A Brüsszelből érkező új agrárpolitikai javaslatok ismételten a magyar mezőgazdaság alapjait célozzák meg. Az Európai Bizottság február közepén nyilvánosságra hozott tervei szerint az Unió Közös Agrárpolitikájában a hagyományos, évtizedek óta működő területalapú agrártámogatási rendszer helyét egy jövedelemalapú modell venné át, amely kizárná a legtöbb kis- és középvállalkozást a támogatási rendszerből. Ez a változás nem csupán a gazdák pénzügyi biztonságát sodorná veszélybe, hanem az egész vidéki élet megélhetését is aláásná.
Az Európai Bizottság közleményében ismertetett tervezet célja, hogy a környezetvédelmi és modernizációs célok jegyében az EU Közös Agrárpolitikájának támogatási rendszere átalakuljon, azonban ennek ára a magyar gazdák hagyományos értékeinek, beruházási lehetőségeinek és az állandó jövedelemforrásnak a megszűnése lenne. A javaslat nemcsak a területalapú agrártámogatások eltörlését jelenti, hanem az állattartás visszaszorítását is, amely a hazai hús- és tejtermelést súlyosan veszélyeztetné, miközben a külföldi, ellenőrizetlen áruk érkezése tovább növelné a versenyhátrányokat.
A ’reform’ továbbá a gazdákra nehezedő bürokratikus terheket is kíméletlenül megnövelné, hiszen a jövedelemalapú modell folyamatos, részletes adatgyűjtést és monitoringot követelne meg, ami különösen az idősebb, hagyományos módszerekkel dolgozó kisgazdaságok számára elviselhetetlen többlet-terhet jelentene. Emellett a terv egyik fő eleme az Ukrajna esetleges uniós csatlakozásának előkészítése, amely a támogatási terület jelentős, kb. 25-30%-os bővülésével járna, és a magyar gazdák számára elérhetetlen versenyfeltételeket teremtene.
Miközben a bizottsági közleményben pozitívumként tekinthetünk a tisztességtelen forgalmazói magatartás elleni erőteljesebb fellépésre, több fenntartgatósági területen a szankcióknak ösztönzőkre történő lecserélésére vagy a fiatal gazdák szélesebb körű támogatására, a valóság az, hogy ezek a kezdeményezések csupán üres ígéretek. A valóságban a reform súlyos károkat okozna: a magyar mezőgazdaság alapjait ellehetetlenítené, a gazdák pénzügyi stabilitása meginogna, és a vidéki közösségek megélhetése veszélybe kerülne.
A magyar gazdák ezeréves tapasztalata és a hagyományos, megszokott agrártámogatási rendszer biztosította stabilitás nem engedheti meg, hogy a Brüsszelből érkező politikai kísérletek tönkretegyék a hazai agráriumot. Nem szabad eltűrnünk, hogy a döntéshozók olyan politikai manőverekkel kíséreljék meg átalakítani a magyar gazdák mindennapjait, amelyek a vidéki élet alapjait rombolják.
Ezúton hívom fel a magyar gazdák, vidéki közösségek és minden, a magyar élelmiszerellátás iránt érdeklődő polgár figyelmét: álljunk össze a magyar föld és a kisgazdaságok védelméért! Ne engedjük, hogy a bürokratikus újratervezés és a politikai ideológia árnyéka elvegye a magyar gazdák jövőjét. Cselekedjünk most és mutassuk meg, hogy a magyar gazdák nem hajlandók tétlenül engedni a Brüsszelből érkező manipulációkat!
Nem fogjuk tétlenül nézni, ahogy a magyar mezőgazdaság alapjai veszélybe kerülnek! Álljunk ki együtt a magyar és európai gazdákért, valamint a vidéki élet jövőjéért!
Erdős Norbert
Kisgazda Polgári Egyesület elnöke