Témaoldal

A Brüsszelből érkező új agrárpolitikai javaslatok ismételten a magyar mezőgazdaság alapjait célozzák meg. Az Európai Bizottság február közepén nyilvánosságra hozott tervei szerint az Unió Közös Agrárpolitikájában a hagyományos, évtizedek óta működő területalapú agrártámogatási rendszer helyét egy jövedelemalapú modell venné át, amely kizárná a legtöbb kis- és középvállalkozást a támogatási rendszerből. Ez a változás nem csupán a gazdák pénzügyi biztonságát sodorná veszélybe, hanem az egész vidéki élet megélhetését is aláásná.

Az Európai Bizottság közleményében ismertetett tervezet célja, hogy a környezetvédelmi és modernizációs célok jegyében az EU Közös Agrárpolitikájának támogatási rendszere átalakuljon, azonban ennek ára a magyar gazdák hagyományos értékeinek, beruházási lehetőségeinek és az állandó jövedelemforrásnak a megszűnése lenne. A javaslat nemcsak a területalapú agrártámogatások eltörlését jelenti, hanem az állattartás visszaszorítását is, amely a hazai hús- és tejtermelést súlyosan veszélyeztetné, miközben a külföldi, ellenőrizetlen áruk érkezése tovább növelné a versenyhátrányokat.

A ’reform’ továbbá a gazdákra nehezedő bürokratikus terheket is kíméletlenül megnövelné, hiszen a jövedelemalapú modell folyamatos, részletes adatgyűjtést és monitoringot követelne meg, ami különösen az idősebb, hagyományos módszerekkel dolgozó kisgazdaságok számára elviselhetetlen többlet-terhet jelentene. Emellett a terv egyik fő eleme az Ukrajna esetleges uniós csatlakozásának előkészítése, amely a támogatási terület jelentős, kb. 25-30%-os bővülésével járna, és a magyar gazdák számára elérhetetlen versenyfeltételeket teremtene.

Miközben a bizottsági közleményben pozitívumként tekinthetünk a tisztességtelen forgalmazói magatartás elleni erőteljesebb fellépésre, több fenntartgatósági területen a szankcióknak ösztönzőkre történő lecserélésére vagy a fiatal gazdák szélesebb körű támogatására, a valóság az, hogy ezek a kezdeményezések csupán üres ígéretek. A valóságban a reform súlyos károkat okozna: a magyar mezőgazdaság alapjait ellehetetlenítené, a gazdák pénzügyi stabilitása meginogna, és a vidéki közösségek megélhetése veszélybe kerülne.

A magyar gazdák ezeréves tapasztalata és a hagyományos, megszokott agrártámogatási rendszer biztosította stabilitás nem engedheti meg, hogy a Brüsszelből érkező politikai kísérletek tönkretegyék a hazai agráriumot. Nem szabad eltűrnünk, hogy a döntéshozók olyan politikai manőverekkel kíséreljék meg átalakítani a magyar gazdák mindennapjait, amelyek a vidéki élet alapjait rombolják.

Ezúton hívom fel a magyar gazdák, vidéki közösségek és minden, a magyar élelmiszerellátás iránt érdeklődő polgár figyelmét: álljunk össze a magyar föld és a kisgazdaságok védelméért! Ne engedjük, hogy a bürokratikus újratervezés és a politikai ideológia árnyéka elvegye a magyar gazdák jövőjét. Cselekedjünk most és mutassuk meg, hogy a magyar gazdák nem hajlandók tétlenül engedni a Brüsszelből érkező manipulációkat!

 

Nem fogjuk tétlenül nézni, ahogy a magyar mezőgazdaság alapjai veszélybe kerülnek! Álljunk ki együtt a magyar és európai gazdákért, valamint a vidéki élet jövőjéért!

 

Erdős Norbert 

Kisgazda Polgári Egyesület elnöke

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám