Jogszabályi összefoglaló

Az alábbiakban foglaljuk össze a 48/2004 (IV.21.) FVM rendelet módosításával kapcsolatos tudnivalókat.


2019. május 31-én megjelent a 24/2019 AM rendelet, mely módosítja a szántóföldi növényfajok vetőmagvainak előállításáról és forgalomba hozataláról szóló 48/2004 (IV.21.) FVM rendeletet, lehetőséget biztosítva az átruházott jogkörben végzett mintavételre, vetőmag-vizsgálatra és szántóföldi szemlére.

A módosítás értelmében lehetőség nyílik arra, hogy – az eddig kizárólag a NÉBIH és a kormányhivatalok által végzett – szántóföldi szemléket és vetőmag-minősítő laboratóriumi vizsgálatokat ezentúl a rendeletben előírt végzettséggel rendelkező, és az ott meghatározott oktatáson sikeresen vizsgázó megbízott ellenőrök is elvégezhessék. Az átruházott jogkörre való engedély a kérelemben megjelölt határozott időre, de legfeljebb 2021. december 31. napjáig adható ki. A megbízott ellenőr köteles a NÉBIH által üzemeltetett VIGOR szakrendszerbe és a NÉBIH által kiadott valamint a honlapján közzétett Szántóföldi Szemle szabályzatban meghatározott adatok rögzítésére.

A szántóföldi szemlét az átruházott jogkörű tevékenység első évében teljes mértékben a NÉBIH felügyelete mellett kell végezni, majd a további években a megbízott ellenőr által szemlézett táblák – növényfajtól függően – 15-25%-át ellenőrzi a hatósági felügyelő. Szuperelit szaporítási fok esetében továbbra sincs lehetőség átruházott jogkörű szemlére. Ha a hatósági felügyelő ezen ellenőrzések során három vagy több esetben téves minősítést állapít meg, vagy a termésből származó tétel a fajtakitermesztés során három vagy több esetben alkalmatlan minősítést kap, akkor a megbízott ellenőr engedélyét vissza kell vonni!

A mintavételt a NÉBIH engedélyével rendelkező mintavevő végezheti. A megbízott mintavevő köteles a VIGOR szakrendszerbe a NÉBIH által a honlapján közzétett mintavételi szabályzatban meghatározott adatok rögzítésére.  A mintavételi engedélyt a NÉBIH olyan személynek adja meg, aki megfelelő felsőfokú szakirányú végzettséggel rendelkezik, igazolja a rendeletben szereplő feltételek fennállását, valamint sikeres elméleti és gyakorlati vizsgát tesz a mintavételi ismeretekre vonatkozóan, valamint a mintavevő köteles a mintavételi szabályzatban meghatározott időközönként mintavételi ismeretekre vonatkozó továbbképzésen részt venni.

A mintavételt a NÉBIH engedélyében és a mintavételi szabályzatban foglaltak alapján kell végezni. Az engedélyben a NÉBIH automata mintavevő eszköz kötelező használatát írja elő. Ellenőrző hatósági mintavételben és hatósági vetőmagvizsgálatban kell részesíteni a megbízott mintavevő által mintázott vetőmagtételek legalább 15%-át. Az átruházott jogkörben végzett vetőmagvizsgálatot csak vetőmagvizsgálatra akkreditált, és a NÉBIH engedélyével rendelkező vetőmagvizsgáló laboratórium végezheti.
Vissza kell vonni az engedélyt, ha a NÉBIH megállapítja, hogy a megbízott mintavevő a mintavételek során három vagy több esetben megsérti a mintavételre vonatkozó előírásokat, vagy nem vesz részt a továbbképzéseken.

Az átruházott jogkörben végzett vetőmagvizsgálatot csak vetőmagvizsgálatra akkreditált, és a NÉBIH engedélyével rendelkező vetőmagvizsgáló laboratórium végezheti. Azok, akik élni szeretnének a lehetőséggel, megkezdhetik a jelentkezéseket, melyeket írásban kell eljuttatni a NÉBIH Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatóságára.  Az átruházott jogkörű mintavétel és vetőmagvizsgálat mellett a továbbiakban is működni fog a hatósági szemle és vizsgálat is.

(NAK/ dr. Sidlovits Diána)

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám