A nitrátérzékeny területeken gazdálkodóknak, valamint a területi érzékenységtől függetlenül minden állattartónak, aki a magánszemély háztartási igényeit meghaladó mértékben állatot tart* az előző naptári évre vonatkozóan (január 1.-december 31.) adatszolgáltatást tennie a gazdálkodási naplóban szereplő adatok alapján 2022. január 1.-2022. március 31. között.
Az adatszolgáltatást csak elektronikus úton teljesíthető. A nyomtatvány a NÉBIH honlapjáról tölthető le (http://anyk.nebih.gov.hu/).
Az adatszolgáltatás minden fent említett gazdálkodónak teljesítenie kell még abban az esetben is, ha a trágyázásra vonatkozó sorok nulla értékkel szerepelnek. Fontos, hogy műtrágyázás esetén 5 évnél nem régebbi talajvizsgálatra alapozottan realizálódjon, az 59/2008 FVM rendelet 3-4. számú mellékletében foglalt maximális értékek figyelembe vételével. Istállótrágyázás esetén talajvizsgálat nem szükséges, azonban ez esetben a szerves eredetű összes nitrogén éves értéke nem haladhatja meg a 170 kg/ha értéket. (Talajvédelmi tervhez kötött tevékenységek esetében pl. hígtrágya, szennyvíziszap stb. a dózist a terv alapján az engedély, vagy a végzés tartalmazza.)
Az 59/2008 FVM rendelet – Nitrátrendelet – 2020. október 22.-től hatályos változata szerint az alábbiak szerint az ország egész területén alkalmazható a pentozánhatás kivédésére a többlet nitrogén hatóanyag kijuttatás, mely érték nem számít bele sem az adott évi, sem a következő évi növény tápanyagigényébe.
E többlet nitrogént már nem csak a Gazdálkodási Napló folyamatos műveleti naplójába illetve a Trágyázási naplóba tudjátok rögzíteni, hanem az elektronikusan beküldendő adatszolgáltatási lapon is.
A számítási mód az alábbi:
„A szárazanyag vagy szármaradvány mennyiségének a termés alapján történő számítása a különböző növények esetén eltérő. Az összes biomassza produkció a teljes növény betakarítása esetén megegyezik a tervezett termés mennyiségével (szálas takarmányok, len, kender, silókukorica), míg a többi növény esetében a Harvest Index (HI) alapján számolható (1. táblázat). A HI a főtermés arányát mutatja meg a teljes biomassza produkcióhoz viszonyítva. A 0,5-ös HI azt jelenti, hogy a főtermés az összes biomassza produkció 50%-át adja, tehát 1 t főtermés megtermeléséhez 1 t melléktermés előállítása szükséges. Napraforgónál látjuk, hogy a termés a teljes tömegnek csak 0,33 %-a”
- táblázat: A főbb termesztett növények átlagos Harvest Indexe
Növényfajok |
Harvest index |
búza, tritikálé, őszi és tavaszi árpa, rozs, zab |
0,5 |
kukorica, cirok |
0,5 |
napraforgó, repce |
0,33 |
További hasznos gyakorlati ismereteket a NAK Kézikönyvében is olvashatók, mely hamarosan frissül.
Amennyiben az ügyfél átad/átvesz szervestrágyát úgy tudni kell az átadó/átvevő ügyfél MÁK ügyfélnyilvántartási számát is.
Adatszolgáltatás hiányában a talajvédelmi hatóság nitrát adatszolgáltatási bírságot szabhat ki, melynek mértéke 10 000-100 000 forint közötti összeg.
* magánszemély háztartási igényét meghaladó állatlétszám:
- a vegyes állattartás esetében összesen 5 számosállat/ingatlan,
- baromfi esetében 3 számosállat/ingatlan mértéket egyidejűleg meghaladja;
(NAK/Sztahura)