Környezetgazdálkodás

2023november 22-én a Nestlé Hungária Csepregen, Vas vármegyében szervezett fórumot a helyi mezőgazdasági termelőknek a 2022-ben indított talajmegújító gazdálkodási gyakorlatokat támogató programjáról.

Két részes cikksorozatunk korábbi részében a programhoz történő csatlakozás lehetőségeiről volt szó, valamint a Biospheres kísérleti parcellák mikorrhiza analízisének eredményeit foglaltuk össze. Jelen, második cikkünkben pedig a takarónövények fontossága kerül górcső alá, továbbá a talajművelés intenzitás csökkentésének pozitív hatásait ismertetjük az olvasóinkkal, valamint a terepszemle eredményeit foglaljuk össze.   

A fórumon számos kiváló előadást hallhattunk. Anthony Le Quemener, a Biospheres műszaki igazgatójának előadása a takarónövények jelentőségéről szólt, amelyet számos kísérleti eredmény támaszt alá. Az előadást Kökény Attila, talajmegújító tanácsadó fordította le a jelenlévőknek és egészítette ki hazai tapasztalatokkal.  

A takarónövényekkel a legtöbb gazdálkodó már dolgozott, melyek alkalmazásával a cél a gyomelnyomás, talajmegóvás, talaj termékenységének javítása. Pozitív hatásai közé tartozik még a pezsgő talajélet, jobb talajszerkezet, jobb beszivárgás, jóval kisebb erózió és nagyobb tápanyag-feltáródás elérése. Kiemelték, hogy a takarónövények előnye leginkább akkor tud érvényesülni, ha csökkentett műveléssel párosul a használatuk.  

1. kép: takarónövény keverék összetétele: facélia, négermag, len, alexandriai here, perzsa here, pohánka, bíborhere 

Ahhoz, hogy eredményesen használjuk a takarónövényeket és talajfejlődést érjünk el velük, fontos a gazdaságunk kezdeti szervesanyag szintjének ismerete. Lényeges továbbá annak eldöntése is, hogy milyen mennyiségű és minőségű talajépítést szeretnénk elérni az évek során. Van két mérőszám, amelyek ismerete elkerülhetetlen a különböző takarónövények optimális használata érdekében. Az egyik ilyen szám a szén-nitrogén arány, a másik az úgynevezett stabilitási index (ISMO), amelyet a francia INRAE kutatóintézet dolgozott ki. Az elmondottak rávilágítottak arra, hogy a szén-nitrogén arány az, amely lényegében megmutatja mennyi nitrogén leadására/kibocsájtására képes a takarmánynövényünk, vagy komposztált trágyánk (más-más értékek), a stabilitási indexből (ISMO) pedig azt láthatjuk, milyen gyorsan képes azt felvenni a növényünk.  

A fórumon azt javasolták, hogy a gazdálkodók maradjanak a 20 szén-nitrogén arány közelében, vagy alatta addig, amíg fejleszteni akarják a talaj nitrogén készletét. Példa: egy 16-os szén-nitrogén arányú takarmánynövény keveréknek magasabb a komposztált trágya szén-nitrogén arányánál, viszont ennek jóval alacsonyabb, 25% a stabilitási indexe. Ez azt jelenti, hogy jóval gyorsabban adja le a tápanyagokat a következő növény számára. Kevesebb nitrogént bocsájt ki, ad le, de azt jóval gyorsabban, mint a komposztált trágya, amely alacsonyabb, 12-es szén-nitrogén aránnyal rendelkezik, de magasabb, 70% stabilitása indexel.  

A különböző időben vetett takarónövényekről is szó volt, mint a nyári, vagy téli takarónövény-keverékek. A 60 napos „zöldítést” (pl. repce aratás után vetünk és búza előtt) a leggyakrabban alkalmazott technológia Magyarországon, azonban ez kockázatos lehet, mert tápanyagot és vizet vonhat el a következő fő kultúrától, tehát hosszabb időszakban kellene gondolkodnunk a cél elérése érdekében. Maximum három tonna biomasszát tudunk elérni vele, de a hazai célérték 6 tonna szárazanyag lenne, mert ebben az esetben épül a talaj szén tartalma. Amennyiben ennél nagyobb biomasszát szeretnénk, abban az esetben augusztus elején javasolt vetni a takarónövény-keveréket, s az vagy áttelel, vagy kifagyó lesz, de mindenképp nagyobb biomasszát fog hozni, mint a „zöldítés”. A takarónövény március eleji terminálása segít, pl. víz és tápanyag elvonás minimalizálásában. 

A programban résztvevő szakemberek a fagyérzékeny takarónövény-keverék vetését javasolták, hogy az enyhe teleken is kifagyjon, így tavasszal könnyen elművelhetőek egyetlen sekély műveléssel is. Akkor érdemes áttelelő takarónövény-keveréket alkalmazni, amikor kellően gyors már a talaj tápanyag-körforgása és képes tavaszra lebontani az összes szerves anyagot és nem jelent majd gondot annak eldolgozása sem, mert általában már csak a no-till gazdálkodásban alkalmazzák. 

A terminálás végezhető mechanikai módon, talajművelő eszközökkel és kémia úton, vegyszerekkel. A terminálást sekély művelési mélységben szükséges kivitelezni ahhoz, hogy kevés szén- és vízveszteségünk legyen. Sekély művelés 10 centiméter feletti, de a legjobb, ha 5 centiméter vagy annál sekélyebb művelést alkalmazunk. A franciák előszeretettel használják például a különböző hántolónak (scalper) nevezett eszközöket a sekély művelés kivitelezésére.  

A talajmegújító rendszer alapja a minimum művelés után a no-till bevezetése, ugyanis a talajbolygatással csökkentjük a talaj szén és víz készletét.  A talajban lévő szén megkötése azért is áll a talajmegújító mezőgazdasági gyakorlatok fókuszában, mert a szerves szénnek rendkívül fontos szerepe van a talaj kialakulásban, a természetes tápanyagkörforgásban. 

A terepszemle során Bodorics Pál három különböző területét hasonlítottuk össze. Az első tábla olyan takarónövényes terület volt, amelyet vizes állapotban alaposan megműveltek, majd a növények kikelése előtt aszály súlytotta a területet. A második területen a mulcsvetés hatásait figyelhettük meg. A harmadik no till-es, talajművelés nélküli direktvetéses kukorica volt.  

2. kép: mulcsvetésű terület 

 

3. kép: szegletes lednek gyökerein lévő nitrogénkötő rhizóbium gümők 

A talajállapot változást jól láthattuk a szemle során. Lényegében a talajművelés intenzitásának csökkentése morzsalékosabb, vízbefogadóbb talajt eredményezett, szervesanyag tartalma gazdagabb volt.  

Szerencsére világszerte egyre többen ismerik fel a talaj megőrzésének fontosságát, ugyanakkor a többség még mindig bizalmatlan az új módszerekkel szemben. Pedig a megfelelő gyakorlatok alkalmazásával, mint például takarónövény-keverékek használatával, talajművelés elhagyásával vagy minimális szintre történő csökkentésével, a műtrágyahasználat és növényvédőszerek csökkentésével bizonyítottan nő a talajok szervesanyag tartalma, a szén készlete, gazdagodik a talajélet ennélfogva nő a víztározó képessége, javul a szerkezete, jóval több fajta mikorrhiza gomba talál táptalajt is. Végső soron a termesztett növényeink ellenállóbbak lesznek a különböző stresszekkel szemben, ezért biztonságosabb és nagyobb terméseredményt hoznak.  

Talajaink védelme közös feladatunk!  

NAK / Gergely Márta 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám