Környezetgazdálkodás

Szeptember hónapra is akad adminisztratív tennivalója a gazdálkodóknak, illetve bizonyos határidők betartására is ügyelni kell, melyekből néhányra az alábbiakban hívjuk fel a figyelmet.

Az AÖP extenzív gyepek legalább évi egyszeri kaszálása gyakorlat keretében az extenzív gyep évi egyszeri kaszálását szeptember 30.-ig meg kell valósítani. Fontos ez a dátum, hiszen a TMR az idén már kifejezetten figyeli a kaszálások megvalósulásának tényét.

A Feltételesség esetében, ha a HMKÁ8 előírásban szereplő nem termelő tájképi elem és terület minimális arányának fenntartása keretében a mezőgazdasági üzem szántóterületének 4%-át ökológiai másodvetéssel tervezi a gazdálkodó, úgy azt október 1-ig a rendelet mellékletében szereplő legalább 2 faj keverékévek el kell vetni, s a vetés tényét 15 napon belül be kell jelenteni az EK felületre. Az ökológiai másodvetést legalább 60 napig a területen kell hagyni, de ha lehet maradjon tovább talajtakarónak is.

A hagyományos, vagy a zöldtrágyázási célú másodvetést november 30-ig kell elvégezni, de ügyeljünk arra, hogy az AKG zöldtrágyázást a zöldtrágya növény talajba dolgozása jelenti, melyet december 31-ig meg kell valósítani teljesítéshez.

Ugyancsak a Feltételesség ezen előírásához kapcsolódik az, hogy amennyiben a fenti 4 %-ot évelő nitrogénmegkötő növénnyel teljesíti a gazdálkodó, úgy annak a területen kell lennie szeptember 30-ig. Ugyanez a szeptember 30. időpont a Feltételességben még a talajtakarás (HMKÁ6) esetében is lényeges, hiszen ezen időpontig biztosítani kell a talaj takarását növény vagy tarló fennhagyásával, őszi vetéssel, másodvetéssel. Ettől eltérni csak az őszi vetés előtti 30 napban lehet annak érdekében, hogy a vetés előtti talajmunkák elvégzésre kerülhessenek.

Ez évben már a Feltételesség vetésváltás előírása kiváltható a terménydiverzifikációval is (HMKÁ7), mely esetben a növénytermesztés diverzifikációja tekintetében különböző növénykultúrák arányának kiszámítása során az a növény számít, amelyik május 1. - szeptember 30. között tovább a területen van.

Másik fontos dátum, hogy amennyiben az AKG/ÖKO ültetvény esetében kivágást és újratelepítést tervezünk, azt csak október 1. után tegyük meg – bár ez már általános szabály. A kivágás és újratelepítés tényét nem kell bejelenteni a Kincstár felé. Ültetvény kivágása és újratelepítése kizárólag a teljes KET-en lehetséges, továbbá lényeges, hogy a kivágott ültetvény és a még ebben az évben újratelepíteni kívánt ültetvény ültetvénycsoportja ne térjen el egymástól, mert az súlyos szankciót von maga után.

Aszály esetén a kárbejelentést ugyancsak szeptember 30-ig kell megtenni az MKR felületen. A kárenyhítési hozzájárulást szeptember 30-ig kell megfizetni az agrárkár-enyhítési szerv számlájára úgy, hogy azon a napon a befizetés már jóváírásra kerüljön.

Legyünk körültekintőek adminisztratív kötelezettségeink terén és figyeljünk a részletekre!

 

NAK / Sztahura Erzsébet

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám