A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Zöld Támogató Egysége (a továbbiakban NAK ZTE) a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (a továbbiakban: DINPI) munkatársaival és a Vízőrzőkkel kiegészülve önkéntes lakossági hulladékgyűjtésen vett részt 2025. április 11-én, pénteken Tápióság település határában.
A Tájvédelmi Körzet területén rengeteg és sokféle lakossági hulladékot gyűjtöttünk össze, így két területet is sikerült megtisztítanunk a szeles, ám szerencsére csapadékmentes időben. Csapatunkhoz több családtag is csatlakozott, így óvodás és iskoláskorú gyerekek is részesei voltak ennek a friss levegős „környezeti nevelésnek”. Munkánk után jóleső érzés volt a tiszta mezővédő erdősáv látványa.
Az összegyűjtött hulladékokkal teli zsákokat utánfutóra pakolva lakott területre vittük, ahonnan már szakszerűen elszállította a hulladékgyűjtő jármű.
A nap további részében a Vízőrzők tevékenységét segítettük, amely olyan lelkes természetvédők közössége, akik aktívan részt vesznek a nemzeti park vizes élőhelyeinek megőrzésében és helyreállításában. Munkájuk során például földből, ágakból vagy kaszálékból kisebb gátakat építenek, hogy megakadályozzák az árkok lecsapoló hatását, ezzel segítve a vizes élőhelyek vízmegtartását és természetes állapotuk visszaállítását. Tevékenységük az agrárium szempontjából is kiemelten fontos, mert hozzájárul a mezőgazdasági területek fenntartható vízgazdálkodásához és a természeti erőforrások hosszú távú megőrzéséhez. A vizes élőhelyek helyreállítása és a vízmegtartás segíti a talaj vízháztartásának javítását, mérsékli a kiszáradást és csökkenti az aszálykárokat, ami közvetlenül támogatja a szántóföldi növénytermesztést és a gyepek termőképességét.
A Vízőrzők munkája közösségi alapon szerveződik, önkéntesek, szakemberek és a nemzeti park munkatársai együtt dolgoznak, gyakran kézi eszközökkel, hogy a víz ne folyjon el a területről, hanem a természetes élőhelyeket gazdagítsa. Így mi is vödrökkel és gumicsizmákkal felszerelkezve segítettünk a helyi mocsaras terület hosszabb idejű vízvisszatartását megoldani, kisebb földgátak létesítésével.
A környezet és a természeti környezet védelme kiemelten fontos és komplex feladat. A hulladék megfelelő ártalmatlanítása és a tájkép, mint élőhely javítása az önkéntes szemétszedéssel megvalósult. A víz tájban tartása szintén esszenciális fontosságú, és - mint minden változásra törekvés esetén - a legkisebb aktivitás is sokat számít. Az általunk megépített földgátak révén pár centi vízszint emelést és ezáltal a javuló vízvisszatartást segítettük elő. Németh András, DINPI természetvédelmi őr szavait idézve: „Így nem június közepén, hanem csak június végén fog kiszáradni a terület”.
Tenni szeretnénk és nem csak a virtuális térben az élhető természeti környezet megőrzéséért. Reméljük, példánk és fenti beszámolónk másokat is arra sarkall majd, hogy keressék a hasonló lehetőségeket!
Az eseményen készült videó IDE KATTINTVA tekinthető meg.
NAK KAP-hálózat ZTE / Györkös Magdolna, Tuchbandné Varga Orsolya