A klímaváltozás hatásait ma már világszerte érezhetjük – kiszámíthatatlan időjárás, aszályok, heves esőzések és terméskiesés formájában. A megoldásokat keresve sokszor elfeledkezünk arról, hogy a lábunk alatt húzódik az egyik legfontosabb szövetségesünk: a talaj.
A talaj – széntároló bajnok
Kevesen tudják, de a szárazföldi szén legnagyobb természetes raktára nem más, mint a talaj. Ez főként a benne lévő szervesanyagoknak köszönhető – ezek azok az elhalt növényi és állati részek, amelyekből idővel humusz és más széntartalmú vegyületek keletkeznek.
Amikor a talajt fenntartható módon kezeljük, az segít megkötni a szén-dioxidot a levegőből és ezzel csökkenti az üvegházhatású gázok koncentrációját. A jó állapotban lévő talaj tehát szó szerint „elraktározza” a klímaváltozást előidéző gázokat.
Ha a talaj beteg – a klíma is szenved
Sajnos nem minden talaj van jó állapotban. Ha túl intenzíven műveljük a földeket, ha lecsapoljuk a tőzeglápokat vagy kivágjuk az erdőket, akkor a szervesanyag lebomlik és szén-dioxid formájában visszakerül a légkörbe – ezzel gyorsítva a klímaváltozást.
Nem is csoda, hogy a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás és halászat üvegházhatású gáz-kibocsátása az elmúlt 50 évben megduplázódott, és a jelenlegi trendek szerint akár további 30%-kal is nőhet 2050-re.
Mit tehetünk? A megoldás a földben van
A jó hír az, hogy a megfelelő talajgazdálkodással fordíthatunk a helyzeten. A talaj egészségének megőrzésével, szervesanyag visszapótlással, vetésforgó alkalmazásával, valamint eróziócsökkentő módszerekkel (pl. talajtakarás) nemcsak a termékenységet növelhetjük, de a klímaváltozás hatásait is mérsékelhetjük.
A leromlott talajok helyreállítása ráadásul nemcsak kevesebb szén-dioxidot juttat vissza a levegőbe, hanem ellenállóbbá is teszi a mezőgazdaságot az extrém időjárási viszonyokkal szemben.
A talaj nem csak „föld” – hanem jövőnk záloga
A talaj védelme nem csupán környezetvédelmi, hanem gazdasági és társadalmi érdek is. A klímaváltozás kihívásaira nem elég a levegőből vagy az energiaiparból választ keresni – a válaszok egy része szó szerint a földben rejlik.
A fenti infografika IDE KATTINTVA részletesen is megtekinthető.
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által közzétett „Soils help to combat and adapt to Climate Change” című infógrafika magyar nyelvű fordítását a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) készítette.
A FAO nem vállal felelősséget a NAK által elkészített fordításban található esetleges hibákért vagy hiányosságokért.
Az eredeti, angol nyelvű infografika ITT érhető el.
NAK / Kornéli Benjámin