Közeleg a határidő! 2025-ben egy új feltételnek, az ún. szociális feltételesség előírásainak is meg kell felelnünk, ami a hazai mezőgazdasági termelők jelentős részét érinteni fogja.
Ahhoz, hogy a szociális feltételességhez kapcsolódó támogatási szankciók elkerülhetők legyenek, minden munkavédelmi-, és foglalkoztatási előírásnak, szabálynak eleget kell tennie a mezőgazdasági termelőknek.
Az új szabályokra való felkészülést a NAK az alábbi munkavédelmi ellenőrzőlistával támogatja, amely felsorolja azon szükséges dokumentációkat, amelyeket egy esetleges munkavédelmi hatósági ellenőrzés során a székhelyen, telephelyen be kell tudni mutatni.
- Tevékenységre vonatkozó érvényes kockázatértékelés,
- Ágazati érvényes kockázatértékelés (biológiai, kémiai),
- Egyéni védőeszköz juttatás rendje,
- Orvosi vizsgálatok rendje,
- Érvényes munkaköri orvosi alkalmassági vélemények,
- Érvényes gépkezelői jogosítványok (helyszínen vagy telephelyen legyenek),
- Munkavédelmi oktatási napló,
- Munkavédelmi oktatási tematika,
- Veszélyes gépek, technológiák munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálata, munkavédelmi üzembe helyezés, időszakos felülvizsgálatok (emelőgépek esetében szerkezeti- és fővizsgálat, emelőgép napló) időszakos biztonsági felülvizsgálat,
- Nem veszélyes gépek esetén használatbavételi engedély, időszakos ellenőrző felülvizsgálat,
- Érvényes érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatokat igazoló dokumentációk (létesítmény, villamos kéziszerszámok)
- Mérési jegyzőkönyvek (zaj, levegő szennyezettségi mérések)
- Vegyi anyag nyilvántartások, biztonsági adatlapok
- Egyéb munkavégzéssel összefüggő nyilvántartások (pl.: rákkeltő anyaggal végzett tevékenységre vonatkozó nyilvántartások, beszállási engedélyek, tűzgyújtási engedélyek stb.)
- Állattenyésztő telepek esetében a teleprendet magába foglaló üzemelési utasítás,
- Munkáltató belső szabályzatai (amennyiben van)
- Sérülékeny csoportok tiltott munkaköreire vonatkozó szabályozás,
- Gépkönyvek, indokolt lehet a helyszínen is (Mvt. 39. § (1) pontja szerint: „39. § (1) A gép állandó tartozéka a biztonságos használatához szükséges magyar nyelvű üzemeltetési dokumentáció, amelyet a gyártó, import esetén az importáló, annak hiányában az üzemeltető köteles biztosítani.”)
A listán szereplő szabályozó dokumentumok elkészítéséhez egy munkavédelmi képzettséggel rendelkező szakértő bevonására van szükség. A Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján elérhető a Munkavédelmi Szakemberek Adatbázisa (MUSZA), ami egy olyan részletes szakember kereső, ahol akár működési terület és preferált tématerület alapján, könnyedén találhatunk megbízható szakmai partnert.
Fontos szem előtt tartanunk, hogy a munkavédelem nemcsak a jogszabályok betartásáról szól, hanem elsősorban a munkavállalóink életének, egészségének és biztonságának védelméről. A mezőgazdasági munka magas kockázattal jár, de a megfelelő munkavédelmi intézkedésekkel és tudatos munkavégzéssel elkerülhetők a balesetek. A mezőgazdasági termelés során sok olyan szakmai szempont van, ahol fontos a tudatosság. Legyünk tudatosan a munkavédelemben is!
NAK / Benedek Borbála