Közös Agrárpolitika

Az Európai Bizottság új javaslatcsomagot fogadott el az uniós szabályok egyszerűsítésére, a versenyképesség fokozására és a további beruházási kapacitások felszabadítására. Ez jelentős előrelépés egy olyan kedvezőbb üzleti környezet megteremtésében, amely segíti az uniós vállalatok növekedését, innovációját és minőségi munkahelyek teremtését.

Versenyképességi és éghajlat-változási céljaink összekapcsolásával megteremtjük a feltételeket ahhoz, hogy az uniós vállalkozások boldoguljanak, vonzzák a befektetéseket, elérjék közös céljainkat – például az európai zöld megállapodás célkitűzéseit –, és teljes gazdasági potenciálunkat kibontakoztathassák.

A Bizottság egyértelmű célja, hogy példátlan egyszerűsítési erőfeszítést tegyen az adminisztratív terhek legalább 25%-os, a kkv-k esetében pedig legalább 35%-os csökkentésével. Ezek az első „Omnibusz” csomagok, amelyek számos kapcsolódó jogalkotási területre vonatkozó javaslatokat foglalnak össze, nagy horderejű egyszerűsítést tartalmaznak a fenntartható pénzügyi jelentéstétel, a fenntarthatósági átvilágítás, az EU-taxonómia, a szén-dioxid-kibocsátási határok kiigazítási mechanizmusa és az európai beruházási programok területén.

Ezek a javaslatok csökkentik az uniós követelmények összetettségét minden vállalkozásra vonatkozóan, de különösen a KKV-k tekintetében. A szabályozási kereteket inkább majd a legnagyobb vállalatokra összpontosítják, amelyek valószínűleg nagyobb hatást gyakorolnak az éghajlatra és a környezetre, miközben továbbra is lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy fenntartható finanszírozáshoz jussanak tiszta átmenet megtételéhez kapcsolódóan.

Ha a javaslatokat a szerdai (2025. 02.26.) napon megfogalmazott módon elfogadják és végrehajtják, az óvatos becslések szerint az éves adminisztratív költségek összességében mintegy 6,3 milliárd eurós megtakarítást eredményeznek és további 50 milliárd eurós állami és magánbefektetési kapacitást mozgósítanak a szakpolitikai prioritások támogatására – írja a Bizottság.

A teljesség igénye nélkül az alábbi jelentősebb változások történhetnek egyetértés esetén.

A fenntarthatósági jelentéstétel (CSRD és EU-taxonómia) területén a főbb változások:

  • A vállalatok mintegy 80%-ának eltávolítása a CSRD hatálya alól, a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségeket a legnagyobb vállalatokra összpontosítva, amelyek valószínűleg a legnagyobb hatással vannak az emberekre és a környezetre;
  • Biztosítani kell, hogy a nagyvállalatokra vonatkozó fenntarthatósági jelentési kötelezettségek ne terheljék a kisebb vállalatokat értékláncaikban;
  • Két évvel (2028-ig) halasszák el a jelenleg a CSRD hatálya alá tartozó és 2026-tól vagy 2027-től jelentési kötelezettséget vállaló társaságok beszámolási kötelezettségét.

A fenntarthatósági átvilágítás területén a főbb változások:

  • Csökkenteni kívánják a kkv-k terheit azáltal, hogy korlátozzák a nagyvállalatok által az értéklánc-feltérképezés részeként kérhető információk mennyiségét;
  • A kellő gondosságra vonatkozó követelményeket tovább harmonizálják az EU-szerte egyenlő versenyfeltételek biztosítása érdekében;
  • A legnagyobb cégekre vonatkozó fenntarthatósági átvilágítási követelmények alkalmazási határidejének egy évvel (2028. július 26-ig), míg az irányelvek elfogadásának határidejének szintén egy évvel (2026. júliusra) történő elhalasztásával több időt biztosítsanak a vállalatoknak az új követelmények teljesítésére való felkészülésre.

A szén-dioxid határkiigazítási mechanizmus (CBAM) főbb változásai a következők:

  • A kis importőrök mentesítése a CBAM-kötelezettségek alól (különösen kkv-k és magánszemélyek). A „kis mennyiség” a tervek szerint importőrönként 50 tonnás kumulatív éves CBAM-küszöb bevezetését jelentené, így az importőrök körülbelül 90%-a (nagyjából 182.000 vállalkozás), főként kkv-k esetében megszünteti a CBAM-kötelezettségeket, miközben a vélelmezett kibocsátás több mint 99%-ára továbbra is kiterjedne a szabályozó hatálya.
  • Egyszerűsítené a CBAM hatálya alá tartozó vállalatokra vonatkozó szabályokat: a CBAM-bejelentők engedélyezésére vonatkozó szabályokat, a CBAM-kötelezettségekkel kapcsolatos szabályokat, beleértve a beágyazott kibocsátások kiszámítását és a jelentési követelményeket.
  • Az egyszerűsítés megelőzi a CBAM jövőbeli kiterjesztését más ETS-ágazatokra, a downstream árukra. A CBAM hatályának kiterjesztésére vonatkozó jogalkotási javaslat 2026. elejére várható.

Következő lépések:

A jogalkotási javaslatokat most az Európai Parlament és a Tanács elé terjesztik megfontolásra és elfogadásra. A CSRD, a CSDDD és a CBAM módosításai akkor lépnek hatályba, ha a társjogalkotók megállapodásra jutottak a javaslatokról és az megjelenik az EU Hivatalos Lapjában.

A Bizottság sajtóközleménye itt olvasható.

A Bizottság teljes javaslatcsomagja az alábbi linkeken érhető el:

OMNIBUS I

OMNIBUS II

 

NAK / Pető Krisztina

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám