2025. január 28-án a Bizottság elfogadta Magyarország KAP Stratégiai Tervének újabb módosítását.
Az elmúlt évben Magyarország két újabb módosítási csomagot nyújtott be a KAP Stratégiai Tervhez. Ezek a változások számos területet érintenek, és fontos információkat tartalmaznak a mezőgazdasági termelők számára. A két csomag összesen közel 30 beavatkozást érint, beleértve számos állattenyésztési, vidékfejlesztési, agro-ökológiai és erdészeti jogcímet. (Utóbbiról bővebben itt olvashat.)
A módosítások között számos technikai változás található, mint például fogalompontosítások és szövegbeli hibajavítások, valamint tartalmi módosítások is, melyek a teljesség igénye nélkül a következők:
- A Natura2000 szántóterületek kompenzációs támogatása beépítésre került az Agrárkörnyezetgazdálkodási kifizetések (AKG) támogatásba annak érdekében, hogy a Natura2000 szántó területek fenntartásán túl a Natura Szántó területek javítása is megvalósuljon.
- Állatjóléti támogatások a szarvasmarha ágazatban intézkedés kiegészítésre került az üsző és borjak esetében két új egységes egységösszeggel.
- Állatjóléti támogatás a méhészeti ágazatban intézkedés esetében a jogosultsági kritériumok közül törlésre került az a feltétel, amely szerint a TIR-ben a tartás kezdetének legalább három évvel meg kellett előznie a kérelembenyújtás napját. A méhészeti múlt értékelése átkerül a kiválasztási szempontok közé.
- Agro-ökológiai program esetében technikai jellegű módosítás történt, mely szerint a „Forgatás nélküli talajművelés” gyakorlathoz kapcsolódó alkalmazható növényvédő szer lista helyett egy negatív, tiltó lista került kialakításra a könnyebb értelmezhetőség és ellenőrizhetőség miatt.
Emellett a második módosító csomagban két új beavatkozás is kialakításra került: az Agrár-környezetgazdálkodás (AKG) és az Ökogazdálkodás (ÖKO) területén. Melyekről kicsit bővebben:
Az AKG program célja a környezet állapotának megőrzése és javítása, a mezőgazdasági eredetű környezeti terhelés csökkentése, illetve a természeti erőforrások fenntartható használatának támogatása. Az új beavatkozás a korábbi AKG program tapasztalataira építve egy olyan új programot hirdet meg, amely a korábbi 16 TECS több, mint 300 előírását fejleszti tovább egy egyszerűbb, jobban átláthatóbb rendszerben. A változtatás célja az előírások racionalizálása és egyszerűsítése volt úgy, hogy a program környezeti céljai ne sérüljenek. A környezeti ambíció-szint növelése érdekében az előző programhoz képest több változás történt – néhány példa erre:
- az új AKG-ban az erózió-érzékeny és az aszály-érzékeny szántó területek kezelésére szolgáló vállalások (amelyek korábban külön TECS-ben voltak) bekerültek a Horizontális szántó TECS-be úgy, hogy az érzékeny területek speciális vállalásai érdemben nem változtak meg;
- szántó kategória esetén kialakítottak a horizontális szántó tematikus előíráscsoportnál magasabb környezeti hozzáadott értékkel rendelkező két új tematikus célcsoportot, melyek a talajmegújító szántó és a Natura 2000 szántó;
- 16 Tematikus előíráscsoport helyett 10 került kialakításra, azaz kevesebb számú, de TECS-enként több kötelező és kibővített vállalással.
A vízgazdálkodással, vízmegtartással kapcsolatosan pedig külön felhívás megjelentetését tervezik annak érdekében, hogy célzottabban lehessen kialakítani a felhívás vállalásait, keretszabályait.
A korábbi ÖKO program tapasztalataira alapozva került kidolgozásra az új ÖKO beavatkozás.
Az új Ökológiai gazdálkodás támogatása c. intézkedés azoknak nyújt lehetőséget az 5 éves kötelezettségvállalási időszak alatt, akik konvencionális területeiket ökológiai művelés alá vonják, vagy az ökológiai művelésbe vont területeiken fenntartják ezt a gazdálkodási módot. Az új beavatkozásban számos változtatás történt az előző támogatási időszak ökológiai gazdálkodást érintő előírásaihoz képest, mint például az, hogy
- az ültetvény földhasználati kategóriát három kategóriára bontották: intenzív gyümölcsös, extenzív gyümölcsös és szőlőültetvény.
A gyümölcs földhasználati kategória újra strukturálásának célja, hogy a keletkező költségek és a kieső jövedelmekhez jobban igazodó ültetvénycsoportok kerüljenek kialakításra.
A KAP Stratégiai Terv folyamatosan fejlődik, és a változások célja a magyar mezőgazdasági szektor versenyképességének és fenntarthatóságának további javítása.
Javasoljuk, hogy a folyamatos tájékozottság érdekében olvassák a NAK, valamint az Agrárminisztérium hivatalos oldalát.
A pályázati felhívások alapjául szolgáló aktuális KAP Stratégiai Terv itt, a hatályos pályázati felhívás menetrend pedig itt érhető el.
NAK KAP-hálózat ZTE/ Tuchbandné Varga Orsolya