Közös Agrárpolitika

Tájékoztatjuk a Tisztelt Termelőket, hogy 2025. április 7-én megnyílt az egységes kérelem kitöltési felülete, mely a Magyar Államkincstár (a továbbiakban: Kincstár) e-ügyintézési felületén érhető el (https://e-kerelem.mvh.allamkincstar.gov.hu/enter/index.xhtml). Az egységes kérelem továbbra is kizárólag elektronikus úton nyújtható be.

A 2025. április 3-án megjelent, a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv végrehajtását szolgáló egyes miniszteri rendeletek módosításáról szóló 5/2025. (IV. 3.) AM rendelettel módosított az egységes kérelemmel igényelhető egyes agrártámogatások eljárási szabályairól szóló 15/2024. (IV.9.) AM rendelet alapján idén 49 közvetlen támogatási és vidékfejlesztési intézkedés esetében lehet az egységes kérelem keretében támogatást igényelni, illetve ezekkel kapcsolatban adatszolgáltatási kötelezettséget teljesíteni. A termelők jelentős körét érintő közvetlen támogatásokon [pl. alapszintű-jövedelemtámogatás (BISS), Agro-ökológiai program (AÖP)] túl a kapcsolódó nemzeti támogatások (pl. átmeneti nemzeti anyatehén tartás támogatása), vidékfejlesztési intézkedések (pl. erdészeti intézkedések, állatjóléti intézkedések), valamint a KAP Stratégiai Terv beavatkozásai (pl. agrár-környezetgazdálkodás, állatjólét és állati genetikai erőforrások megőrzése) esetében kell a felületet használni.

Fontos, hogy a 2024. évi működésnek megfelelően, az idei évben sem különböztetünk meg szankciómentes és szankciós benyújtási időszakot.

A 2025. évben az egységes kérelem beadására a 2025. április 7. és 2025. június 9. (ünnepnapra tekintettel: június 10.) közötti időszak áll rendelkezésre. A kérelmezési határidő jogvesztő, azaz, ha a termelő a bejelentést elmulasztja, már nem lesz lehetősége a kérelem benyújtására.

Meghatározásra került egy végdátum – 2025. szeptember 30. – amíg a kedvezményezett még bizonyos feltételek mellett (pl.: a kedvezményezett kérelmének adatai még nem kerültek helyszíni ellenőrzés során ellenőrzésre) kijavíthatja a kérelmében foglaltakat. Ezen dátumot követően azonban már az agrotechnikai műveletek és másodvetésekkel kapcsolatos bejelentések kivételével nem lesz lehetőség a kérelmezett adatokban történő változások bejelentésére!

A kérelembeadás folyamatának megkönnyítése érdekében a Kincstár a honlapján külön felhívja a figyelmet arra, hogy mielőbb indítsa el az ügyintézést:

  • aki nem rendelkezik támogatási azonosítóval, igényelje meg, hiszen ez a kérelem beadásához feltétlenül szükséges;
  • aki nem önmaga kíván a kérelmezés során eljárni, de még nem rendelkezik az egységes kérelemre, vagy valamennyi hatósági eljárásban való teljes körű képviseletre érvényes meghatalmazással, nyújtsa be az arra vonatkozó kérelmét! Új meghatalmazás megkötéséhez jelszóra van szükség, ezért azon termelő, aki nem rendelkezik jelszóval (vagy elfelejtette azt), igényeljen jelszót az új meghatalmazás elektronikus úton történő benyújtásához (KAÜ-vel rendelkező kedvezményezettek esetén erre elektronikus úton is van lehetőség).

Fontosabb előírások/változások:

  • A tavalyi évhez képest az egységes kérelemben az alábbi támogatási formák megújulnak, hisz 2025-től már a KAP Stratégiai Terv keretében kerültek meghirdetésre:

          o    KAP ST-RD - Az erdőpotenciált veszélyeztető biotikus és abiotikus károk megelőzése
          o    KAP ST-RD Erdőtelepítés és fásítás támogatása
          o    KAP ST-RD - Állati genetikai erőforrások ex situ és in vitro megőrzésének, és szakmai támogató tevékenység megvalósításának támogatása
          o    KAP ST-RD - Állatjóléti támogatás a húshasznú szarvasmarha ágazatban
          o    KAP ST-RD - Antimikrobiális rezisztencia (AMR) elleni küzdelem kompenzációs kifizetés
          o    KAP ST-RD - Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések 2024
          o    KAP ST-RD - Ökológiai gazdálkodás támogatása 2024

  • A KAP ST-RD – Erdőtelepítés és fásítás támogatása intézkedés esetén 2025. évben a kifizetési kérelmet a maradéktalanul elvégzett telepítéseket követően, 2025. május 12-től lehet benyújtani.
     
  • A több támogatási jogcímre is kiterjedő feltételesség kapcsán szeretnénk felhívni a figyelmet a 2025. január 1-jétől hatályos vizes területek és tőzeglápok megőrzésére vonatkozó új HMKÁ 2. előírásra, valamint az Európai Parlament és a Tanács 2115/2021/EU rendeletének 14. cikke alapján 2025. január 1-jétől kötelezően bevezetendő szociális feltételesség rendszerére. Módosult a minimális talajborításra vonatkozó HMKÁ 6. előírás a 2024. támogatási évben rizs vagy indiánrizs termesztésével érintett területek vonatkozásában és kikerült az előírások közül a nem termelő tájképi elemek és területek minimális aránya szántón előírás a HMKÁ 8. kötelezettségei közül. (További információ és tájékoztatás a vonatkozó jogszabályok mellett a Kincstár 2025. évi egységes kérelemről szóló közleményének „Feltételesség és Szociális feltételesség 2025.” című, 39. sz. mellékletében található.)
     
  •  A 2023-as évtől az egységes kérelem és intézkedései esetén kötelezővé vált a teljes elektronikus kapcsolattartás: a kérelem benyújtásától az esetleges jogorvoslati kérelmek/fellebbezések/kifogások benyújtásáig kizárólag elektronikus úton lehet iratot benyújtani! A Kincstár a döntéseket, dokumentumokat, jegyzőkönyveket szintén elektronikus úton, a kedvezményezett ügyfélkapujára/cégkapujára/hivatali kapujára vagy meghatalmazottja ügyfélkapujára/ a NAK hivatali kapujára fogja megküldeni. Kérjük, hogy fokozottan ügyeljenek az elektronikus tárhelyre érkező értesítésekre, valamint javasoljuk, hogy ellenőrizzék a tárhely részére megadott e-mail cím megfelelőségét.
     
  • A területalapú támogatások esetén már ismert megoldás, hogy azon kedvezményezettnek, aki már az előző évben is nyújtott be egységes kérelmet, a következő évi kérelme már ún. megszemélyesített adatokkal kerül feltöltésre. Ezen megszemélyesítés során a kedvezményezett láthatja az előző évi kérelmében igényelt adatokat, az esetleges helyszíni ellenőrzés eredményeit.

    Ezen megszemélyesítés kiterjed a szarvasmarha, juh, illetve kecske ENAR, valamint a sertés ENAR adatokra is. Felhívjuk a figyelmet azonban arra, hogy az ENAR adatok nem azonnal kerülnek a Kincstár részére átadásra, ezért javasoljuk, hogy az esetleges hibás vagy hiányos adatokat először az ENAR adatok bejelentésre/módosítására szolgáló felületén tegye meg a kedvezményezett, és az egységes kérelem benyújtása előtt ellenőrizze le, hogy az adatmódosítás az ENAR oldalán feldolgozásra került (ezt az egységes kérelem oldalán egy ún. ismételt megszemélyesítéssel is megteheti).
     
  • Bizonyos állatalapú támogatások esetén, élve az közöségi jogforrásokban foglalt engedménnyel, amennyiben a kedvezményezett a tenyészetéből olyan módon jelent ki egy állategyedet, hogy az nem a kedvezményezett másik tenyészetébe kerül átjelentésre, ezen kijelentés automatikusan az egyed egységes kérelemből történő visszavonásának is minősül, anélkül, hogy azt a kedvezményezettnek a Kincsár felé külön jeleznie kellene. Az ilyen típusú visszavonásra 2025. szeptember 30-ig kerülhet sor, azon egyedek esetén, melyek a visszavonás napjáig megfeleltek a kérdéses jogcím előírásainak.
     
  • Felhasználásra kerülnek az Európai Űrügynökség által finanszírozott Sentinel műholdcsalád által készített nagyfelbontású műhold felvételek (továbbiakban: TMR adatok) a kérelmekben található potenciális meg nem felelések feltárása érdekében.
    A feltárt potenciális meg nem felelésekről a kedvezményezettek a benyújtási időszak lezártától kezdődően értesítéseket fognak kapni, melyekre kérjük, hogy az egyeztetésben foglalt határidőn belül válaszoljanak, ezzel is gyorsítva a kérelmek tartalmi feldolgozását.

    A Kincstár azon esetekben, amikor az űrfelvételek alapján kérdésessé válik például a kérelmezett terület hasznosítási kódjának megfelelősége, lehetőséget biztosít arra, hogy a kedvezményezett a kérelemben szerepeltetett adatai megfelelőségét a mobilGAZDA applikáció segítségével, ún. georeferált fénykép benyújtásával igazolja. Fontos, hogy csak ezen az applikáción keresztül készített és beküldött fényképek kerülhetnek a későbbi ügyintézés során felhasználásra! A fénykép beküldése bár 2025-ben továbbra is önkéntes, de a beküldés hiánya - amennyiben a műholdas adatfeldolgozás továbbra is potenciális eltérést detektál - helyszíni ellenőrzést vonhat maga után. Az ellenőrzések teljes listáját a Kincstár külön közleményben teszi majd közzé.
  • 2025-től minden termesztő berendezés alatt termesztett növényről a betakarítás előtt mobilGAZDA applikáció segítségével készített fényképet kell beküldeni, mely fénykép kötelező eleme az egyértelműen beazonosítható módon felismerhető termesztett növény és a talajjal való kapcsolat.
     
  • Zöldségnövény termesztés támogatása esetén a retek, kínai kel, kelkáposzta, rebarbara, spenót, karalábé, fejes káposzta és endívia hasznosításoknál akkor is szükséges a vegetáció alatt mobilGAZDA alkalmazás segítségével elkészített legalább egy olyan georefereált fényképet csatolni, amelyen a termesztett növény – annak levele vagy termése alapján – egyértelműen felismerhető, ha nem termesztőberendezés alatti a termesztés technológia.
     
  • Ugyancsak a Zöldségnövény termesztés támogatása esetén az édeskömény hasznosítás kikerült a támogatható növények közül, illetve a jogcímrendelet 3. számú mellékletében a támogatható növények két csoportja került elkülönítésre. Ezek a virágzás kezdetéig megőrzendő zöldségnövények, valamint a virágzás kezdetéig nem megőrzendő zöldségnövények, melyeket a támogatási kérelem benyújtása – vagy a támogatásra jogosult növény módosítása esetén a támogatási kérelem módosítása – után legalább további két hétig a területen kell tartania a termelőnek.
  • A Szálas fehérjetakarmány-növény termesztés támogatása esetén könnyítés, hogy tárgyév szeptember 30-áig elég egyszeri kaszálást elvégeznie a mezőgazdasági termelőnek a vetés idejétől és a növények fajától függetlenül.
     
  • Az AÖP keretében a kedvezményezett önkéntes vállalást (földhasználati kategóriánkként minimum 2 maximum 4 pont erejéig) tehet a gazdasága teljes területére, megkülönböztetve a szántó, gyep és ültetvény területeivel kapcsolatosan vállalásokat.

    Fontosabb változások az AÖP intézkedésben:
    i)    Fontos megjegyezni, hogy amennyiben a kedvezményezett vállalja az AÖP keretében alkalmazandó előírásokat, azt csak a gazdasága teljes területére teheti meg, és eleget kell tennie az Egységes kérelem rendelet 7. § (6) bekezdésében foglalt adatszolgáltatási kötelezettségének, azon kívül meghatározott vállalások esetén az elvégzett tevékenységeket az egységes kérelem benyújtó felületén is be kell jelentenie.
    ii)    Két új választható gyakorlat jelent meg, a Nem termelő elemek és területek emelt szintű kijelölése szántóterületeken és az Őshonos haszonállatokkal történő emelt szintű legeltetés gyakorlatok.
    iii)    Egyes gyakorlatok teljesítésében változás történt.
          1)    Mikrobiológiai készítmények alkalmazása és Talaj- és növénykondicionáló szerek, nitrogénmegkötő készítmények alkalmazása gyakorlatok nem teljesíthetők olyan táblán, ahol az álló- és folyóvizek partjától számított termésnövelő anyagok vízvédelmi sávja vagy sávjai miatt a tábla területének több mint 15 százaléka nem kezelhető.
         2)    Karbamid műtrágya környezetbarát használata gyakorlatok keretében a korábbiakkal ellentétben szilárd halmazállapotú karbamid esetén sem szükséges a műtrágya bedolgozása ha ureáz gátló készítményt is alkalmaznak.
         3)    Nem termelő tájképi elemek és területek kijelölése szántóterületeken gyakorlat esetében, mivel 2025. évtől a Feltételességből kikerül az NPLFA kijelölési kötelezettség, ezért a nem termelő elemek és területek kijelölése kizárólag az AÖP keretében a releváns gyakorlatok választása esetében lehetséges. A talajtakarásos parlag nem termelő területként továbbra sem lehet őszi növényt választani. Továbbá az ökológiai jelentőségű másodvetés súlyozási tényező visszaáll a 2024. év előtti állapotra. Ezen kívül változást jelent az, hogy az agrár-erdészeti rendszerek intézkedésben résztvevő területen nem jelölhető ki NPLFA elem.
         4)    Forgatás nélküli talajművelés gyakorlat keretében a gyakorlat teljesítésére bejelentett táblákon a Nemzeti Irányító Hatóság által közleményben kiadott listájában szereplő készítmények a korábbiakkal ellentétben nem alkalmazhatók. Továbbá a gyakorlat teljesítésébe nem vonható be olyan tábla, amelyre a gazdálkodó az ST AKG 2024 intézkedés keretében talajművelés nélküli vagy sávos talajműveléstermesztéstechnológia alkalmazását (azaz Talajmegújító szántó TECS) választotta.
         5)    Állandó kultúrák talajtakarása évelő kultúrák fenntartásával vagy gyepesítéssel gyakorlat keretében, amennyiben a sorköztakaró növény felújítása történik az adott gazdálkodási évben, abban az esetben maximum 30 napig lehet növénytakaró nélkül a terület és a talajmunkálatok kezdetét be kell jelenteni agrotechnikai műveletként.
         6)    Legeltetési napló vezetési kötelezettség őshonos haszonállatokkal történő legeltetés és őshonos haszonállatokkal történő emelt szintű legeltetés gyakorlatokban teljesíthető georeferált fotó beküldésével, melyen szerepel a legeltetett állat.
         7)    Agrotechnikai művelet bejelentések határideje változott. Bejelentési határidő a művelet elvégzésétől számított 20 nap. Szankciós határidő a művelet elvégzésétől számított 30 nap. amennyiben a bejelentési határidőt elmulasztja a gazdálkodó, de a szankciós határidőn belül bejelenti a megfelelő agrotechnikát, abban az esetben az AÖP támogatás összege 15%-kal kerül csökkentésre.
     
  • A 2024. évtől a kedvezményezetteknek a képzettségi nyilvántartásban kell a képzettségüket bejelenteni. A képzettségi nyilvántartásról az alábbi linken található bővebb információ: https://www.mvh.allamkincstar.gov.hu/tamogatasok-listazo/-/tamogatas/17864782
     
  • A KAP ST-RD - Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések 2024 intézkedésben új vállalásokat tehetett a kötelezettségvállalási időszak 5 évére a támogatási kérelemben a kedvezményezett, így az egyes években teljesítendő kötelezettségeket a kifizetési kérelem benyújtását megelőzően javasoljuk áttekinteni.
     
  • Újdonság! 2025. évben új fedvények jelentek meg a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszerben (MEPAR) a HMKÁ 2 előíráshoz kapcsolódóan.
    Ez a két fedvény a „HMKÁ 2 védett vizenyős területek szántón” és a „HMKÁ 2 védett vizenyős területek gyepen” elnevezést kapták.
     
  • 2025. évtől az egységes kérelem térképnézet felületen lehetőség nyílik az EOV vetületi rendszer mellett WGS84 vetületi rendszerben exportált shape kiterjesztésű adatállományok feltöltésére is.
    ​​​​​​​Fontos, hogy az adat csak tömörített állományként tölthető fel és tartalmaznia kell a shp.,shx.,dbf.,prj. kiterjesztésű fájlokat.

 

Forrás: Magyar Államkincstár

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám