A FarmingUK által megjelentetett cikk szerint az Egyesült Királyság juhtenyésztésének pozitív környezeti szerepét figyelmen kívül hagyják és „tévesen hibáztatják" az ágazatot az éghajlatváltozással összefüggésben, mely az egyoldalú szemléletet tükröző és nem megfelelő jelentések megnövekedett számával is magyarázható.
Az ágazati vezetők bírálták az állattenyésztéssel szembeni, napjainkban igen „divatos” támadásokat, amelyek arra buzdítják az embereket, hogy kevesebb vörös húst egyenek a károsanyag-kibocsátás csökkentése érdekében. Az Egyesült Királyság Nemzeti Juh Szövetsége (NSA) szerint a brit gazdálkodási módszerek pozitívan járulnak hozzá a károsanyag-kibocsátás csökkentéshez és megfelelő ösztönzőkkel még többet tehet a juhágazat e területen.
Az Éghajlatváltozási Bizottság és az ENSZ jelentései a globális felmelegedés és a fajok kipusztulásának csökkentésére irányuló intézkedések szükségességét emelik ki. Az ENSZ által 2020. május 6-án kiadott, 1800 oldalas jelentése szerint jelenleg egymillió állat- és növényfajt fenyeget a kihalás, amelyért elsődlegesen a mezőgazdaságot és a halászatot tartják felelősnek. Mindeközben az Éghajlatváltozási Bizottság felszólítja az Egyesült Királyságot, hogy drasztikusan csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását és a következő három évtizedben érje el a zéró kibocsájtási értéket, továbbá arra ösztönzi az embereket, hogy kevesebb vörös húst egyenek, és több fát ültessenek.
Az NSA jelezte, hogy üdvözli és szükségesnek tartja a globális felmelegedés és a fajok kihalásának csökkentésére irányuló intézkedéseket. Ugyanakkor aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a mezőgazdasággal és az élelmiszerekkel kapcsolatos egyes ajánlások „kiegyensúlyozatlanok”. Phil Stocker vezérigazgató elmondta, hogy nagyon frusztráló, amikor a mezőgazdaságon belül ismét a külterjes állattenyésztési ágazatokat emelik ki, és azokkal szemben fogalmaznak meg kritikákat az éghajlatváltozással és a biológiai sokféleségre gyakorolt hatásokkal összefüggésben, míg mindemellett kevés említést tesznek más iparágak károsító tevékenységeiről.
„A legeltetéses gyepgazdálkodásnak, a váltott és állandó legelőknek a talaj szerves anyagtartalmának és szerkezetének javításában, a talaj biológiájában és a szén megkötésében és tárolásában betöltött szerepét figyelmen kívül hagyják” - hangsúlyozta a csoport. Hangsúlyozták továbbá, hogy a kérődző ágazathoz, ezen belül a szarvasmarha, a juh- és kecsketenyésztéshez kapcsolódó számos éghajlat-változási felvetés globális termelési rendszereken alapszik, amelyek különböznek az Egyesült Királyságban alkalmazott általános módszerektől.
Az NSA szerint az Egyesült Királyság juh- és szarvasmarhatartási és tenyésztési rendszerei túlnyomórészt legelőre és a legeltetésre alapozott rendszerek, nem pedig a növénytermesztésen, a takarmány-előállításon és a szállításon alapuló intenzív rendszer.
Phil Stocker hozzátette továbbá, hogy bár nem hagyhatják figyelmen kívül a kérődzők általi metán kibocsátást, azonban a legeltetésre alapozott tenyésztési, termelési rendszerek a talaj szerkezetére, annak biológiájára gyakorolt kedvező hatásai, és a talajnak a szén megkötésben és tárolásban betöltött szerepe révén az ágazat pozitívan járul hozzá a káros anyag kibocsájtás csökkentéshez. Azt lehet állítani, hogy az állatállományok létszámának csökkentése idővel „hűtő hatást” gyakorolhat az éghajlat változással összefüggésben. Felhívta a figyelmet azonban arra, hogy az állattenyésztés nem csak a metánt bocsátja ki, hanem számos más multifunkcionális előnyt is kínál, mint például kiváló minőségű termékek előállítása a gyepterületek hasznosításával, talaj termékenységének növelése, mely által az a későbbiekben alkalmassá válhat a növénytermesztési célú hasznosításra, vagy a biodiverzitás fenntartása.
Az utóbbi években számos jelentés készült az ágazattal összefüggésben, amelyek azt is bemutatják, hogy a gazdálkodók hogyan tehetnek többet annak érdekében, hogy minél „környezetbarátabbá” váljanak, miközben javítják a vállalkozások termelékenységét is.
Forrás: FarmingUK - UK sheep farming 'wrongly blamed' for climate change by FarmingUK Team /Borovka Zsuzsa/NAK