Mezőgazdasági termelés

Az évenként elvégzett rendes fásmetszés mellett a fitotechnikai műveletek másik nagy csoportját a különböző zöldmunkák jelentik.

Nevéből is adódóan a tőke zöld részeire korlátozódik, így ezért a vegetációs időben kerül a művelet elvégzésre. A szőlőtőke kondíciója, életkora a tartaléktápanyagok mennyisége, továbbá az egyes rügyekre eső aránya határozza meg leginkább a rügyek kihajtásának mértékét. A jó kondíciójú és megfelelő tápanyagellátottságú szőlőtőkéken a világos (látható) rügyek mellett a mellékrügyek is kifakadnak, majd hajtásnak indulnak, és így keletkeznek az ikerhajtások, melyek még jobban képesek a tőkét besűríteni.

A fiatal tőkék mindig jobban, több hajtást képeznek, mint az idősebb tőkék. Az idősebb tőkéken az ún. rejtett rügyekből képződött fattyúhajtások aránya nagyobb, mint a fiatalabb tőkéken. De a tőkék egészségi állapota is jelentősen befolyásolja a hajtások képződését, ilyenek többek között a különböző mértékű gyökérkárosodások, mint pl. a filoxéra, leginkább gyökérnemes ültetvények esetén, vagy pajorrágástól, különböző gyökérpenészektől. A mechanikai sérülések, úgy a törzsön, mint a helytelen talajművelés következtében is befolyásolják a rügyek kihajtását, és a hajtások mennyiségének mértékét. Azonban, ha a gyökérzet erős, és egészséges, és a föld feletti részek (törzs, idősebb részek, kordonkar) sérült, abban az esetben a sérült rész alatt nagy mennyiségben fakadnak ki a rejtett rügyek, gyakran csomókban. Ilyen esetben is szükséges a hajtásválogatás a célnak megfelelő módon.

A tőkék művelési módja is befolyásolja a rügyek, illetve a hajtások számát. Általánosságban jellemző, hogy az alacsony fej és bak művelésű tőkéken nagyobb a világos és főleg a rejtett rügyek kihajtásának aránya. Ellenben a közép magas, a magas kordon és lugasművelésű tőkéken kisebb a rejtett rügyek kihajtási aránya. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a metszés mértéke is befolyásolja a kihajtást, vagyis minél kisebb a rügyterhelés, tehát minél kevesebb rügyet, rövidre metszünk, annál nagyobb arányban fakadnak ki a rügyek, és fordítva. A kordonkarok hossza is befolyásolja a kihajtást, minél hosszabb a kar, annál kisebb arányban hajtanak ki a karon elhelyezkedő csapokon lévő rügyek. Többnyire ez az elsődleges oka, hogy 1 méternél hosszabb kordonkart, vagy szálvesszőt nem érdemes nevelni.

A rügyterhelés elosztása a tőkén, a metszésmód is befolyásolja a rügyfakadás mértékét. A rövid csapokon jobban, a szálvesszőkön kisebb arányban fakadnak a rügyek. A polaritás, csúcsdominancia is befolyásolja a rügyek kihajtását a legfelsőbb helyzetű rügy hajt ki a legerősebben, majd az alatta lévő rügyek egyre gyengébb mértékben és rövidebben.

A túl sűrű hajtású tőkék, több problémát is felvetnek, azon keresztül, hogy a zsúfolt, egymással „versengő” hajtások önárnyékolása miatt a levelek elégtelen fotószintézise következtében a rügyek differenciálódása akadályozott, a virágok rosszul termékenyülnek, és hiányos fürtöket, vagy fürt nélküli hajtásokat kapunk. A nagy tömegű termőhajtás képzést azért is kell szabályoznunk, mert a túlterhelés következtében, gyengül a tőke a hajtások nem tudnak kellően beérni, lefásodni és termőrügyek kialakulni. A következő évben gyenge, és kevés számú hajtás fejlődik, ami tovább gyengíti a tőkét.

Csak metszéssel nem tudjuk a megfelelő mértékű hajtásokat beállítani, szinte mindig több hajtás képződik a legszakszerűbb metszés után is, ezért szükséges és fontos a zöldmunka időbeni elvégzése. A hajtásválogatással elősegítjük a tőkeforma kialakítását, fenntartását, öreg tőke esetén a tőke megújítására, fiatalítására, sőt a fajta lecseréléséhez (átoltásához) is szükséges a tőkét hajtásválogatással szabályozni. A megfelelő hajtásválogatással elősegítjük a tőke maximális fényellátottságát, így a tőke belseje szellőssé válik, ezáltal nehezítjük a kártevők és kórokozók megtelepedésének életfeltételeit, és ugyanakkor a növényvédelmi kezeléseket sokkal hatékonyabbá tehetjük, és javul a permetlé borítottság mértéke.

A hajtásválogatás idejére nincs naptári idő, mindig az adott céltól függ, hogy mikor végezzük. Nem mindegy, hogy fiatal alakítás előtt álló, vagy kialakított tőkéről van szó. A fiatal tőke kialakításakor elsősorban a törzs a kar, (karok) és a termőalapok kialakítása miatt válogatjuk a hajtásokat, úgy, hogy a felesleges, kedvezőtlen hajtásokat eltávolítjuk. Azonban gondosan kell végezni a munkát, mert ha túl válogatjuk a hajtásokat, azzal gyengítjük a tőkét. Általános szabályként elfogadhatjuk, hogy 1 kg terméshez legalább 1-1,5 m2, területegységre vetítve pedig 1m2 -re 2 m2 levélfelület szükséges, ez legalább 10-15 db hajtást jelent. A megfelelő levélmennyiség nagyon fontos a szőlőnövény esetében is, gyakorlatilag a növény „tüdejének” kell tekinteni. A tőkék metszési elemein a csapokon és termővesszőkön kerülni kell a túl korai és későn végzett hajtásválogatást. A túl korait azért, mert még nem látjuk a fürtkezdeményeket, és nem tudjuk eldönteni melyik a termő és meddőhajtás. A legoptimálisabb amikor a hajtások a 20-40 cm-es hosszúságot elérték, ilyenkor már a hajtások nagy része előtört és a később kialakuló kacshajtások sem akadályozzák a munkafolyamat zökkenőmentes elvégzését. Fajta tulajdonság is befolyásolja a hajtásválogatás idejét, a sűrű hajtást nevelő fajtákat korábban kell kezdeni, így a megmaradt hajtások jobban fejlődnek, a ritka hajtást nevelő fajtákat későbbre hagyhatjuk, ezt a munkaszervezésnél is érdemes figyelembe venni.

Alacsony bak művelésű tőkeformán csak a termőhajtásokat hagyjuk meg a meddőhajtásokat eltávolítjuk, ugarcsaponként 2-2db hajtást a biztosító csapokon 1-1db hajtást érdemes meghagyni, ez rövid csapos metszés estén négyzetméterenként 6-10 db hajtást jelent. Fejművelésű tőkeművelésmód esetén, ami fagyveszélyes termőhelyeken jellemző, az ugarcsapokon1-1 db hajtás marad, ami a következő évi termőcsapok céljára marad, a termőcsapok hajtásait meghagyjuk. A tőkefejből előtörő hajtások közül 4-6 db hajtás maradhat egyenletesen kör-körösen elosztva, ezekből a következő tavaszi metszéskor egy-egy ugarcsapot metszünk. Kordon művelésű tőkén a termőalapokat 20-30 cm-re alakítjuk ki, a kb.1 m- nél nem hosszabb karon 4-5 hajtást hagyunk meg a termőalapok céljára, a kar alsó helyzetű rügyeiből fejlődött hajtásokat is eltávolítjuk. Magas művelésű tőkék, hosszú törzsén, rejtett rügyekből kifakadó hajtásait is korán érdemes eltávolítani, amit könnyedén ledörzsölhetünk. Csak abban az esetben hagyunk meg a törzsön hajtásokat, ha az elöregedett termőalapokat fiatalítani szeretnénk.

Minden szőlőt művelőt arra biztatunk, hogy az első zöldmunkát szakszerűen és időben érdemes elvégezni, mert nagymértékben befolyásolja a termesztés eredményességét és a későbbi munkafolyamatok hatására is csak pozitív hatással bír.

 

(NAK, Komma László)

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám