Rajzik a kukoricabogár, hogy védekezzünk ellene?
Az amerikai kukoricabogarat – ahogy a neve is mutatja - Észak-Amerikából hurcolták be hazánkba már több, mint 25 éve.
Elsődleges tápnövénye a kukorica, de az imágók polifág pollenfogyasztók, így a kukorica mellett a napraforgó, illetve a különböző gyomnövények virágporával is táplálkozhat.
Jelentős károkat kétségkívül a kukorica termesztés esetén képes okozni. A lárva és az imágó egyaránt kártevő. Az imágók a bibeszál rágásával, míg a lárvák a gyökerek rágásával okoznak kárt, az utóbbi a nagyobb probléma. Jellegzetes „hattyúnak”-nak nevezett tünetekkel találkozhatunk súlyos kártétel esetén, vagy legrosszabb esetben a kukorica terjes elszáradásához vezethet a kártétel.
A meleg, száraz időjárás nem kedvező a kukorica gyökerének regenerálódása szempontjából, így ahol jelentő a kártétel, már szembe tűnők a tünetek.
Évente egy nemzedéke alakul ki. A talajban telel tojás alakban. A kikelő lárva itt él, táplálkozik és itt is bábozódik. Az imágók megjelenésére júniustól lehet számítani.
A különböző kártevők életmódjának ismerete határozza meg az ellenük való védekezés irányelveit.
A kukoricabogár esetében a megelőzésre fektessük a figyelmet. Kerüljük a monokultúrás termesztést, figyeljünk oda a vetésváltásra (a gyakorlatban már megfigyelték, hogy a szóján is át tud telelni a kártevő, így ezt is érdemes figyelembe venni a vetésváltás kialakításakor). Emellett fontos szerepe van az agrotechnikai elemeknek, megfelelő szaporító anyag, vetésidő, talajmintavételi eredményekre alapozott tápanyagutánpótlás, illetve vetéssel egy menetben kijuttatott talajfertőtlenítés is segíthet a kártevő elleni védekezésben.
Viszont a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepkék ellen már érdemes védekezni. A délebbi megyékből arról számolnak be, hogy a csapdázási eredményeket figyelembe véve már indokolt a kukoricamoly, illetve a gyapottok bagolylepke elleni védekezés elvégzése, ennek kiemelt jelentősége a vetőmag célra előállított kukorica termesztésben van.