Nem csak mezőgazdasági vállalkozások vehetik igénybe.
2022. július 1-től 2022. év végéig lesz elérhető az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) Krízis Agrárgarancia Programjának II. szakasza. Az új jogcím a COVID-19 kapcsán bevezetett átmeneti támogatási lehetőséget fogja felváltani, a díja pedig előre láthatóan a hitelösszeg 0,25%-a lesz.
A kezességvállalást olyan belföldi, a KKV törvény alapján mikro-, kis- és közepes méretű vállalkozások kaphatják meg, amelyek mezőgazdasági tevékenységet folyatnak, vagy tevékenységük vidéki térséghez kapcsolódik.
Agrárcélú ügylet: elsődleges mezőgazdasági termelőkön túl az úgynevezett agrobiznisz vállalkozások esetében (pl: élelmiszeripar, vetőmag- és takarmányelőállítás, műtrágyagyártás, mezőgazdasági gépgyártás- és kölcsönzés) is igényelhető az Alapítvány kezessége.
Vidékfejlesztési célú ügylet: az Alapítvány minden olyan tevékenységet vidékfejlesztési tevékenységnek tekint, amely – a vállalkozás székhelye, telephelye alapján, szállítók, vevők, munkavállalók, tulajdonosok révén, vagy egyéb módon – vidéki térséghez kapcsolódik. Vidéki térség: Magyarország egész területe Budapest és a megyei jogú városok kivételével.
Az agrárcélú ügyletek díjai és kezességvállalási feltételei az Alapítvány agrár irányultságának megfelelően kedvezőbbek, mint a vidékfejlesztési hitelcéllal rendelkező ügyleteké. Az ügyletek agrárcélú / vidékfejlesztés célú besorolása a hitel célja szerinti TEÁOR kód alapján történik. Az Üzletszabályzat 2. mellékletében a klasszikus agrártevékenységeken túl erdészeti tevékenységek, húsfeldolgozás, zöldség-gyümölcs feldolgozás, és további élelmiszeripari, nagykereskedelmi, de állategészségügyi-ellátás is megtalálható.
Az Alapítvány készfizető kezességet vállal hitel, kölcsön, hitelkeret, többcélú hitelkeret garancia, garanciakeret, faktoring, pénzügyi lízing ügyletekhez.
Bővebb információ az Alapítvány honlapján és az Üzletszabályzatban található.
NAK/ Pető Krisztina