Mezőgazdasági termelés

Szeptember 29. az élelmiszerveszteséggel és -pazarlással kapcsolatos tudatosság nemzetközi napja, ebből az alkalomból a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal friss adatokat osztott meg.

Néha bele sem gondolunk, hogy mennyi időt, pénzt és energiát jelent mire egy-egy alapanyag, vagy élelmiszer a háztartásunkba kerül. Mindezeket feleslegesen áldoztuk fel, ha a megvásárolt termék a kukában landol. Pedig a megtermelt élelmiszer egyharmad része jut erre a sorsra a világon, Magyarországon pedig az évente keletkező 1,8 millió tonna élelmiszerhulladék kibocsátásáért a háztartások a felelősek.

Talán a mezőgazdaságban jelentkező inputárak növekedésének hatására már érezzük mi is a pénztárnál, hogy mennyivel többe kerül az ennivaló, mint eddig, ezért is fontos, hogy jobban tervezzük meg a vásárlást, ételkészítést. Közmondássá vált, hogy éhesen ne induljunk vásárolni, amire érdemes figyelni, hiszen pillanatok alatt bővülhet fel nem feltétlen szükséges, de annál kívánatosabb tételekkel a gondosan összeállított bevásárlólistánk. Boltba indulás előtt tehát nézzünk szét, mi van otthon! Ha hűtendő termékeket is fogunk vásárolni, akkor vigyünk magunkkal egy termotáskát. Ezzel sokat tehetünk azért, hogy a romlandó élelmiszereink beszerzésekor és szállításakor ne okozzunk saját magunknak lehetséges élelmiszerbiztonsági kockázatot, és azok valóban felhasználhatóak legyenek a fogyaszthatósági idő végéig. Pékárunak, zöldségeknek, gyümölcsöknek vihetünk magunkkal többször újra használható zsákocskákat, amivel az egyéb hulladék termelődését előzhetjük meg.

Természetesen van olyan összetevője az élelmiszerhulladék tömegének, aminek a keletkezése fogyasztás során nem megelőzhető (pl. csontok, tojáshéj), ám ez a magyar háztartásokban évente fejenként összesen keletkező 65 kg élelmiszerhulladékból kb. 36kg-ot tesz ki, ami résznek kb. 70%-át képezik a nem ehető zöldség- és gyümölcsrészek. Az elkerülhető élelmiszerhulladékok rangsorában a friss zöldségek a harmadik, míg a friss gyümölcsök az ötödik, a nyers húsok a nyolcadik helyen szerepelnek. A felmérések alapján a Bizakodásra ad okot, hogy 2016 óta csaknem 7%-kal növekedett a komposztálásra kerülő élelmiszerhulladékok aránya, így az adatok alapján elmondható, hogy a keletkezett anyagot majdnem 26%-ban így hasznosítják az egyre környezettudatosabb háztartások. Itt még bőven van tér a növekedéshez, ugyanis a tanulmány szerint a teljes keletkező mennyiség akár közel 53%-a alkalmas lenne komposztálásra. A hasznos keletkező anyag pedig helyben felhasználható akár a kiskertben, akár virágládában.

Fontos kihangsúlyozni, hogy a hatóság mérése alapján az elmúlt 5 évben 24%-kal csökkent az élelmiszerpazarlás mértéke a magyar háztartásokban, ami örvendetes hír, de még így is a jelenlegi árakon számítva 35.000 Ft értékű élelmiszert nem fogyasztunk el.

További részleteket és hasznos információkat a NÉBIH honlapján, valamint a maradéknélkül.hu oldalon találhatnak.

NAK/ Pető Krisztina

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám