Mezőgazdasági termelés

A Szövetségi Statisztikai Hivatal (Destatis) a végleges betakarítási eredmények alapján arról számolt be, hogy 2022-ben mintegy 1,1 millió tonna almát takarítottak be. Az idei almatermés így nagyjából 66 000 tonnával, azaz 6,6%-kal haladta meg az előző évi szintet. Az alma termesztési területe ugyanebben az időszakban nagyjából 520 hektárral, azaz 1,5%-kal csökkent. A 2012 és 2021 közötti hosszú távú átlaghoz képest az almatermés 2022-ben nagyjából 100 000 tonnával, azaz 10,3%-kal volt magasabb. A 2014-es és a 2018-as különösen jó, egyenként 1,1 millió tonnát meghaladó termésmennyiséget követően a 2022-es almatermés a harmadik helyen áll az elmúlt tíz év legnagyobb almatermései között. Ennek fő oka a tavaszi jó gyümölcsfejlődés, valamint a jó időjárási viszonyoknak köszönhetően a betegségek és kártevők alacsony előfordulása volt.

A két legnagyobb német almatermesztő régió, Alsó-Szászország és Hamburg, valamint Baden-Württemberg tartomány különösen fontos a hazai almatermés szempontjából. Baden-Württemberg tartományban szüretelték a legnagyobb mennyiségben az almát 2022-ben 374 400 tonnával, ezt követi Alsó-Szászország 313 700 tonnával. Ez azt jelenti, hogy a termésmennyiség Baden-Württemberg tartományban 16,7 százalékkal, Alsó-Szászországban pedig 15,2 százalékkal haladta meg a 2012 és 2021 közötti évek átlagát. Egyedül ez a két tartomány termelte a 2022-es szüreti évben Németországban betakarított alma mintegy kétharmadát (64,2 százalékát).

A teljes almatermésből 765 800 tonnát (71,5 százalékát) étkezési gyümölcsként kínálták eladásra. Feldolgozásra szánt gyümölcsként, például gyümölcslé, befőtt vagy cider előállítására 283 800 tonnát, azaz a termés bő negyedét (26,5 százalékát) használták fel. A fennmaradó 21 400 tonnát hazai friss fogyasztás, tárolás vagy feldolgozási veszteség miatt nem értékesítették.

Forrás: fruchthandel.de

NAK/ Csép Adrienn

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám