Mezőgazdasági termelés

Az Európai Unió HORIZON2020 programja keretében támogatott, a juhágazat jövedelmezőségének növelését a takarmányozáson, az állomány-menedzsmenten, valamint az állomány-egészségügyön keresztül megcélzó EuroSheep projekt utolsó szakaszába lépett. A végfelhasználók igényeknek megfelelő gyakorlati megoldások farm szintű adaptációját követően megtörtént az egyes jógyakorlatok végfelhasználói elfogadottságának kiértékelése.

A Francia Állattenyésztési Intézet (Idele) által koordinált, 2020 januárjában indult EuroSheep projekt célja egy olyan nemzetközi juhtenyésztési tematikus hálózat létrehozása, mely fő fókuszterületein, a takarmányozáson és az állomány-menedzsmenten, valamint az állategészségügyön keresztül célozza meg a juhágazat jövedelmezőségének fokozását. A projektmunka első lépésében egy online felmérés keretében megtörtént a program fő fókuszterületein belüli végfelhasználói kihívások és szükségletek felmérése.

A felmérésben a program 8 partnerországának ─ Franciaország, Spanyolország, Írország, Olaszország, Egyesült Királyság, Görögország, Törökország és Magyarország ─ összesen 1366 gazdálkodója, tanácsadója, kutatója, állatorvosa, oktatója és diákja vett részt. Az érvényes információkat tartalmazó kérdőívekből begyűjtött válaszok közül 1163 (85%) a takarmányozáshoz, 1182 (86,5%) az állategészségügyhöz, 1246 (91,2%) az állomány-menedzsmenthez kapcsolódott. A kitöltésben a legjelentős szerepet a gazdálkodók, pásztorok és a mezőgazdasági munkások játszottak, akik aránya 57%-ot tett ki, őket követték a tanácsadók 12%-al.

1. ábra: A válaszadók ország és szakmai profil szerinti megoszlása

Forrás:  EuroSheep – Report on the main end-users needs

 

A termelési orientáció tekintetében a válaszadók 61%-a hús típusú állományokat (főként Írország, Franciaország, Magyarország, az Egyesült Királyság és Törökország), 32%-a pedig tejelő állományokat tart (főként Görögország, Olaszország és Spanyolország). A kettős célú állományokat tartó válaszadók száma mindössze 7% volt.

2. és 3. ábra: A válaszadók hasznosítási típus és ország szerinti megoszlása

Forrás:  EuroSheep – Report on the main end-users needs

A projektmunka második lépésében az online felmérés keretében összegyűjtött végfelhasználói kihívások és szükségletek kiértékelésére és rangsorolására került sort. Ezt követően a harmadik lépésben a beazonosított legjelentősebb szükségleteknek megfelelő megoldások összegyűjtése történt, melynek keretében összesen 96 megoldás ─ 48 az állategészségügyhöz és 48 a takarmányozáshoz kapcsolódóan ─ került begyűjtésre.

 

Fő kihívások és szükségletek - takarmányozás

A kifejlett juhok takarmányozásával kapcsolatos három legfontosabb kérdésként a tápanyagszükséglet ismeretét, a gyepterületek kezelését és a legeltetési gyakorlatokat, valamint a takarmány tápértékét határozták meg.

A jerkék esetében ─ a fejlődés különböző szakaszaiban egyaránt  ─ a tápanyagszükséglet ismeretét jelölte meg minden válaszadó legfontosabb szükségletként. A második az első elléskori optimális fejlődési, növekedési célok 1 éves korban, a harmadik helyre pedig az első laktációkori tápanyagszükséglet ismerete került.

A bárányok takarmányozása területén pedig általános egyetértés alakult ki a válaszadók között, legfontosabb szükségletként a bárányok tápanyagszükségletének ismeretét jelölték meg. A bárányok születésétől az elválasztásig tartó teljesítménycélok meghatározását szintén az egyik legfontosabb kihívásnak tekintették az érintettek, amelyet különösen a tanácsadók, a gazdálkodók és az állatorvosok emeltek ki. Ezt követően a hízóbárányok növekedési céljainak meghatározása, a választás utáni menedzsment, és az új takarmányozási rendszerhez való alkalmazkodás, mint szükséglet került beazonosításra.

 

Fő kihívások és szükségletek - állomány-egészségügy

A kifejlett juhok és a jerkék esetében elsősorban a gazdálkodók, tanácsadók és állatorvosok és a tudósok véleménye szerint a belső parazitákkal kapcsolatos egészségügyi problémák a legjelentősebbek. A sántaság, a clostridium okozta megbetegedések és a tőgygyulladás a második, harmadik és negyedik helyen szerepelt. Összességében elmondható, hogy a tanácsadók és a gazdálkodók egyetértettek abban, hogy a belső paraziták és a sántaság relatív nagyobb jelentőséggel bírnak, azonban a gazdálkodók a tőgygyulladásnál fontosabbnak tartják a clostridium okozta megbetegedéseket, valamint a légzőszervi betegségeket, ugyanakkor a tanácsadók véleménye szerint a tőgygyulladás a harmadik helyre sorolandó, melyet a légúti betegségek és a külső paraziták követnek.

 

A bárányok esetében az újszülöttkori betegségeket (pl. hasmenés, szeptikémia, E. coli, rotavírus stb.) minden érintett fő kihívásoknak tartotta. A kokcidiózis és a bárányok hirtelen fellépő és gyors lefolyású, elhullással járó megbetegedései (enterotoxaemia, clostridium okozta megbetegedések,  braxy, stb.) kerültek még beazonosításra. A tanácsadók és a gazdálkodók közötti egyértelműen egyetértés megmutatkozott fő szükségletek rangsorolásában. Az állatorvosok azonban úgy ítélték meg, hogy a légzési rendellenességek valamivel nagyobb prioritást élveznek, mint a kokcidiózis és a bárányok akut elhullását okozó megbetegedések. A tudósok álláspontja szerint pedig a legnagyobb jelentőséggel a bárányok akut elhullását okozó megbetegedések bírnak, ezt követték az egyéb belső parazitákkal kapcsolatos problémák és a légzőszervi megbetegedések.

 

Fő kihívások és szükségletek - állomány-menedzsment

Az állomány-menedzsment tekintetében a tartástechnológia (pl. szellőztetés, hőmérséklet, férőhely stb.) és az állomány egészségügyi terv (pl. a fertőzés megelőzési stratégia, vakcinázási és egészségügyi kezelési, selejtezési terv, stb.) volt a válaszadók által két legrelevánsabbnak megjelölt terület. Ezeken túlmenően a belső paraziták elleni védekezéssel kapcsolatos kérdésekre (pl. bélsár mintavételezés, rezisztencia, legeltetési menedzsment) és a juhok kültéri jólétével (pl. menedékhely, árnyék, vízellátás stb.) kapcsolatos kérdésekre is minden érintett felhívta a figyelmet.

 

Az egyes partnerországok beazonosított fő szükségleteinek végső eredményei a következő táblázatokban láthatók. A cellák legsötétebb színei a legfőbb szükségleteket, a világosabb színek pedig a másodlagos szükségleteket jelölik. Minden táblázatban szerepel néhány olyan igény is, amely egyik ország esetében sem tűnik relevánsnak, ezek fehér színnel vannak feltüntetve.

 

Takarmányozás

4. ábra: A beazonosított szükségletek jelentőség és ország szerinti megoszlása - Takarmányozás

Forrás:  EuroSheep – Report on the main end-users needs

 

Állategészségügy

 

5. ábra: A beazonosított szükségletek jelentőség és ország szerinti megoszlása - Állategészségügy

Forrás:  EuroSheep – Report on the main end-users needs

 

Állomány menedzsment

 

6. ábra: A beazonosított szükségletek jelentőség és ország szerinti megoszlása – Állomány menedzsment

Forrás:  EuroSheep – Report on the main end-users needs

 

Az elvégzett felmérés alapján általánosságban elmondható, hogy a gazdálkodók, és különösen a tejelő állományokat tartók preferálták a személyes konzultációkon keresztül ─ mint például a tanácsadó szolgálatok, állatorvosok vagy a gazdaságokban tartott rendezvények által nyújtott közvetlen tanácsadás ─ történő információ szerzést. A hús típusú állományokat tartók azonban az agrár sajtót jelölték meg fő információforrásként, akárcsak a tanácsadók. Ezzel szemben a tudósok és az állatorvosok szívesebben tájékozódnak a tudományos folyóiratokból, kongresszusokon, szemináriumokon vagy workshopok-on.

Az adatok elemzésével beazonosított ─ fent ismertetett ─ rangsorokat, következtetéseket az egyes partnerországokban a Tudományos és Technikai Munkacsoportokban (STWG) és a nemzeti workshop-ok keretében mutatták be. Végezetül a tavalyi év novemberében Törökországban tartott nemzetközi workshop keretében egy végső szakértői egyeztetésre került sor, melynek célja az volt, hogy EU-s szinten is megállapodás szülessen a főbb közös szükségletekről mielőtt azok disszemináció megkezdődik.

A 3,5 éves EuroSheep projekt utolsó szakaszába érkezett, megtörtént a partnerországok saját gyakorlataiba beépített megoldások gazdálkodók általi gazdasági, környezeti és társadalmi elemzése, valamint az alkalmazott gyakorlati megoldások végfelhasználói elfogadottságának felmérése. A még előttünk álló utolsó projekt lépés keretében kerül majd meghatározásra az európai tudásátadási stratégia és a kutatási eredmények hasznosítási módja, valamint a beazonosított fennálló hiányosságok kezeléséhez szükséges további eszközök meghatározása.

Bízunk abban, hogy az EuroSheep nemzetközi projektben való részvétellel és a projekt által összegyűjtött jó gyakorlatok bemutatásával hatékonyan hozzá tudunk járulni a nemzetközi jó gyakorlatok és innovációk hazai juhtenyésztésbe történő integrálásához.

 

Forrás: EuroSheep – Report on the main end-users needs

NAK/Borovka Zsuzsa

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám