A közlemény az egységes kérelem és adatváltozási kérelem benyújtásával kapcsolatos eljárási szabályokról ad tájékoztatást, valamint közzéteszi a támogatásokkal kapcsolatosan használható elektronikus, és papír alapú nyomtatványokat, benyújtandó dokumentumoklistáját, segédleteket és felhasználói kézikönyveket.
Az egységes kérelemben az alábbi támogatások esetében igényelhetőek kifizetések:
- Alapszintű-jövedelemtámogatás (BISS), újraelosztó támogatás (CRISS), az anyatehén-tartás átmeneti nemzeti támogatás, valamint az anyajuh-tartás átmeneti nemzeti támogatás,
- Agro-ökológiai Programhoz kapcsolódó támogatás (AÖP),
- Termeléshez kötött közvetlen támogatások (CIS),
- EMGA fiatal mezőgazdasági termelők támogatása,
- A NVT mezőgazdasági területek erdősítése,
- EMVA mezőgazdasági területek erdősítése,
- EMVA-EKV,
- VP AKG 2021,
- VP ÖKO 2021,
- VP ÖKO 2018,
- VP-erdősítés,
- VP Élőhely NTB,
- VP Vizes élőhely NTB,
- VP Az erdőgazdálkodási potenciálban okozott erdőkárok helyreállítása,
- VP-Natura 2000 gyep,
- VP Natura 2000 erdő,
- VP-EKV,
- VP-AER,
- VP Az erdőgazdálkodási potenciálban okozott erdőkárok megelőzése,
- VP Az erdei ökoszisztémák ellenálló képességének és környezeti értékének növelését célzó beruházások (VP EÖKO),
- VP biztosítási díjtámogatás,
- VP tejszerkezet,
- VP Őshonos állatok ex situ vagy in vitro,
- VP Őshonos állatok in situ,
- VP-kiskérődző állatjólét,
- VP méh állatjólét,
- VP-Baromfi állatjólét.
Az egységes kérelemben egyes adatszolgáltatásokat is teljesíteni kell az alábbiak szerint:
- Az agrárkár-enyhítési kockázatközösség esetében az előző évi kultúrák termésmennyiségéről, valamint a kockázatközösséghez önként csatlakozni kívánó mezőgazdasági termelőnek csatlakozási szándékáról nyilatkozni kell.
- Nyilatkozni szükséges továbbá az egységes kérelemben bejelentett növényvédelmi munkavégzéssel érintett mezőgazdasági területek tekintetében a szakirányításáért felelős növényorvos nevéről, kamarai azonosítójáról és FELIR-azonosítójáról. A nyilatkozat nem része az egységes kérelemnek, és megtétele az egységes kérelem benyújtására joghatással nem bír.
Az Egységes kérelemben az alábbi esetekben bejelentési kötelezettség, illetve kérelmezési lehetőség áll fenn:
- a MEPAR változásvezetési bejelentés;
- a Feltételességhez kapcsolódó bejelentések, adatszolgáltatások;
- a hízottbikatartás termeléstől elválasztott támogatás, tejtámogatás, extenzifikációs szarvasmarhatartás termeléstől elválasztott támogatás tekintetében a 2023-as történelmi bázisjogosultság megállapítása iránti kérelem.
Az egységes kérelem kizárólag a www.mvh.allamkincstar.gov.hu honlapon keresztül, ügyfélkapus bejelentkezést követően, elektronikus úton nyújtható be.
A másodvetések kapcsán kiemeli a közlemény, hogy a másodvetések tervezésének 2023. június 9-ig történő előre bejelentése a 2023. kérelmezési évtől kezdve kötelező.
Ugyancsak felhívja a közlemény a figyelmet arra, hogy az agrotechnikai műveletek bejelentése a 2023. kérelmezési évtől kezdve szintén minden korábbinál nagyobb jelentőségű, különös tekintettel a feltételesség több követelményére, a VP AKG 2021 intézkedés vállalt előírásaira, és az AÖP támogatás gyakorlatának teljesítésére.
Az egységes kérelem benyújtási határideje: 2023. június 9.
2023. június 9. napját követően egységes kérelem benyújtására nincs lehetőség.
Az egységes kérelem benyújtásának alapvető feltétele, hogy az egységes kérelem benyújtásának időpontjában a Kincstár által vezetett ügyfél- nyilvántartási rendszerben kérelemre nyilvántartásba vett besorolású ügyfél legyen.
Az egységes kérelemben igényelhető területalapú közvetlen támogatásokra, valamint egyes EMVA-ból finanszírozott területalapú támogatásokra való jogosultság alapfeltétele, hogy a kérelmező mezőgazdasági tevékenységet végez a területen és rendelkezzen jogszerű földhasználattal a 2007. évi XVII. törvény (a továbbiakban: Támogatási tv.) 44. § (7) bekezdése szerint 2023. június 9-i dátummal, kivéve, ha az egyes támogatások esetében másként nem rendelkeznek e dátumról pl.: VPAKG.
Az ügyfélnek az egységes kérelemben meg kell jelölnie az általa hasznosított összes
támogatható és nem támogatható területet, függetlenül a területmérettől. E kötelezettség elmulasztása a támogatás összegének csökkentését eredményezheti!
Az egységes kérelmen kell bejelenteniük a hasznosításukban lévő összes mezőgazdasági területet azon gazdálkodóknak is, akik:
- a szőlőültetvények szerkezetátalakításához és átállításához nyújtott támogatást igénylik és rendelkeznek mezőgazdasági területtel, valamint
- azon gazdálkodóknak is, akik a szőlőültetvények szerkezetátalakításához és átállításához nyújtott támogatást nyertek el a támogatási határozat kiállítását követő 3 éven keresztül.
Az állatlétszám alapú támogatások feltétele, hogy az igényelt állatokra és a tenyészetekre vonatkozó adatok az ENAR/ TIR/SZIR/ TER/ BIR/ OLIR/ STR nyilvántartásba főszabály szerint a támogatási kérelem benyújtásának napjáig – figyelemmel az adott nyilvántartásra vonatkozó rendelet szerinti bejelentési határidőkre is – bejelentésre kerüljenek és a releváns nyilvántartási rendszerekben szerepeljenek.
Az EMVA ÚMVP intézkedések esetében nem jogosult támogatásra az, aki a kérelem benyújtásakor, akár a kifizetéskor csőd-, felszámolási eljárás vagy végelszámolás alatt áll.
Az EMVA VP intézkedések esetében nem jogosult támogatásra az az igénylő, aki a kérelem benyújtásakor, akár a kifizetéskor adósságrendezési, felszámolási, végelszámolási, kényszertörlési vagy a megszüntetésére irányuló egyéb eljárás, vagy csődeljárás indult.
Az EMGA-ból finanszírozott közvetlen támogatások, valamint az átmeneti nemzeti támogatások esetében támogatás igénybevételére jogosult az a mezőgazdasági termelő is, aki felszámolási, végelszámolási vagy adósságrendezési eljárás alatt áll, feltéve, hogy az igényelt támogatás feltételeinek egyébként megfelel. Továbbá közvetlen támogatásra az a mezőgazdasági termelő jogosult, aki vagy amely aktív mezőgazdasági termelőnek minősül.
A szántóterületet, az állandó gyepterületet és az állandó kultúrával fedett földterületet a mezőgazdasági termelő köteles növénytermesztésre vagy legeltetésre alkalmas állapotban tartani az EK rendeletben foglaltaknak megfelelően.
Fontos, hogy a fás szárú gyümölcs- és szőlőültetvények a gyommentesen tartási kritériumon túlmenően az ültetvényben a kiszáradt vagy más okból termőképtelenné vált egyedek aránya nem haladja meg a 30%-ot.
Figyelembe kell venni azt is, hogy amennyiben a nem termelő tájképi elem vagy egyéb tájképi elem vonatkozásában az inváziós növények jelenléte meghaladja a terület 10%-át, úgy az a támogatás szempontjából nem vehető figyelembe.
Az egyes támogatási jogcímekre vonatkozóan a támogatási feltételekre, a megadandó adatokra, a kérelem mellékleteként benyújtandó dokumentumokra, és a dokumentumok benyújtásának módjára vonatkozó további részletes információk a MÁK közlemény mellékleteit képező tájékoztatókban olvashatók.
Az egységes kérelem visszautasításra kerül, ha nem tartalmaz olyan adatot vagy dokumentumot (mellékletet), amely a kérelem benyújtására nyitva álló határidőt követően nem pótolható. A kérelem benyújtását követően hiánypótlás nincs.
További részletek a MÁK 24/2023 (IV. 24.) számú közleményben olvashatók.
NAK/Sztahura