Mezőgazdasági termelés

A közlemény az egységes kérelem és adatváltozási kérelem benyújtásával kapcsolatos eljárási szabályokról ad tájékoztatást, valamint közzéteszi a támogatásokkal kapcsolatosan használható elektronikus, és papír alapú nyomtatványokat, benyújtandó dokumentumoklistáját, segédleteket és felhasználói kézikönyveket.

Az egységes kérelemben az alábbi támogatások esetében igényelhetőek kifizetések:

  1. Alapszintű-jövedelemtámogatás (BISS), újraelosztó támogatás (CRISS), az anyatehén-tartás átmeneti nemzeti támogatás, valamint az anyajuh-tartás átmeneti nemzeti támogatás,
  2. Agro-ökológiai Programhoz kapcsolódó támogatás (AÖP),
  3. Termeléshez kötött közvetlen támogatások (CIS),
  4. EMGA fiatal mezőgazdasági termelők támogatása,
  5. A NVT mezőgazdasági területek erdősítése,
  6. EMVA mezőgazdasági területek erdősítése,
  7. EMVA-EKV,
  8. VP AKG 2021,
  9. VP ÖKO 2021,
  10. VP ÖKO 2018,
  11. VP-erdősítés,
  12. VP Élőhely NTB,
  13. VP Vizes élőhely NTB,
  14. VP Az erdőgazdálkodási potenciálban okozott erdőkárok helyreállítása,
  15. VP-Natura 2000 gyep,
  16. VP Natura 2000 erdő,
  17. VP-EKV,
  18. VP-AER,
  19. VP Az erdőgazdálkodási potenciálban okozott erdőkárok megelőzése,
  20. VP Az erdei ökoszisztémák ellenálló képességének és környezeti értékének növelését célzó beruházások (VP EÖKO),
  21. VP biztosítási díjtámogatás,
  22. VP tejszerkezet,
  23. VP Őshonos állatok ex situ vagy in vitro,
  24. VP Őshonos állatok in situ,
  25. VP-kiskérődző állatjólét,
  26. VP méh állatjólét,
  27. VP-Baromfi állatjólét.

 

Az egységes kérelemben egyes adatszolgáltatásokat is teljesíteni kell az alábbiak szerint:

  1. Az agrárkár-enyhítési kockázatközösség esetében az előző évi kultúrák termésmennyiségéről, valamint a kockázatközösséghez önként csatlakozni kívánó mezőgazdasági termelőnek csatlakozási szándékáról nyilatkozni kell.
  2. Nyilatkozni szükséges továbbá az egységes kérelemben bejelentett növényvédelmi munkavégzéssel érintett mezőgazdasági területek tekintetében a szakirányításáért felelős növényorvos nevéről, kamarai azonosítójáról és FELIR-azonosítójáról. A nyilatkozat nem része az egységes kérelemnek, és megtétele az egységes kérelem benyújtására joghatással nem bír.

Az Egységes kérelemben az alábbi esetekben bejelentési kötelezettség, illetve kérelmezési lehetőség áll fenn:

  1. a MEPAR változásvezetési bejelentés;
  2. a Feltételességhez kapcsolódó bejelentések, adatszolgáltatások;
  3. a hízottbikatartás termeléstől elválasztott támogatás, tejtámogatás, extenzifikációs szarvasmarhatartás termeléstől elválasztott támogatás tekintetében a 2023-as történelmi bázisjogosultság megállapítása iránti kérelem.

 

Az egységes kérelem kizárólag a www.mvh.allamkincstar.gov.hu honlapon keresztül, ügyfélkapus bejelentkezést követően, elektronikus úton nyújtható be.

A másodvetések kapcsán kiemeli a közlemény, hogy a másodvetések tervezésének 2023. június 9-ig történő előre bejelentése a 2023. kérelmezési évtől kezdve kötelező.

Ugyancsak felhívja a közlemény a figyelmet arra, hogy az agrotechnikai műveletek bejelentése a 2023. kérelmezési évtől kezdve szintén minden korábbinál nagyobb jelentőségű, különös tekintettel a feltételesség több követelményére, a VP AKG 2021 intézkedés vállalt előírásaira, és az AÖP támogatás gyakorlatának teljesítésére.

 

Az egységes kérelem benyújtási határideje: 2023. június 9.

2023. június 9. napját követően egységes kérelem benyújtására nincs lehetőség.

Az egységes kérelem benyújtásának alapvető feltétele, hogy az egységes kérelem benyújtásának időpontjában a Kincstár által vezetett ügyfél- nyilvántartási rendszerben kérelemre nyilvántartásba vett besorolású ügyfél legyen.

Az egységes kérelemben igényelhető területalapú közvetlen támogatásokra, valamint egyes EMVA-ból finanszírozott területalapú támogatásokra való jogosultság alapfeltétele, hogy a kérelmező mezőgazdasági tevékenységet végez a területen és rendelkezzen jogszerű földhasználattal a 2007. évi XVII. törvény (a továbbiakban: Támogatási tv.) 44. § (7) bekezdése szerint 2023. június 9-i dátummal, kivéve, ha az egyes támogatások esetében másként nem rendelkeznek e dátumról pl.: VPAKG.

Az ügyfélnek az egységes kérelemben meg kell jelölnie az általa hasznosított összes
támogatható és nem támogatható területet, függetlenül a területmérettől. E kötelezettség elmulasztása a támogatás összegének csökkentését eredményezheti!

Az egységes kérelmen kell bejelenteniük a hasznosításukban lévő összes mezőgazdasági területet azon gazdálkodóknak is, akik:

  1. a szőlőültetvények szerkezetátalakításához és átállításához nyújtott támogatást igénylik és rendelkeznek mezőgazdasági területtel, valamint
  2. azon gazdálkodóknak is, akik a szőlőültetvények szerkezetátalakításához és átállításához nyújtott támogatást nyertek el a támogatási határozat kiállítását követő 3 éven keresztül.

 

Az állatlétszám alapú támogatások feltétele, hogy az igényelt állatokra és a tenyészetekre vonatkozó adatok az ENAR/ TIR/SZIR/ TER/ BIR/ OLIR/ STR nyilvántartásba főszabály szerint a támogatási kérelem benyújtásának napjáig – figyelemmel az adott nyilvántartásra vonatkozó rendelet szerinti bejelentési határidőkre is – bejelentésre kerüljenek és a releváns nyilvántartási rendszerekben szerepeljenek.

Az EMVA ÚMVP intézkedések esetében nem jogosult támogatásra az, aki a kérelem benyújtásakor, akár a kifizetéskor csőd-, felszámolási eljárás vagy végelszámolás alatt áll.

Az EMVA VP intézkedések esetében nem jogosult támogatásra az az igénylő, aki a kérelem benyújtásakor, akár a kifizetéskor adósságrendezési, felszámolási, végelszámolási, kényszertörlési vagy a megszüntetésére irányuló egyéb eljárás, vagy csődeljárás indult.

Az EMGA-ból finanszírozott közvetlen támogatások, valamint az átmeneti nemzeti támogatások esetében támogatás igénybevételére jogosult az a mezőgazdasági termelő is, aki felszámolási, végelszámolási vagy adósságrendezési eljárás alatt áll, feltéve, hogy az igényelt támogatás feltételeinek egyébként megfelel. Továbbá közvetlen támogatásra az a mezőgazdasági termelő jogosult, aki vagy amely aktív mezőgazdasági termelőnek minősül.

A szántóterületet, az állandó gyepterületet és az állandó kultúrával fedett földterületet a mezőgazdasági termelő köteles növénytermesztésre vagy legeltetésre alkalmas állapotban tartani az EK rendeletben foglaltaknak megfelelően.

Fontos, hogy a fás szárú gyümölcs- és szőlőültetvények a gyommentesen tartási kritériumon túlmenően az ültetvényben a kiszáradt vagy más okból termőképtelenné vált egyedek aránya nem haladja meg a 30%-ot.

Figyelembe kell venni azt is, hogy amennyiben a nem termelő tájképi elem vagy egyéb tájképi elem vonatkozásában az inváziós növények jelenléte meghaladja a terület 10%-át, úgy az a támogatás szempontjából nem vehető figyelembe.

Az egyes támogatási jogcímekre vonatkozóan a támogatási feltételekre, a megadandó adatokra, a kérelem mellékleteként benyújtandó dokumentumokra, és a dokumentumok benyújtásának módjára vonatkozó további részletes információk a MÁK közlemény mellékleteit képező tájékoztatókban olvashatók.

Az egységes kérelem visszautasításra kerül, ha nem tartalmaz olyan adatot vagy dokumentumot (mellékletet), amely a kérelem benyújtására nyitva álló határidőt követően nem pótolható. A kérelem benyújtását követően hiánypótlás nincs.

További részletek a MÁK 24/2023 (IV. 24.) számú közleményben olvashatók.

 

NAK/Sztahura

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám