Az Interpera nemzetközi körtekongresszust idén június 26-27-én tartották Portugáliában, ahol a 2024-es európai körtetermés első számait ismertették. A szervezők, az Rocha Körte Termelők Országos Szövetsége (ANP - National Association of Pera Rocha Producers) és az Európai Zöldség-Gyümölcs és Kertészeti Növényeket Termelő Régiók Szövetsége (AREFLH - L’Assemblée des Régions Européennes Fruitières, Légumières et Horticoles) szerint az elmúlt tíz év legnagyobb számú Interpera résztvevője az idei rendezvényen volt.
Mintegy 200 termelő, kutató, nemzeti és nemzetközi vállalat gyűlt össze az Oeste régióban, hogy megvitassák a körtetermesztés kihívásait és lehetőségeit, ritka lehetőséget biztosítva a hálózatépítésre és multikulturális üzleti tapasztalatok cseréjére. A számos portugál résztvevő mellett nagyszámú külföldi küldöttség is részt vett, 9 ország képviseltette magát: Spanyolország, Franciaország, Belgium, Németország, Hollandia, Olaszország, Svájc, Argentína és az Egyesült Államok.
A 2024-re vonatkozó előrejelzéskor hangsúlyozták, hogy Európában "egyértelmű visszaesés" következett be, mivel a termelés a bizonytalan időjárási viszonyok miatt csökkent.
Belgium közel 30%-os visszaesést jósol, a tavalyi 345 ezer tonnáról 241 ezer tonnára.
Spanyolországban a teljes mennyiség 25%-kal csökken, a legutóbbi szezon során jelentkező vízhiány miatt, 164 000 tonnáról 141 000 tonnára.
Hollandiában a termelés várhatóan elmarad a 2023-as 358 000 tonnától, bár konkrét becslés nem állt rendelkezésre.
Portugália, Franciaország és Olaszország esetében a termelés fellendülése tapasztalható, de a küldöttek szerint ők sem érik el a teljes potenciáljukat. Olaszországban növekedés várható, a tavalyi 184 000 tonnáról, Franciaországban pedig 104 000 tonnáról 133 000 tonnára emelkedik a mennyiség. Portugália 16 000 tonnás növekedést prognosztizál, elérve a 123 000 tonnát.
A rendezvényt José Manuel Fernandes, Portugália mezőgazdasági és halászati minisztere azzal zárta, hogy az ágazat előtt álló kihívások leküzdése érdekében összefogásra van szükség. "A 2023-as nehéz szezont követően, amely elsősorban az európai termesztést befolyásoló éghajlatváltozásnak köszönhető, elengedhetetlen, hogy a kártevők elleni küzdelem, a szélsőséges időjárási körülményekkel való megbirkózás és az ágazat kereskedelmi szervezetének javítása érdekében kutatásba fektessünk" - jegyezte meg Fernandes.
A két nap során az ágazatot érintő egyéb kihívásokról és lehetőségekről is szó esett, többek között az európai szabályozásról, a vízhasználatról, a talaj egészségéről, a betegségekről és kártevőkről, a marketingről, valamint a jövő gyümölcs ültetvényeiről.
Forrás: interpera.org
NAK / Csép Adrienn