Mezőgazdasági termelés

A cikk címe talán jól mutatja az év gazdálkodási időszakának záró mozzanatait. A keresztény gazdálkodó ember az év legfontosabb ünnepéhez közeledve végig gondolja gazdaságának idei legfontosabb eseményeit, eredményeit és felmerült problémáit is. A gazdálkodási év zárása egyben az új év tervezését is jelenti, a kezdődő hosszú téli hónapok remek alkalmat adnak arra, hogy átgondoljuk a jövő évi teendőket, hogy felkészülve és tervszerűen végezhessük majd munkánkat.

Az összegzés és tervezés mellett ne felejtkezzünk el a karácsonyi ünnepekre való készülődésről és ráhangolódásról sem. Ilyenkor sokunkban felmerül a kérdés, hogy állítsunk e karácsonyfát? Ha egyszerűen szeretnénk válaszolni, akkor azt mondjuk, hogy természetesen igen!

Emberemlékezet óta állítunk fát karácsonykor, melynek szokása generációról generációra adódik át, és biztosan állíthatjuk, hogy ezen szokás soha nem megy ki a „divatból”. S hogy miért éppen fenyőfát állítunk karácsonykor annak is megvan a magyarázata: a fenyőt, mint növény fajt, jellemzően örökzöld növények alkotják. A zöld növény életet jelent az ember számára, az örökzöld pedig az örökélet szimbóluma. Mérsékelt égövünkön az örökzöld növények, melyek télen is megőrzik a leveleiket és zöld színüket, már ősidők óta az élet és a túlélés szimbólumai voltak. Így valószínűsíthető, hogy Jézus születésének és feltámadásának jelképeként is értelmezhetők az örökzöldek.

 A hazai fenyőtermesztők munkája talán sokak számára ismeretlen, ezért szeretnénk egy kis betekintést nyújtani abba tevékenységbe, melynek eredménye olyan nagymértékben járul hozzá az ünnep meghitt hangulatához.  

A karácsonyfáknak szánt fenyőket nem a természetes erdőkből vágják ki, hanem ültetvényeken nevelik, tehát a karácsonyfa nevelés ugyanolyan jellegű mezőgazdasági tevékenység, mint pl. a paprika termesztése, azzal a különbséggel, hogy a termés betakarítására több évet is kell várni.  

A karácsonyfa-termesztés Magyarországon döntően három megyében, Zala, Somogy és Vas vármegye néhány településén zajlik. Jellemzően azért ezen megyékben alakult ki az üzemszerű termesztésük, mert a fenyő számára itt biztosítottak a környezeti feltételek. A Nyugat-Dunántúl e területein rendelkezésre állnak a kötött, de savanyú talajok, melyet a fenyők igényelnek, a nagyobb természetes csapadékmennyiség és főként a magasabb páratartalom, melyek mind kedveznek a fenyőknek.

Az értékesítésig nagyjából 5-10 évet kell várni, fajtól és mérettől is függően. A legkelendőbbek az 1-3 méter magas fenyők, a kivágott fák helyére pedig minden évben új csemeték kerülnek elültetésre. Ezáltal egyfajta körforgás valósul meg, mely lehetővé teszi, hogy minden évben legyen kivágásra alkalmas fenyőfa. A legkelendőbbek a lucfenyők, melyek kevésbé tartósak, de cserében a legjobb illatúak, az ezüstfenyők, melyek gyönyörű kék színűek, és a nordmann fenyők, melyek tűlevelei nem hullanak, így nagyon tartósak.   

A vágott fenyőket tehát direkt erre a célra telepítik, ráadásul kivágásukig is több éven át termelik és frissítik számunkra a levegőt, vagyis az élet alapját, oxigént állítanak elő. Ugyanez nem mondható el a műanyagból készülő műfenyőről, mely szinte csak káros anyag előállításával gyártható. Ráadásul ma már megoldott az élőfenyők ünnepek utáni elszállítása és feldolgozása is, azaz a teljes körforgás elérhető és biztosított: összegyűjtést követően égetésük során villamos energiát termelnek számunkra, illetve egy részükből feldolgozás után fenyőmulcs lesz, így tovább javítják a környezetünket. 

 

Nevelés alatt álló piacképes, több éves fenyőfák (Fotó: Komma László)

Mindezek miatt a „legzöldebb és legkörnyezetbarátabb” megoldásnak ma egyértelműen az élő fenyőt nevezzük. 

A karácsonyfa ültetvényekről kiszedett gyökeres földlabdás fenyő feldíszítése és lakásban tartása az élő növény szempontjából kockázatos választás. Korábban sokan azért választották ezt a típust, hogy karácsony után a kertjükben tudjanak gyönyörködni a fenyőben, a kiültetést követően azonban csalódniuk kellett. Ennek oka, hogy a fenyőket a karácsonyfa ültetvényeken nem iskolázzák és nem ültetik át megfelelő időközönként, így a földlabdában nem tud kialakulni elegendő jó gyökérzet. Ezért kiültetésük rendkívül kockázatos, döntően sikertelen. Azt tanácsoljuk, hogy karácsonyfának válasszunk vágott fenyőt, a kertünket pedig tavasszal kiültetett, díszfaiskolában vásárolt, többször iskolázott (átültetett), földlabdás fenyővel díszítsük.

Miután gondoskodtunk a karácsonyfa beszerzéséről, ne feledkezzünk el növényeink szükség szerinti teleltetéséről sem. A lombhullató növényeinkkel általában nem szokott különösebb gond lenni, jól viselik a hazai teleinket. Ugyanakkor az örökzöld növényeink teleltetése jellemzően nagyobb odafigyelést igényel. Ugyanis esetükben az az élettani helyzet áll elő, hogy örökzöld leveleik miatt a tél folyamán is folyamatosan párologtatnak. Ha száraz a talajuk és emiatt nem tudnak vizet felvenni, akkor a levélen keresztüli párologtatásuk miatt gyakorlatilag kiszáradhatnak. Sokan tévesen fagykárnak tulajdonítják, de jellemzően fiziológiai kiszáradás a pusztulás oka. Erre különösen az edényben tartott örökzöld növények érzékenyek, így a tél folyamán is (fagymentes időben) szükség szerint öntözni kell ezeket a növényeket. Az utóbbi időben az enyhe teleknek köszönhetően egyre nagyobb teret hódít a mediterrán növények tartása. Sok helyen már igen nagyméretű dézsákban nevelnek növényeket, melyek mozgatása, teleltetése nem egyszerű feladat. Gondoljunk például a majd minden házikertben és teraszokon tartott leanderekre. Ezen növények és a hasonló fajok teleltetése összetett folyamat. Amig nincs tartósan fagyos időszak, addig viszonylag jól bírják. Azonban egy tartós fagyos időben a cserép földje átfagy, vizet nem tud felvenni, örökzöld levelei párologtatnak és tavaszra a növény kiszárad, elpusztul. Teleltetésükre megoldást jelenthet, ha a dézsájukat vastagon és teljesen betakarjuk jól szigetelő anyaggal, védve a gyökérzetet az átfagyástól, majd a tartósabb lehűlések idején több rétegben fátyolfóliával takarjuk be a növényeket. Ezzel csökkentjük a párologtatást, védelmet biztosítunk a hideg ellen, de légzésükben nem akadályozzuk a növényeket.

Fenyővásárlás estén lehetőleg a minél közelebbi helyről, Magyarországról származót válasszuk, mellyel a helyi termelőket, családokat és gazdaságokat támogatjuk!

Kívánunk minden tisztelt gazdálkodónak, olvasónak boldog karácsonyt, szép magyar fenyőfát, pihenést és erőt az új esztendőre!

 

NAK / Komma László

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám