Kiegészült az állatok Európai Unión belüli mozgatásáról szóló szabály, az epizootiás haemorrhagiás betegség (EHD) kockázatának minimalizálása érdekében.
2020 óta létezik egységes szállítási rendelet, azonban ennek hatálybalépésekor még más volt az epizootiás haemorrhagiás betegséggel (EHD) kapcsolatos uniós járványügyi helyzet. Az EHD tovább terjedt az (EU) 2020/688 felhatalmazáson alapuló rendeletet legutóbb módosító (EU) 2023/2515 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet hatálybalépését követően is, ezért új kockázatcsökkentő intézkedéseket kell bevezetni. Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) Szárazföldi Állatok Egészségügyi Kódexe értelmében az EHD elleni vakcinázással – feltéve, hogy azt a vakcina specifikációiban meghatározottak szerint alkalmazzák – hatékonyan meg lehetne akadályozni a vírus állatok mozgatásával történő átvitelét, függetlenül attól, hogy a származási helyen terjed-e a vírus. Ezért előírják a vakcinák kockázatcsökkentő intézkedésként történő alkalmazását akkor, ha az állatok olyan létesítményből érkeznek, ahonnan a létesítményt körülvevő legalább 150 km sugarú körben az EHD vírusával való fertőzöttségnek az előfordulását jelentették az indulást megelőző 2 évben a jegyzékbe foglalt fajokhoz tartozó tartott állatokban.
A módosítással kiemelik a helyi tagállamok illetékes hatóságainak szerepét abban, hogy mérlegeljék a rendeltetési helyen fennálló helyzetet, és az előirányzottaktól eltérő kockázatcsökkentő intézkedéseket állapíthassanak meg annak érdekében, hogy ott megfelelő szintű védelmet biztosítsanak. A tranzit tagállam megfelelő védelmének érdekében a szabály a kockázatok csökkentését szem előtt tartva engedi azt, hogy követelményeket állapítsanak meg a szállítóeszközök vektorokkal szembeni védelmére és az állatok kirakodására vonatkozóan.
A változás értelmében az olyan szállítások, amelyek nem felelnek meg az (EU) 2020/688 felhatalmazáson alapuló rendeletben e helyzetre előírt kockázatcsökkentő intézkedéseknek csak akkor engedélyezhetők, ha a rendeltetési hely szerinti tagállam vagy a tranzit tagállam illetékes hatósága előzetesen értesítette a Bizottságot és a többi tagállamot arról, hogy engedélyezi az ilyen típusú mozgatásokat.
A szabály 2025. január 9-én lép hatályba, a teljes szöveg az uniós jogi portálon olvasható.
A betegségről bővebben a NÉBIH portálján érhető el tájékoztatás.
NAK / Pető Krisztina