Mezőgazdasági termelés

A növényvédelmi előrejelzés elengedhetetlen a hatékony védekezéshez és a gazdaságos növénytermesztéshez. A 43/2010. (IV. 23.) FVM rendelet alapján 2014-től kötelezően alkalmazandó az integrált védekezés, aminek egyik alapvető pillére az előrejelzés.

Nem figyelmen kívül hagyható, hogy az integrált védekezés az Agrár-környezetgazdálkodási program (AKG) vállalásai között is megtalálható. A védekezés optimális időpontjának meghatározásában főként a rövid távú előrejelzés segít. Ki kell emelnünk, hogy az előrejelzés mindig egy adott területre és csak egy bizonyos időszakra érvényes. Sőt sokszor igen rövid az az időszak, amikor a károsító még sebezhető és növényvédőszeres kezeléssel a kártételt meg tudjuk akadályozni. A leggyakrabban szín- és feromon csapdát használunk, de a fénycsapda is sok kártevő ellen eredményesen alkalmazható. A fogott egyedek számából következtetés vonható le a kártevő tömeges rajzáskezdetére, valamit rajzásdinamikájára is.

Az egyes rovarok számára bizonyos színek vonzóak, amik lehetőséget adnak a csapázásukra. A legelterjedtebb a sárga színcsapda használata (1. kép), mivel a zöld növényzetről visszaverődő fény színében gyakori a sárga színárnyalat. Többek között a levéltetvek, a liszteskék, a legyek, a fénybogarak is preferálják a sárga színt. A tripszek a kék, míg a gyümölcsdarazsak a fehér színre reagálnak pozitívan. Azonban a színcsapdák nem rendelkeznek kellő szelektivitással, hiszen nem csak a károsítókat, hanem más ízeltlábúakat, köztük hasznos szervezeteket (pl.: fátyolkát, fürkészlegyet) is fognak. Az előrejelzés mellett a színcsapda a károsító egyedszámának csökkentésére is alkalmas.

 

1. kép: Sárga ragacslap használata cseresznyelégy ellen (Forrás)

Ezzel szemben a feromoncsapda nagyobb szelektivitást mutat. A feromonok olyan vegyületek, melyek a rovarok kémiai kommunikációban játszanak szerepet. A növényvédelemben leggyakrabban az ivari feromonokat, vagyis a sexferomonokat alkalmazzuk (2. kép). A sexferomonok az adott fajra jellemző specifikus illatanyagok. Többnyire a nőstény termeli, segítségével találják meg a hímek az ivarérett nőstényeket. Így a csapda kizárólag a hímeket vonzza. Számos faj esetében a sexferomonokat azonosítani tudták, ami lehetővé teszi szintetikus előállításukat. Főként lepkék (pl.: keleti gyümölcsmoly, barackmoly, vadgesztenyelevél-aknázómoly), de más rovarok esetében (pl.: kukoricabogár) is alkalmazható. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara csapdázási hálózata is feromoncsapdákon alapszik.

2. kép: Szőlőmoly feromon csapda (Forrás)

A fényre repülő rovarok gyűjtésére a fénycsapda is alkalmazható, ami lepkefajok ellen a legeredményesebb. A leggyakrabban bagolylepkék -pl.:  vetési bagolylepke, káposzta-bagolylepke vagy amerikai fehér szövőlepke- rajzását figyelik meg vele, de a vándorló lepkefajok elleni védekezésben is fontos szerepet töltenek be.

Nemcsak a kártevők, hanem a kórokozók ellen is lehetőségünk van előrejelzés alapú védekezésre. Leggyakrabban előrejelző modellek használata jellemző, melynek alapja a klimatikus tényezők ismerete.  A hőmérséklet mellett a csapadéknak van a legnagyobb jelentősége. Azonban számos kórokozó esetében a levélfelület nedvesség időtartalma is jelentősen befolyásolja a fertőzést.  Nem hagyhatjuk figyelmen kívül a gazdanövény fejlettséget sem, ami meghatározza a kórokozókkal szembeni érzékenységet. Emellett a kórokozó sajátosságainak és a fertőzési források ismerete is elengedhetetlen. A gombák áttelelő képleteinek érettségét, a spóraszóródás idejét különböző módszerekkel az ültetvényben és laboratóriumi körülmények között is meghatározhatjuk, de több évtizedes adatsorokból is következtethetünk az időpontra (3. kép). Főként almafa varasodás, ervíniás elhalás, szőlő lisztharmat és szőlő peronoszpóra betegségek ellen jellemző az előrejelző modellek alkalmazása.

3. kép: Elektromos spóracsapda (Forrás)

 

NAK / Fodor Attila

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám