Mezőgazdasági termelés

Eredményesek a magyar járványvédelmi intézkedések a ragadós száj- és körömfájás vírussal kapcsolatban, ezért az uniós országok feloldhatják a hazánkkal szembeni behozatali korlátozásokat. Az Európai Bizottság végrehajtási határozata szerint nem alkalmazható jogtalan importtilalom a magyar állategészségügyi helyzet miatt.

Az Agrárminisztérium sajtóközleményében erősítette meg a járványügyi védekezés biztató állását, valamint felhívta a figyelmet a kapcsolódó bizottsági közlemény megjelenésére és a más uniós tagországok által elrendelt egyedi korlátozások feloldásának szükségességére.

Az Európai Bizottság 2025/496 végrehajtási határozata ideiglenes vészhelyzeti intézkedéseket vezetett be a ragadós száj- és körömfájás magyarországi kitörése miatt.

Mint ismeretes a ragadós száj- és körömfájás betegség - több, mint 51 év után - 2025. március 6-án jelent meg Győr-Moson-Sopron vármegyében, a szlovák határ közelében, egy szarvasmarha-telepen. 2025. március 7-én országos főállatorvosi körlevélben került elrendelésre a fogékony állatfajok (valamennyi párosujjú patás, többek között kérődző fajok, valamennyi sertésféle) harmadik országokba, illetve más tagállamba történő kiszállításának tilalma Magyarország teljes területére vonatkozóan, amely korlátozás 2025. március 17-én éjfélkor véget ér. Ezen kívül: Győr-Moson-Sopron vármegyében a fogékony állatfajokra vonatkozó forgalmi korlátozás a járványügyi helyzettől függő ideig, de legalább 2025. március 17. éjfélig hatályban marad. A Dunántúl más területein és Pest vármegyében a fogékony állatok technológiai mozgatása, valamint azonnali vágásra történő belföldi szállítása már engedélyezett, de a fogékony állatok minden más célra történő belföldi mozgatása esetén a forgalmi korlátozás érvényben van 2025. március 17. éjfélig.

A határozat értelmében: Magyarország korlátozás alá vont területet hozott létre, amely védőkörzetből és felügyeleti körzetből áll. Szlovákia szintén kialakított felügyeleti körzetet, együttműködve Magyarországgal. Az intézkedések célja, hogy minimalizálják a járvány hatásait és elkerüljék a felesleges kereskedelmi korlátozásokat.

A kisbajcsi szarvasmarhatelep és annak 10 kilométeres körzete korlátozott területnek minősül, ahol az uniós jogszabályok által előírt felszámoló és korlátozó intézkedéseket kellett végrehajtani. Ez azt jelenti, hogy ezen a területen kívül más tagállamok nem vezethetnek be korlátozó intézkedéseket Magyarországgal szemben.

A határozat (5) bekezdésében található az a rendelkezés, amely az Unión belüli kereskedelem szükségtelen megzavarásának és a harmadik országok által létrehozott, indokolatlan kereskedelmi akadályok – így például a jogtalan importtilalom – elkerülését hivatott szolgálni. Ebben a bekezdésben előírják, hogy az érintett tagállamokkal együttműködve uniós szinten minél hamarabb meg kell határozni a Magyarországon és Szlovákiában létrehozandó, korlátozás alatt álló körzeteket, ezzel biztosítva, hogy a jelenlegi állategészségügyi helyzet ne vezessen indokolatlan kereskedelmi korlátozásokhoz Magyarországgal szemben.

Ez a rész jelzi, hogy az Unió célja az indokolatlan kereskedelmi korlátozások elkerülése. Bár ez a határozat nem tartalmaz közvetlen tiltást a többi tagállam importkorlátozási döntéseivel kapcsolatban, az uniós állategészségügyi szabályok és az egységes piac elvei alapján az egyoldalú, aránytalan importtilalom sérti az EU jogszabályait. A határozat mellett nincs helye olyan egyéb tagállami intézkedéseknek, amelyek korlátozzák az Európai Unió egységes belső piacán az áruk szabad mozgását vagy ellentétesek az uniós állategészségügyi rendelet szabályozásaival. Ennek értelmében minden uniós tagállamnak vissza kell vonnia a korábban nemzeti hatáskörben bevezetett importkorlátozó intézkedéseit. Az Agrárminisztérium nemrég megjelent közleménye alapján Magyarország felkészült arra, hogy ha egy másik európai tagállam nem vonja vissza a behozatali korlátozásait, akkor válaszlépésként hasonló intézkedéseket vezessen be. A lengyelek azonnali hatállyal vonták vissza tiltásukat és a csehek is így döntöttek, a román fél is kénytelen lesz megszüntetni bevezetett korlátozásait.

A fentiek alapján és amennyiben továbbra sem lesz új eset, az élőállat és az állati termékek exportja március 17. után elindulhat az EU tagállamokba.

Okkal bízhatunk benne, hogy a Magyarországról Olaszországba irányuló húsvéti bárányexportot így nem lehetetleníti el a kialakult helyzet, a nyerstej exportja is zavartalan maradhat és újraindulhat a hízó és vágómarha kiszállítás is Ausztriába, Horvátországba, Szlovéniába. Az élősertés kiszállítás előtt sem lehet majd akadály, de ebben az ágazatban érdemben kell majd foglalkozni az élőállat-export leállása és a vágóhídi vágásszámok visszafogása miatt feltorlódott vágósertés többlet levezetésével, különösen az észak-dunántúl területén.

A harmadik (unión kívüli) országok által bevezetett korlátozások feloldása fokozatosan történhet meg, amely esetben már az agrárdiplomácia is szerepet kap, hogy ezen országok elfogadják a hazai állategészségügyi- és járványvédelmi helyzet stabilizálódását. Izrael is ilyen harmadik országnak számít, információink alapján ők a tiltás feloldásához olyan további garanciákat várnak, mint például a fogékony vadak monitorozása, ami szakmailag érthető lehet és időigényes, de kedvező esetben ez sem tart hónapokig.  A korlátozást elrendelt országok folyamatosan aktualizált listája a NÉBIH tematikus honlapján érhető el.

A harmadik országok tekintetében iránymutató lehet számunkra Németország esete, ahol január második hetében 37 év után jelent meg ismét a ragadós száj- és körömfájás, Brandenburg tartományban három, szabadon tartott bivalyban mutatták ki a betegséget.

Az eredményes védekezést követően az Állategészségügyi Világszervezet ezen a héten Németországot ismét a ragadós száj- és körömfájástól mentesnek nyilvánította. (a kitörés közvetlen helyszíne körüli övezet kivételével), a járványmentes státusz pedig nagy lépés a mezőgazdasági termékek nemzetközi kereskedelmének normalizálása felé.

Az elkövetkező napok tehát még sok munkát adnak majd az állategészségügyi szakembereknek – és ehhez továbbra is kérjük minden érintett segítő közreműködését és türelmét - de a jövő héttől akár már érezhető jelei lehetnek a helyzet stabilizálódásának.

NAK/Dúl Udó

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám