Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos arról tájékoztatott, hogy a NÉBIH Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatóság vizsgálata során a 2025. március 26-án a Levél településen található nagylétszámú szarvasmarha-állományából származó mintákból ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírus került kimutatásra.
A hatóság azonnal intézkedett az érintett állomány felszámolásáról és megkezdték a járványügyi nyomozást. A kitörés körül 3 km-es védőkörzet és 10 km-es felügyeleti (megfigyelési) körzet került felállításra, ezeken a területeken meghatározott korlátozások, tiltások léptek életbe.
A betegség továbbterjedésének megakadályozása érdekében az alábbi kötelező intézkedések léptek életbe:
1. A szlovákiai kitörések, valamint a levéli kitörés 10 kilométeres körzetébe eső települések
· teljes közigazgatási területén található összes fogékony háztáji állatállomány összes egyedét 2025. március 31-ig házi vágással le kell vágni, ahol ez megoldható. A házi vágást előzetesen be kell jelenteni, mert a hatóság a vírus kimutatására mintát vesz.
· A kitörések 10 kilométeres körzetében a sertéstől eltérő, RSzKF-re fogékony állatok esetében az állatokat legalább 2025. április 7-ig zártan kell tartani, azok sem legelőre, sem karámba, sem kifutóba nem engedhetők ki, etetésüket és itatásukat is zárt körülmények között kell végezni.
2. A mosonmagyaróvári és győri járás teljes közigazgatási területére vonatkozó intézkedések:
· Ezen két járás teljes közigazgatási területén mindenfajta RSzKF-re fogékony állatfaj esetében legalább 2025. április 9-ig legeltetési tilalom van érvényben.
· Ezen két járás teljes közigazgatási területén az RSzKF-re fogékony állatfaj esetében az állatok mindenfajta mozgatása tilos 2025. március 29. éjfélig.
· Ezen két járás teljes közigazgatási területén minden háztáji fogékony fajra kiterjesztették a házi vágás lehetőségét. A házi vágást előzetesen be kell jelenteni, mert a hatóság a vírus kimutatására mintát vesz.
· A sertéseken kívüli többi fogékony faj esetében a vágóhídon elvégzett levág(at)ására vonatkozó igényt a járási hivatalnál kell előzetesen jelezni.
3. Győr-Moson-Sopron vármegye fenti két járástól eltérő területére vonatkozó intézkedések:
· A fogékony állatok azonnali vágásra történő szállítása Győr-Moson-Sopron vármegye fenti két járáson kívüli területén továbbra is engedélyezett. Azonnali vágás céljára fogékony állatok a vármegye fenti két járáson kívüli területéről kiszállíthatóak más vármegyébe is.
4. Győr-Moson-Sopron vármegye teljes területére vonatkozó intézkedések:
· Győr-Moson-Sopron vármegyébe továbbra is tilos a fogékony állatok beszállítása.
· Minden más célra történő mozgatást, beleértve az állatok technológiai mozgatását, továbbra is tilos a vármegye teljes területén.
· A fogékony élő állatok harmadik országokba, illetve más tagállamba történő kiszállításának tilalmát Győr-Moson-Sopron vármegyében továbbra is fenntartom.
· Győr-Moson-Sopron vármegyében tilos minden fogékony állatfajt bemutató rendezvény megtartása; a fogékony állatfajt tartó turisztikai helyek (pl. állatkert, vadaspark) további rendelkezésig nem látogathatók.
5. Az egész ország területén betartandó szabályok:
A betegség továbbterjedésének megelőzése érdekében kiemelten fontos, hogy az állattartók szigorúan és következetesen betartsanak minden járványvédelmi előírást és állategészségügyi szabályt, kiemelten az alábbiakat:
· Csak olyan személy lépjen be az állatok tartási helyére, akinek a jelenléte valamilyen okból ott nélkülözhetetlen!
· Az állattartó telepre behajtó minden járművet alaposan tisztítsanak meg és fertőtlenítsenek!
· Viseljenek mindig tiszta munkaruhát, lábbelit, ha az állataik közelébe mennek!
· Tisztítsák rendszeresen az állatgondozáshoz használt eszközöket, szerszámokat, munkagépeket, és ne adják kölcsön azokat más állattartónak!
· Ne engedjenek más állattartó telepekről takarmányt, almot vagy szerszámokat áthozni!
· Az állattartó telepet megfelelően kerítsék körül, hogy az állatok vadon élő fogékony állatokkal való közvetlen érintkezését megakadályozzák!
· Azonnal értesítsék az állatorvost, ha állományukban betegség jeleit vagy elhullást tapasztalnak!
Vakcina:
A betegség ellen ugyan rendelkezésre állnak vakcinák, azonban jelenleg tilos a vakcinázás. Ennek oka, hogy a vakcinák nem adnak teljes körű védelmet, csak a tüneteket enyhítik, illetve a vírusürítés mértékét csökkentik. A vakcinázott állatok így tartós, a megfertőződést kizáró védettséget nem szereznek, ugyanakkor megfertőződve jellegzetes tünetek megjelenése nélkül is terjeszthetik a vírust. A vakcinázás emiatt csak kivételes esetben, az országos főállatorvos engedélyével használható arra a célra, hogy egy fertőződött állományban annak felszámolása során a betegség továbbterjedésének kockázatát csökkentse addig, amíg minden állat leölésre nem kerül.
A betegség továbbterjedésének megakadályozása érdekében kérünk mindenkit fentiek betartására és ezen információk továbbadására!
A betegséggel kapcsolatos folyamatosan frissülő információk elérhetőek a Nébih tematikus honlapján, valamint további tájékoztatás kérhető az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címen.
Forrás: AM Országos Főállatorvos
NAK / Dúl Udó