Mezőgazdasági termelés

Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos arról tájékoztatott, hogy a NÉBIH Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatóság vizsgálata során a 2025. március 26-án a Levél településen található nagylétszámú szarvasmarha-állományából származó mintákból ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírus került kimutatásra.

A hatóság azonnal intézkedett az érintett állomány felszámolásáról és megkezdték a járványügyi nyomozást. A kitörés körül 3 km-es védőkörzet és 10 km-es felügyeleti (megfigyelési) körzet került felállításra, ezeken a területeken meghatározott korlátozások, tiltások léptek életbe.

 

A betegség továbbterjedésének megakadályozása érdekében az alábbi kötelező intézkedések léptek életbe:

 

1. A szlovákiai kitörések, valamint a levéli kitörés 10 kilométeres körzetébe eső települések

·        teljes közigazgatási területén található összes fogékony háztáji állatállomány összes egyedét 2025. március 31-ig házi vágással le kell vágni, ahol ez megoldható. A házi vágást előzetesen be kell jelenteni, mert a hatóság a vírus kimutatására mintát vesz.

·        A kitörések 10 kilométeres körzetében a sertéstől eltérő, RSzKF-re fogékony állatok esetében az állatokat legalább 2025. április 7-ig zártan kell tartani, azok sem legelőre, sem karámba, sem kifutóba nem engedhetők ki, etetésüket és itatásukat is zárt körülmények között kell végezni.

 

2.      A mosonmagyaróvári és győri járás teljes közigazgatási területére vonatkozó intézkedések:

·        Ezen két járás teljes közigazgatási területén mindenfajta RSzKF-re fogékony állatfaj esetében legalább 2025. április 9-ig legeltetési tilalom van érvényben.

·        Ezen két járás teljes közigazgatási területén az RSzKF-re fogékony állatfaj esetében az állatok mindenfajta mozgatása tilos 2025. március 29. éjfélig.

·        Ezen két járás teljes közigazgatási területén minden háztáji fogékony fajra kiterjesztették a házi vágás lehetőségét. A házi vágást előzetesen be kell jelenteni, mert a hatóság a vírus kimutatására mintát vesz.

·        A sertéseken kívüli többi fogékony faj esetében a vágóhídon elvégzett levág(at)ására vonatkozó igényt a járási hivatalnál kell előzetesen jelezni.

 

3.      Győr-Moson-Sopron vármegye fenti két járástól eltérő területére vonatkozó intézkedések:

·        A fogékony állatok azonnali vágásra történő szállítása Győr-Moson-Sopron vármegye fenti két járáson kívüli területén továbbra is engedélyezett. Azonnali vágás céljára fogékony állatok a vármegye fenti két járáson kívüli területéről kiszállíthatóak más vármegyébe is.

 

4.      Győr-Moson-Sopron vármegye teljes területére vonatkozó intézkedések:

·        Győr-Moson-Sopron vármegyébe továbbra is tilos a fogékony állatok beszállítása.

·        Minden más célra történő mozgatást, beleértve az állatok technológiai mozgatását, továbbra is tilos a vármegye teljes területén.

·        A fogékony élő állatok harmadik országokba, illetve más tagállamba történő kiszállításának tilalmát Győr-Moson-Sopron vármegyében továbbra is fenntartom.

·        Győr-Moson-Sopron vármegyében tilos minden fogékony állatfajt bemutató rendezvény megtartása; a fogékony állatfajt tartó turisztikai helyek (pl. állatkert, vadaspark) további rendelkezésig nem látogathatók.

 

5.      Az egész ország területén betartandó szabályok:

A betegség továbbterjedésének megelőzése érdekében kiemelten fontos, hogy az állattartók szigorúan és következetesen betartsanak minden járványvédelmi előírást és állategészségügyi szabályt, kiemelten az alábbiakat:

·        Csak olyan személy lépjen be az állatok tartási helyére, akinek a jelenléte valamilyen okból ott nélkülözhetetlen!

·        Az állattartó telepre behajtó minden járművet alaposan tisztítsanak meg és fertőtlenítsenek!

·        Viseljenek mindig tiszta munkaruhát, lábbelit, ha az állataik közelébe mennek!

·        Tisztítsák rendszeresen az állatgondozáshoz használt eszközöket, szerszámokat, munkagépeket, és ne adják kölcsön azokat más állattartónak!

·        Ne engedjenek más állattartó telepekről takarmányt, almot vagy szerszámokat áthozni!

·        Az állattartó telepet megfelelően kerítsék körül, hogy az állatok vadon élő fogékony állatokkal való közvetlen érintkezését megakadályozzák!

·        Azonnal értesítsék az állatorvost, ha állományukban betegség jeleit vagy elhullást tapasztalnak!

Vakcina:

A betegség ellen ugyan rendelkezésre állnak vakcinák, azonban jelenleg tilos a vakcinázás. Ennek oka, hogy a vakcinák nem adnak teljes körű védelmet, csak a tüneteket enyhítik, illetve a vírusürítés mértékét csökkentik. A vakcinázott állatok így tartós, a megfertőződést kizáró védettséget nem szereznek, ugyanakkor megfertőződve jellegzetes tünetek megjelenése nélkül is terjeszthetik a vírust. A vakcinázás emiatt csak kivételes esetben, az országos főállatorvos engedélyével használható arra a célra, hogy egy fertőződött állományban annak felszámolása során a betegség továbbterjedésének kockázatát csökkentse addig, amíg minden állat leölésre nem kerül.

A betegség továbbterjedésének megakadályozása érdekében kérünk mindenkit fentiek betartására és ezen információk továbbadására!

A betegséggel kapcsolatos folyamatosan frissülő információk elérhetőek a Nébih tematikus honlapján, valamint további tájékoztatás kérhető az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címen.

 

Forrás: AM Országos Főállatorvos

NAK / Dúl Udó 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám