Mezőgazdasági termelés

Sokszor az egészségesnek látszó lombozat mélyén több kórokozó kártétele is megfigyelhető, melyek az enyhe telet gond nélkül átvészelik. Az aszály nem kedvezett a kórokozóknak sem, azonban a tavaszi párás, csapadékos időjárásban az áttelelő képletekből gyors fertőzési folyamat indulhat el. Ezért folyamatosan monitorozni kell az állományokat, mert a kórokozók súlyos veszteséget okozhatnak, ha nem tudunk megfelelő időben beavatkozni. Csak a fertőzés korai szakaszában történő védekezés lehet eredményes.

Az őszi búza lombozatán gyakran megfigyelhető a szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici (Zymoseptoria tritici)), de a kórokozó a tritikálé levelén is okozhat tüneteket. A gomba ivaros alakja (Mycosphaerella graminicola) kisebb jelentőségű, mivel a kórfolyamatban nem játszik szerepet. A kórokozó kezdeti tünetei a növény alsó levelein jelennek meg először. A leveleken kezdetben kisméretű, kerekded, világosbarna színű foltok figyelhetőek meg. A foltok közepe kivilágosodik és bennük apró, fekete pontszerű képletek, úgynevezett piknídiumok alakulnak ki (1. kép). Ezekben nagy tömegben képződnek a konídiumok, melyek szél útján gyorsan terjednek. Ezek az idősebb leveleken hosszanti, erek által határolt, barna színű, elmosódott szélű foltokat okoznak, melyekben szintén megjelennek a piknídiumok (2. kép). A fertőzött levelek elsárgulnak, súlyos esetben el is száradhatnak. A levélen hasonló tüneteket okoz a szeptóriás pelyvabarnulás kórokozója (S. nodorum (Teratosphaeria eucalypti)) is, ami a levelek mellett a felleveleket és a pelyvaleveleket is megfertőzheti (3. kép). A két kórokozót a levéltünetek alapján nem tudjuk elkülöníten

1. kép: Búza szeptóriás levélfoltosság tünete fiatal levélen (Forrás)

A szeptóriás levélfoltosság átlagosnál erősebb fellépése meglehetősen kivételes eset, mivel a fotoszintézisben fontos szerepet betöltő levélemeleteket csak ritkán fertőzi meg a kórokozó. Bár a gombának Magyarországtól nyugatra kedvezőbbek az időjárási körülmények, hazánkban is okozhat jelentős növényvédelmi problémát hűvösebb, csapadékosabb időjárás esetén. Azonban a mély fekvésű területeken is megfigyelhető a magasabb fertőzöttség, ahol a levélnedvesség borítottság hosszabb ideig áll fenn. A korai vetés is kedvez a fertőzésnek, mivel a bokrosodott állományokban a levélnedvesség borítottság szintén magasabb. Emellett a fogékony gabonafajták termesztése is növeli a kockázatot, mivel az egyes fajták kórokozóval szembeni fogékonysága jelentős mértékben eltér. Erős fertőzés esetében a kártétel akár a 30 %-ot is meghaladhatja.

 

2. kép: Búza szeptóriás levélfoltosság tünete idős levélen (Forrás)

Az őszi szárazság nem kedvezett a szeptóriás levélfoltosságnak sem, mivel a kórokozó nedvességigénye magas. A kórokozó gyakran megjelenik, de önmagában jelentős kárt nem idéz elő, azonban más levélfoltosságat okozó kórokozókkal már jelentősen csökkentheti a gabona asszimilációs felületét. Ezáltal célzottan csak 20-25% körüli, vagy annál súlyosabb fertőzés esetében jellemző a Septoria spp elleni fungicides védekezés. A megfelelő időben és módon végzett kezeléssel akár 6-7 hetes hatástartam is elérhető, ami egy kora tavasztól egészen a virágzásig védelmet biztosíthat a búzának a kórokozó ellen. A gombaölőszer kiválasztásánál figyelembe kell venni, hogy az állományban más kórokozók is jelen lehetnek. Erős kórokozó nyomás esetében a tünetek megjelenése mellett a zászlós levél védelme céljából is indokolt lehet a fungicides kezelés. Számos hatóanyag (azoxistrobin, bixafen, bordói keverék, difenokonazol, folpet, fenpropidin, fenpikoxamid, fluxapiroxad, krezoxim-metil, mefentriflukonazol, metkonazol, protiokonazol, proquinazid, spiroxamin, tebukonazol, trifloxistrobin) áll rendelkezésünkre, azonban védekezés előtt érdemes ellenőrizzük a hatóság honlapján a készítmény engedélyokiratát. A munkafolyamatokba célszerű a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakembereinek bevonása is.

3. kép: Búza szeptóriás pelyvabarnulása (Forrás)

 

NAK / Fodor Attila

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám