Mezőgazdasági termelés

Számos gabonavírus különíthető el, melyek a termesztett kultúrnövények mellett széles gazdanövénykörrel rendelkeznek, így egyszikű gyomokon, fűféléken is előfordulhatnak. A kialakult tüneteket nagyban befolyásolja a növényt megfertőző vírusfaj, de a legyakoribb tünetek a mozaikfoltosság, a klororózis, a deformáció és a törpülés.

A tünetek többnyire súlyosabbak, amikor a vírus a gazdanövényben nagy koncentrációban van jelen, amit többnyire a fertőzés időpontja befolyásol. Az őszi kártétel tünetei döntően tavasszal figyelhetőek meg. Az állományban foltszerű sárgulás, törpülés, néhol pusztulás jellemző. A növénybe már bejutott és tüneteket okozó vírusok ellen nem ismert hatékony védekezési mód. Ezért a vektorok elleni inszekticides állománykezeléssel lehetséges csak a vírusok elleni védelem. Emellett a vírusfertőzött ruderáliák felszámolása is csökkentheti a fertőzési nyomást. A tavaszi fertőzés során kevésbé súlyos tüneteket figyelhetünk meg.

A leggyakrabban az árpa sárga törpülés vírus (Barley yellow dwarf virus) (1. kép) és a búza törpülés vírus (Wheat dwarf virus) kártétele figyelhető meg, melyek a fertőzött növény törpülését, sárgulását okozzák. Emellett a kalászhányás is elmaradhat, vagy jelentősen csökkenhet a kalászszemek száma. Az okozott kár akár 50 %-os is lehet. Mindkét faj megfertőzheti a termesztett gabonafélék nagy részét, de más egyszikű növényeket is. Az árpa sárga törpülés vírus levéltetvekkel, míg a búza törpülés vírus főként a csíkos gabonakabócával (Psammotettix alienus) terjedhet. Az enyhe hőmérséklet miatt a kártevők akár a tél elejéig életképesek maradhattak. A hőmérséklet emelkedésével tavaszi megjelenésük is várható. A fertőzött területeken a vírus további terjedésében, míg az egészséges állományokba betelepülve a kórokozók átvitelében is szerepet játszhatnak.

1. kép: Árpa sárga törpülés vírus (Forrás)

NAK / Fodor Attila

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám