Mezőgazdasági termelés

Éves átlagban 7-8 alkalommal permeteznek a szőlőültetvényekben. A szőlő lisztharmat a szélsőséges időjárási körülmények között is folyamatosan jelen van, így a védekezésére mindig számítani kell. A gomba a kedvezőtlen forró, száraz nyári napokon is fertőzhet, mert a hajnali harmat is elegendő a megfelelő fejlődéséhez. Sajnos a kevés esővel, hajnali párával társuló magas hőmérséklet jellemző az időjárásunkra és ez ideális környezet a lisztharmat fertőzéshez. Csaknem az összes iMetos készülék 100% fertőzésveszélyt (aszkospóra) jelez (1. kép).

1. kép: Aszkospóra-modell, Tata (Forrás: BASF)

A kedvező időjárási feltételek mellett a szőlő fogékony fenológiai fázisa is szükséges a betegség kialakulásához. Az egyes területek, illetve fajták nagyfokú heterogenitást mutatnak, mivel az alig 1-2 kitárult kis levéllel és már 4-5 leveles állapotban lévő ültetvénnyel is találkozhatunk (2. kép). A meleg nappalok hatására erőteljes, intenzív növekedés várható, így érdemes a növényvédelmi kezeléseket ehhez igazítva tervezni.

2. kép: Szőlő fenológiai állapota Tokaj hegyalján (Forrás: BASF)

A szőlő lisztharmat gombának két áttelelési formája van. A gombafonalak a rügypikkelyek alatt is átvészelhetik a telet, amiből úgynevezett zászlós hajtással fakad a szőlő.  Áttelelhet kazmotéciumokkal is, melyek nyár végén alakulnak ki a leveleken. Ekkor még elpusztíthatók ezek a sárga színű, vékonyfalú gombaképletek. Közvetlenül a szüret után elvégzett kénes vagy olajos-kénes lomblemosást tekinthetjük az első védekezések. Ahol ezt nem végezték el, ott az őszi esőkkel lemosódtak a kordonkarra, támrendszerre a gombaképletek, melyek tavasszal elindítják a fertőzést. A fertőzés után rövid, kb. 10 napos lappangási időre számíthatunk. Az első tünetek, vagyis a sárguló, áttetsző foltok megjelenése után rövidesen torzulni kezd a levél. Majd a fonákon megjelennek a gomba jellegzetes apró, fehér-szürke telepei, melyekben nagy mennyiségben képződnek a spórák (konídiumok). Ekkor már nehéz megfékezni a kórokozó további terjedését. A védekezéskor a fürt védelme a legfontosabb. A növekvő bogyók héja felszakad, másodlagos kórokozók jelenhetnek meg, amivel jelenetős termésveszteség következhet be (3. kép).

3. kép: Szőlőlisztharmat jelentős kártétele fürtön

Néhány rezisztens fajta kivételével érdemes felkészülni az első idei permetezésre. Arra kell törekedni, hogy ne történjen meg a fertőzés, vagyis megelőző (preventív) védekezést végezzünk. Jelenleg a kontakt kén hatóanyagú gombaölőké a főszerep, amit virágzásig alkalmazhatunk. A kén jelentőségét jól mutatja, hogy a világon az egyik legnagyobb mennyiségben eladott növényvédő szer ma is. Emellett a kálium-hidrogén-karbonátból, a Cerevisane-ból és a paraffinolajból készült készítmények is engedélyezettek a kórokozók ellen. Fürtmegnyúlásnál a felszívódó (szisztemikus) növényvédő szerek használatát kell megkezdeni, ami a fertőzési nyomástól függően 2-4 alkalmat jelent. Ilyen hatóanyagok pl.: a difenokonazol + cyflufenamid, a metrafenon. Lehetőség van kombinált kezelésre, vagyis a kén és a felszívódó hatóanyagok együttes kijuttatására. Az egyszerű anyagok közül szőlő lisztharmat ellen a konyhasó, a szódabikarbóna, a talkum és a tehéntej is alkalmazható.

A lisztharmat mellett az idei tavaszon a peronoszpóra is gondot okozhat. Csaknem az összes iMetos készülék 100% fertőzésveszélyt (makrosporangium) jelez (4. kép).

4. kép: Makrosporangium-jelzés, Tata (Forrás: BASF)

Kezdetben a fiatal levelek színén sárgászöld olajfoltok alakulnak ki, melyek fokozatosan megbarnulnak (5. kép). A levelek fonáki részén fehéres színű penészgyep jelenik meg. A kórokozó lappangási ideje 11-13 nap közé tehető. A legnagyobb kárt a fürtfertőzés jelenti, ami a virágzat megjelenésétől borsószem nagyságú méretig okoz jelentős kárt a virágzat és a fürt elhalásával. Ahol a peronoszpóra tavaly megfertőzte a leveleket, a vesszőket vagy a fürtöket és ezek a tőkéken vagy sorközökben maradtak, érdemes kontakt rézzel is kombinálni a lisztharmat elleni permetezést. Virágzásban perzselhetnek a réztartalmú gombaölők, ezért inkább mellőzük ezek használatát. Alkalmazhatunk felszívódó hatóanyagokat- pl.: iprovalikarb, ciazofamid, azoxistrobin- is, de a csalán kivonatot, mint egyszerű anyagot is ajánlják a megelőzésben. A mezei zsurló, a fűzfakéreg és a lecitin mindkét gomba ellen hatásos.

5. kép: Szőlőperonoszpóra

A kártevők közül helyenként felszaporodott a gubacsatka, mely jelentősen csökkentheti az asszimilációs felületet. Ez kis levelek esetében erős fertőzésnél lehet probléma, itt érdemes védekezni ellene! Jelentős szőlő levélatka és tripsz fertőzés lokálisan lehet probléma. A tarka szőlőmoly rajzásdinamikája ugyan emelkedő tendenciát mutat, de a rajzáscsúcsot még nem érte el a kártevő.

 

NMNK / Zsigó György, BASF / dr. Mikóczy Nárcisz

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám