Mezőgazdasági termelés

Talán a repce az egyetlen szántóföldi kultúra, melyben a kártevők több problémát okoznak, mint a kórokozók. Azonban nem szabad elfelejtenünk a gombák kártételét sem. A legtöbb problémát a repce fómás betegsége (Leptosphaeria maculans, Phoma lingam) okozza, de a fehérpenészes rothadás (Sclerotinia sclerotiorum) és az alternáriás betegség (Alternaria brassicae, A. brassicicola) is jelentős termésveszteséget okozhat. Az idei csapadékszegény tavasz nem kedvezett eddig a kórokozók terjedésének, azonban a csapadékos, párás környezetben védekezésre lehet szükség.

A fóma tünetei már ősszel megjelennek. A leveleken világos, kerekded foltok alakulnak ki, melyekben fekete pontszerű képletek, úgynevezett piknídiumok képződnek. A levelek mellett a gyökérnyaki rész is megfertőződhet. Tavasszal a tünetek főként a szár alsó harmadán jellemzőek. Kezdetben barna, besüppedő foltok alakulnak ki, amik megrepednek és összeszáradnak (1. kép). Ezek a növény víz- és tápanyagszállítását negatívan befolyásolják. Kényszeréréshez, a magok kipergéséhez és a növény pusztulásához is vezethetnek. A szárban a kórokozó fekete színű, ivaros termőtestei is megjelennek, amik biztosítják a kórokozó több évig tartó életképességét. Általában a regulátor kellő védelmet nyújt a kórokozó őszi fertőzése ellen, míg tavasszal a fungicides védekezés többnyire elengedhetetlen.

1. kép: Repce fómás betegségének tünete repce szárán (Forrás)

A fehérpenészes rothadást egy széles gazdanövénykörrel rendelkező, talajból fertőző gomba okozza. Több évig, akár évtizedig életképes maradhat fekete színű kitartóképleteivel, az úgynevezett szkleróciummal. A fertőzött növény szárán megnyúlt, barnás színű foltok jelennek meg, míg a szár belsejében fehér, vattaszerű micélium és szkleróciumok alakulnak ki (2. kép). A fertőzés előrehaladtával a szár megrepedezik, súlyos esetben elszáradhat a növény, ami kényszeréréshez vezethet. A védekezésben a megfelelő termőhely kiválasztása, és a vetésforgó alkalmazása elengedhetetlen.  Biológiai védekezésre (Coniothyrium minitans) csak vetés előtt van lehetőségünk.

2. kép: Repce fehérpenészes rothadás (Forrás)

A repce alternáriás betegségének tünetei a becő falán fekete, besüppedő foltok formájában fordulnak elő. A virágzástól a repce éréséig számíthatunk a kórokozó megjelenésére, amikor fungicides védekezésre van lehetőségünk (3. kép). Emellett a védekezésben a kórokozómenetes mag és a növényi maradványok megsemmisítése is kiemelten fontos. Kémiai védekezésre néhány hatóanyag (azoxistrobin, boszkalid, difenokonazol, fluopiram, mefentriflukonazol, metkonazol, mepikvát, tebukonazol piraklostrobin, protiokonazol) engedélyezett a repce kórokozóira.  A gombaölőszer kiválasztásánál figyelembe kel venni, hogy az állományban több kórokozók is jelen lehet. A kijuttatás előtt érdemes ellenőrizni a hatóság honlapján a készítmény engedélyokiratát. A munkafolyamatokba célszerű a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakembereinek bevonása is.

3. kép: Repce alternáriás betegsége (Forrás)

 

NAK/Fodor Attila

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám