A brojlercsirkék rekordárát az erős kereslet és az Európa-szerte tapasztalható keltetőtojáshiány okozza a belgiumi Deinzeben.
A brojlerek ára a belgiumi Deinze-ben új csúcsra, 1,37 euróra emelkedett élősúly-kilogrammonként. Erről a Landsbond Pluimvee flamand érdekvédelmi szervezet számolt be. A korábbi 1,36 eurós rekordhoz képest bekövetkezett egy centes emelkedés elsősorban a rendkívül nagy keresletnek és a szűkös kínálatnak köszönhető, amelynek egyik fő oka, az egész Európára kiterjedő keltetőtojáshiány, amely fékezi a termelést.
Vágóhidak kontra termelők: ki fog nyerni?
Az eddigi legmagasabb árat, 1,36 €/kg-ot 2025. március 19-én regisztrálták. Ez az érték hét héten keresztül állandó maradt - egészen május 14-ig, amikor a termelők árat emeltek. A vágóhidak eredetileg változatlan árat javasoltak, de a termelők egy jelképes javaslattal válaszoltak: „+3”, azaz 3 centes emeléssel, jelezve, hogy elégedetlenek a jelenlegi helyzettel. Az áremelésről végül 1 cent pluszban állapodtak meg. Az elmúlt heteket a lehetséges áremelés előjelei fémjelezték, bár ezt a megrövidült vágási hetek miatt késleltették.
A héten ez az akadály elhárult. A vágóhidak még mindig próbálták lassítani az emelkedést, de a termelők győzedelmeskedtek. A Landsbond Pluimvee szerint a termelők más piacokra is rámutattak az emelkedő árakkal. A vágóhidak viszont azzal érveltek, hogy még mindig be kell pótolniuk a korábbi veszteségeket.
Mindazonáltal egyetértés van abban, hogy a baromfihús iránti kereslet jelenleg óriási. Míg korábban a kereslet egy részét importból fedezték - például Lengyelországból -, ez a hatás jelenleg sokkal kevésbé érvényesül. A lengyel árak még a flamand szintnél is magasabbak. A külföldi baromfihúsok által támasztott verseny tehát alig érzékelhető.
Szűk keresztmetszetek bizonyos termékek esetében
Ugyanakkor a piac - különösen a rövidebb munkahetek alatt - lassan eléri a kapacitáshatárait. Ez bizonyos termékek, például a kissúlyú sütnivaló csirkék esetében ellátási nehézségeket eredményez. A vágóhidak szerint hiányzik ez a súlykategória, mivel sok állat túl nehéz és emiatt nem megfelelő.
A keltetőtojáshiány tovább súlyosbítja a helyzetet
Különösen súlyos a helyzet a keltetőtojások esetében, amelyek a baromfitermelés alapját képezik. A bizottság egyik tagja szerint itt nagy az aggodalom: „Egész szakmai pályafutásom során még soha nem láttam, hogy egy egész lánc alapja veszélybe került volna”. A keltetőtojásokkal jelenleg magasabb áron kereskednek, mint a naposcsibékkel - ez egyértelműen a globális ellátási probléma jele.
A lengyel baromfibehozatal kudarcot vallott - a regionális árukra van kereslet
A hiány egyik fő oka a madárinfluenza. Lengyelországban több mint 3 millió szülőmadarat selejteztek ki a magas patogenitású változat kitörése miatt. Ezt a hiányt rövid távon nem lehet pótolni, mivel hónapokba telik egy szülői állomány újjáépítése. A keltetőtojások számának csökkenése ezért valószínűleg hosszú távú hatással lesz az ellátási helyzetre.
(Forrás: Geflügelnews)
NAK / Tóth Andrea