Mezőgazdasági termelés

Az országos csapdahálózatunk legtöbb pontján rajzanak a cseresznyelegyek (1. kép). Ismét kiemelnénk, hogy igazán pontosan mindenki csak a saját kertjében kifüggesztett sárgalappal követheti nyomon a legyek rajzását!

Több forrásból (pl.: Reagron, Csalamon) is beszerezhetik az eszközöket. Ha a sárgalapokat a fa tetejére akasztják, akkor már a legkorábban kikelő legyeket is detektálhatják és időben megkezdhetik a védekezést. A fa alsóbb részeibe, például a mellmagasságban kiakasztott lapokon csak két hét múlva jelennek meg az első legyek. Ekkor a korábban kirajzók már „beköpték” a fa tetején érő termést (2. kép). Sajnos az európai cseresznyelégy (Rhagoletis cerasi) mellett már a keleti cseresznyelégy (R. cingulata) károsításával is számolnunk kell. Rajzása tovább tart, ezért a kései meggyekben is kárt tehet. Több készítménnyel is védekezhetünk ellene. A piretroid hatóanyagok (pl.: deltametrin, a lambda-cihalotrin) kontakt hatásúak (érintőlegesek), így ezekkel ismételni kell a kezelést és a teljes fán megfelelő borítottságot kell biztosítani. Felszívódik a növénybe az acetamiprid, így belülről védi a növényt. A cseresznye gyors érése miatt fokozottan figyelni kell a várakozási időkre. A lambda-cihalotrint tartalmazó készítményeknél 3 nap után, míg más engedélyezett készítménynél 7 nap múlva lehet a permetezés után szüretelni.

1. kép: Cseresznyelégy sárgalapon

A nyugati dióburok fúrólégynél már bevált csalogatóanyagos technológia itt is alkalmazható. Peterakás előtt fehérjetartalmú anyagokkal kell táplálkoznia a legyeknek. A csalétekben lévő fehérje vonzza a legyeket, amivel az együtt bekevert rovarölő szer elpusztítja őket. Mivel a piretroidok riasztó hatásúak a rovarokra, ezért ezek nem keverhetőek a csalogató illatot tartalmazó készítményekhez. Továbbá gombaölőkkel és tapadásfokozó készítményekkel sem kombinálható. A III. kategóriás készítmények közül csak az acetamiprid hatóanyagúak alkalmazhatók. Fontos a technológia betartása, vagyis a csalogató készítmény és a langyos víz 1:1 arányú keverékéhez kell a rovarölőszert adagolni, majd permetezéssel kell a lombfelületre kijuttatni.  Elegendő a fa lombkoronájának egy részét durva méretű cseppekkel borítani, melyek lassan száradnak, így hosszan vonzzák a legyeket. Az oldódás optimális hőmérséklete min. 20 oC.  A csalogatós eljárás és a sárgalap a nyugati dióburok-fúrólégynél (Rhagoletis completa) is alkalmazható.

2. kép: Cseresznyelégy nyüvek kártétele

Védekezhetünk az egyszerű anyagok közül a diammónium foszfáttal, de a varádics- és a fehérürömteával is illatfedést érhetünk el. A fajtaválasztás is segíti a védekezést, mivel a korai fajtákat már a légy rajzása előtt leszüreteljük. Kisebb fáknál állítólag bevált az is, ha több sárgalapot akasztanak ki a fára. A négy oldalára, méterenként egyet. Ez a színburok összezavarhatja a legyeket. Befőzéskor áztatással is kicsalogathatóak.

 

NMNK / Zsigó György

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám