Mezőgazdasági termelés

A bogyós gyümölcsök gazdaságos termesztésének lehetősége hazánkban, még magasan képzett szakmai körökben is komoly vita tárgya. Abban azonban közös az álláspont, hogy a megváltozott klimatikus adottságok mellett, változatlan formában nem termeszthetők eredményesen a bogyósok.

Fentiek fényében, hazánkban a bogyósok termesztése feltétlenül újragondolásra érdemes. Az újragondolásra és a lehetséges válaszok megadására a Magyar Agrár – és Élettudományi Egyetem (MATE) Kertészettudományi Intézetének Fertődi Kutatóállomásán megrendezett Agrárerdészeti Bogyós szakmai napon hallhattunk lehetséges víziókat a MATE és a Soproni Egyetem (SOE) kutatóinak előadásaiból. A rendezvényen elhangzott előadásokból - a teljesség igénye nélkül - az alábbi rövid összefoglaló készült:

Már az első előadás hangzatos címmel indult: Sikeresen termeszthetők- e a bogyósok a változó klimatikus körülmények között hazánkban? Eredmények és tapasztalatok a fertődi málna kísérleti ültetvényben mért adatok alapján. Az előadás során elhangzott, hogy a klímaváltozás során a tél végi – kora tavaszi felmelegedést követő fagyok vessző elfagyást okozhatnak. Egyenetlen a kihajtás a kevés hideghatás miatt, napégés jelentkezik a gyümölcsön és a levélen. Tápanyagfelvételi zavar okozta rossz gyümölcsminőség. Gyenge sarjképződési hajlam és növekedés a magas talajhőmérséklet miatt. Egyenetlen vízellátottság miatti fokozott kéregrepedési hajlam jelentkezik. Sajnos napjainkban a bogyósok termesztésénél az egyik legnagyobb kihívás a klímaváltozás hatásainak mérséklése. A fő málnafajtáink érési ideje arra a periódusra esik, amikor 35 – 40 Celsius fokos hőmérséklet is előfordul. A szélsőségek elviselésére csupán a nemesítési lehetőségek nem elegendőek, a növények árnyékolására van szükség. Az árnyékolás lehetséges mesterséges elemekkel (árnyékoló sátrak), vagy természetes elemekkel (agrárerdészeti rendszer). A kísérlet a NAIK ERTI- vel közösen indult. A nemesnyár klónok SV-890 ültetése 2017. március végén 9 x 6 m-es térállással, a málna telepítés április elején 2 x 0.5 térállással, továbbá fekete ribiszke 2 x 1 m, és fekete szeder 2 x 1,5 m térállással került eltelepítésre. A kísérletükben kettő vesszőn termő fajta, a ’Fertődi zamatos’ és a ’Fertődi kármin’, és a kétszertermő, fakultatív sarjon termő fajtajelölt, a ’Fertődi narancs’ megújulóképességét, vesszőhozamát és növekedési erélyét vizsgálták. A 2019- es évben csatlakoztak a Soproni Egyetem munkatársai is, akik hidrológiai mérésekkel vizsgálják a rendszer vízforgalmát. A kísérlet értékelésénél megkezdődött a fa dendromassza, mikroklíma, szén körforgalom vizsgálata is az ERTI mérései alapján.

A Fertődi Intézet a bogyósokra fókuszál mind az árnyék alatt, mind a kontroll szabadföldi részen. Az eddigi vizsgálatok során az alábbi következtetéseket vonták le. Málna estén a mérési eredmények és a vizuális tapasztalatok igazolták a termesztés eredményességét. Fekete ribiszke estén szintén kedvező eredményeket figyeltek meg. Fekete szedernél az árnyékolás nem mutatott kiugró értékeket. A túlzott árnyék kedvezőtlen növekedést, gyenge fejlődést eredményezett.  Hasznosabbnak találnák gyümölcsfákkal a telepítést.

Az agrárerdészeti kísérleti demonstrációs terület célja a málnatermesztés ökoszisztéma- szolgáltatásainak, gazdasági életképességének és éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodóképességének javítása a Pannon-medencében. A módszer az agrárerdészeti termesztés fenntarthatóságának és a regionális adaptáció lehetőségének vizsgálata a természetes árnyékolás hatásának felmérése a következőkre: mikroklíma, vízgazdálkodás, termelékenység, piacképesség, hozam- és beltartalom, biodiverzitás (méh-biomonitoring pollen analízissel), és a szénlábnyom vizsgálata.

A következő előadás a fertődi agrárerdészeti rendszer hidrológiai vizsgálatát mutatta be. Az agrárerdészet előnyeit és hátrányait mindenképpen figyelembe kell venni, mert egy rosszul megválasztott fafaj és technológia adott esetben sokkal nagyobb hátrányt jelenthet a termesztés során, mint amennyi előny származhat belőle (szerző saját megjegyzése). Talajvízfigyelő kutakat 6 db-ot helyeztek el minden bogyós faj sorában a fák alatt és a kontroll területen is. A talajvíz átlagosan 3-3,5 m mélységben található, a méréseket hetente – kéthetente manuálisan végezték. Az agrárerdészeti terület és a kontroll terület összehasonlítása során a két terület között nem mutatható ki szignifikáns különbség. A fák még viszonylag fiatalok és tág hálózatban lettek ültetve, így a sávok közepén, a fasoroktól 4,5 méter távolságra már nem érezhető a hatásuk. A bogyósok alatt a gyökerek szívóhatása érvényesült, így a talajnedvesség kisebb, mint a sorközi csupasz talajfelszínen. A sorközben rendszeresen talajlazítás történt. Az eredmények alapján látható, hogy komolyabb hatás csak az elkövetkező években várható.

Az agrárerdészeti rendszerekben rejlő klímavédelmi lehetőségek szemléltetése a fertődi kísérleti területen című előadás következett, melyben az agrárerdészeti rendszerek jelentőségét mutatták be, ahol számos lehetőséggel és nehézséggel is szembesülni kell. Lehetőségek vannak a terepi mérés során a felszín feletti és föld alatti biomassza mérésére. A nehézséget pedig az jelenti, hogy a távérzékelés hazánkban a területek kis mérete miatt nem alkalmazható, és modellezés estén pedig túl sok a változó. Az előadás záró gondolataként elhangzott, hogy az agrárerdészet az egyik legígéretesebb negatív kibocsátású „mezőgazdasági” technológia és megfelelő szén- dioxid gazdálkodási intézkedés. A szénmegkötés összetett feladat, így fontos és szükséges a vizsgálatok folytatása, melyeket követően tudják a gazdálkodók és a döntéshozók a döntéseiket meghozni.

A rendezvény utolsó előadása a kutatóállomás általi új bogyós fajtabejelentéseket mutatta be. A málna fajtakínálatnak is alkalmazkodnia kell az új kihívásokhoz: a forgalmazók, a fogyasztók, a hűtő- és konzervipar és nem utolsósorban a termesztők elvárásaihoz. Számos idegen Ribes faj különböző tulajdonságokkal áll rendelkezésre, melyeket a nemesítés-keresztezés során felhasználhatnak. Új fajtáik a ’Fertődi maxima’, mely június elejétől – végéig érik, a ’Fertődi zenit’ június közepétől július közepéig, a ’Fertődi narancs’ június 7-10-től – július közepéig, valamint a nagyon hosszú érésű ’Sári’, mely július elejétől szeptember elejéig érik. Új bodza fajtájuk a Fertődi alfa mely a ’Haschberg’ fajta előtt egy héttel korábban érik, színanyag-tartalma magasabb, pergési hajlama kicsi, bokron és ernyőn belül is együttérő. Egy új rózsafajta (csipkebogyó) is nemesítésre került ’Fertődi parázs’ néven, magas (38%) húsarányú, így a felhasználható alapanyag mennyisége magasabb, mint a hagyományos, gömbölyded csipkebogyó-típusoké. Átlagos hektáronkénti terméshozama 2 – 4 t/ha.

 

Fertődi agrárerdészeti kísérleti bogyós ültetvény (Fotó: NAK, Szalay Gy.)

A rendezvény konklúziója, hogy elsősorban a bogyós gyümölcstermesztés gazdaságosságát és eredményességét kell szem előtt tartani, ahol az elvárható hozamokat és gyümölcsminőséget el kell tudni érni, függetlenül a klímaváltozás és egyéb tényezők hatásaitól. Azonban, hogy ezt agrárerdészeti, gyümölcsfa, vagy egyéb árnyékolás technikákkal tudjuk a legbiztosabban elérni, arra a következő évek vizsgálatainak választ kell adni.

 

NAK / Komma László

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám