Mezőgazdasági termelés

Megjelent a 31/2018. (V. 30.) számú Kincstár Közlemény a Vidékfejlesztési Program keretében nyújtandó támogatás igénybevétele iránti kifizetési igényléssel kapcsolatos szabályokról, legfontosabb gyakorlati tudnivalókról, illetve a felhasználandó nyomtatványokról. Ezt most kissé részletesebben ismertetjük.


Felhívjuk a figyelmet, hogy a hivatkozott közleményen túl, a kedvezményezettek minden esetben kötelesek figyelembe venni a vonatkozó jogszabályok előírásait. A közlemény rögzíti, hogy a felhívások alapján nyújtott vissza nem térítendő támogatások utófinanszírozás keretében vehetőek igénybe. A megítélt támogatások kifizetése a kedvezményezett által összeállított és benyújtott időközi és záró kifizetési igénylések alapján történik. Abban az esetben, ha a kedvezményezett egyszeri elszámoló, úgy a kifizetés egyetlen kifizetési igénylés alapján történik.

A támogatás kifizetéséhez hatályos támogatói okirattal kell rendelkezni. Támogatás csak akkor fizethető ki, ha a kifizetési igényléshez a projekthez kapcsolódó teljesítést és pénzügyi kiegyenlítést igazoló bizonylatok is csatolva vannak.

A kedvezményezett a támogatói okirat hatályba lépésétől számított 12 hónapon belül köteles a projektjét megkezdeni, és a támogatás igénybevételét annak 10%-ának rendeltetésszerű felhasználását igazoló kifizetési igénylés benyújtásával kezdeményezni. Ugyaneddig az időpontig szükséges a harmadik féltől megvásárolandó árukat, szolgáltatásokat, illetve építési munkákat legalább azok tervezett összértékének 50%-át elérő mértékben megrendelni, vagy azokra vonatkozóan szerződést kötni.


Kifizetési igénylés benyújtása


A kifizetési igénylést a Kincstár honlapján az elektronikus ügyintézés menüpontban elérhető e-ügyintézés felületen feltöltve, kizárólag elektronikus úton, ügyfélkapus azonosítási szolgáltatáson keresztül lehet benyújtani. (A felület közvetlen elérése: https://e-kerelem.mvh.allamkincstar.gov.hu/enter/)

A támogatói okirat tartalmazza a beruházás mérföldköveinek ütemezését is. Ezek elérését követő 15 napon belül köteles a támogatott beszámolót benyújtani a projekt műszaki-szakmai előrehaladásának bemutatásával a projekt eredményességéről, valamint hatékonyságáról az alátámasztó dokumentumokkal együtt. A pályázati felhívás eltérő rendelkezése hiányában az adott mérföldkőhöz kapcsolódó kifizetési igénylést is a fentiekben meghatározott dátumig szükséges benyújtani. A kifizetési igénylésben igényelt és jóváhagyott támogatási összeg folyósításának feltétele a mérföldkőben vállalt eredmények teljesítése valamint a szakmai beszámoló jóváhagyása.Felhívjuk a figyelmet a benyújtandó dokumentumok kapcsán arra, hogy a projekt részét képező számlák, egyszerűsített számlák, előlegszámlák vagy előlegbekérők kiállításának, teljesítésének és kiegyenlítésének dátuma nem lehet korábbi a támogatási kérelem benyújtását követő napnál.


Előleg


A kifizetést előleg formájában is igénybe lehet venni, viszont annak összege nem haladhatja meg a megítélt támogatási összeg 50%-át. Előleg egyszeri elszámolás esetén nem igényelhető, többszöri elszámolás esetén azonban több részletben is igénybe vehető. Fontos továbbá az a szabály, hogy amennyiben a kedvezményezett az előleg folyósítását követő 12 hónapon belül nem nyújt be kifizetési igénylést, vagy bebizonyosodik, hogy a támogatást nem rendeltetésének megfelelően használta fel, úgy köteles az előleget ügyleti kamattal növelten visszafizetni.

Az előleg igénybevételéhez a meghatározott biztosítékok rendelkezésre állása szükséges abban az esetben, ha az az adott felhívásban előírt, vagy az előleg összege az 500 eurót meghaladja. A biztosítéknak az előleggel történő elszámolás elfogadásáig kell rendelkezésre állnia. A biztosíték összege az előleggel történő elszámolás elfogadását követően a már elszámolt előleg összegével csökkenthető.

Hiánypótlás


Ha a kifizetés és/vagy a szakmai beszámoló hiányos, hibás és/vagy az ellenőrzés eredményei alapján nem támasztja alá kellő mértékben a támogatás igénylését, akkor a beérkezést követően 30 napon belül valamennyi hiány, hiba megjelölésével a Kifizető Ügynökség egy alkalommal hiánypótlást kér egy közös hiánypótlásra felszólító levélben. A hiánypótlás teljesítésének határidejét a Kifizető Ügynökség határozza meg, melyre a levél elektronikus kézhezvételétől számított legfeljebb 15 nap áll a kedvezményezett rendelkezésére. A hiánypótlás során kizárólag a hiányosságok pótlása és hibák javítása lehetséges, új elszámoló bizonylat benyújtására a hiánypótlás során nincsen mód, kivéve a hiányosságok pótlása és hibák kijavítása okán keletkezett elszámoló bizonylatok esetén.

Ha a kedvezményezett által benyújtott kifizetési igénylés ellentmondásos információkat tartalmaz, a Kifizető Ügynökség egy alkalommal az információk további részletezését, pontosítását, az ellentmondások feloldását kérheti a kedvezményezettől legfeljebb 3 napos határidő kitűzésével tisztázó kérdés formájában. Jelen hiánypótlási szabályok vonatkoznak a záró kifizetési igénylésre is.


Záró kifizetési igénylés


A záró kifizetési igénylést az utolsó mérföldkő elérését követően, de legkésőbb a vonatkozó felhívásban meghatározott határidőig kell benyújtani. A záró kifizetési igénylés keretében nyújtható be az összes korábban elszámolásra nem került, de a projekt megvalósításához kapcsolódó elszámoló bizonylat, valamint kötelező mellékleteként záró szakmai beszámoló. Az igényléshez benyújtandó szakmai beszámolónak a hatályos támogatói okiratban a projekt nem elszámolható költségeiként szereplő összegekhez tartozó tevékenységek/költségtípusok megvalósítására/elhagyására is ki kell terjednie. A beruházási támogatások esetében a záró kifizetési igénylések kapcsán minden esetben helyszíni vizsgálatra – ellenőrzésre vagy szemlére – is sor kerül.


Piaci ár igazolása


A kedvezményezettnek legalább 3 új, érvényes árajánlattal kell alátámasztania a tétel elfogadható piaci árát. Ezeknek azonos tárgyú, összehasonlítható, összegében egyértelmű, írásos ajánlatnak kell lennie. Az árajánlatoknak egymástól és a kedvezményezettől független ajánlattevőktől kell származniuk, és tartalmazniuk kell az ajánlat érvényességi idejét. A három árajánlat benyújtásától eltérni csak a beszerzendő eszköz vagy szolgáltatás egyedi jellegének alátámasztásával lehet (pl.: egyedi termék, egyetlen forgalmazó, hatósági szolgáltatások, közüzemi szolgáltatás). A nyilvánvalóan piaci áron felüli, túlzó árajánlatok esetén az Irányító Hatóság/Kifizető Ügynökség jogosult a benyújtott számlán az elszámolható költséget csökkenteni vagy a követeléskezelés előírásainak megfelelően visszakövetelni.

A közlemény tartalmazza az árajánlat, a szerződések, írásos megrendelők, illetve dokumentumok tartalmi követelményeinek pontos felsorolását is.


Adók


A levonható adók, közterhek a támogatásból nem számolhatóak el. Amennyiben az adólevonási jogosultság a kedvezményezettnél tevékenységenként vagy időszakonként eltér, az érintett tételeket a költségvetésben megbontva kell kezelni, és az áfa csak azon részek esetében elszámolható, ahol, és amikor az nem levonható. Azonban a levonható áfa nem elszámolható költség, még abban az esetben sem, ha a kedvezményezett ténylegesen nem él a levonás, illetve visszaigénylés lehetőségével. Viszont ha a kedvezményezett nem alanya az Áfa törvénynek, úgy az elszámolható költségek megállapítása az áfával növelt (bruttó) összegben történhet. Ugyanez az eset áll fenn, ha a kedvezményezett alanya az Áfa törvénynek, de adólevonási jog a költségeire nem illeti meg. Az adók kezelésének további szabályait a Közlemény részletesen tartalmazza.

A kifizetési igénylés elbírálása, és a kifizetés


A Kifizető Ügynökség jogszabályban, valamint a felhívásban meghatározott szempontok alapján dönt a kifizetési igénylések jóváhagyásáról, hiánypótlásáról, illetve elutasításáról. Pozitív döntés esetén Kifizetés kizárólag az ügyfél-nyilvántartási rendszerben kérelemre nyilvántartásba vett ügyfél részére történhet, és a Kifizető Ügynökség a kifizetéseket a kedvezményezett ügyfél-nyilvántartási rendszerben rögzített fizetési számlájára történő átutalással. A Kifizető Ügynökség minden kifizetési igénylést adminisztratív úton teljes körűen ellenőriz, és jogosult helyszíni vizsgálat keretében is vizsgálni.

Utófinanszírozás a projekt megvalósítása során a kedvezményezett által kifizetett számla, vagy egyéb számlával egyenértékű bizonylat alapján elszámolt költségekre jutó támogatás utólagos megtérítése, amihez a számla, vagy azzal egyenértékű egyéb bizonylat teljes összegének kiegyenlítését igazolni szükséges. A hiánytalan igazolás esetén a kifizetési igénylés beérkezését követő 45 napon belül kerül sor a támogatás folyósítására.

Szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a hivatkozott közlemény részletesen tartalmazza továbbá a projektekre vonatkozó kötelezettségek felsorolását, valamint a pályázatokkal kapcsolatos egyéb releváns információkat, emiatt javasolunk annak alapos áttanulmányozását.

Az ismertetett közlemény az alábbi pályázati felhívások alapján nyújtandó támogatások kifizetésének igénylésére terjed ki, melyekről a részletes tájékoztatás a pályázati portálon érhető el.


Felhívás azonosító jele    Felhívás megnevezése       

Beruházási támogatások       

VP2-4.1.1.1-16    Állattartó telepek korszerűsítése       

VP2-4.1.1.2-16    Baromfitartó telepek korszerűsítése       

VP2-4.1.1.3-16    Szarvasmarhatartó telepek korszerűsítése       

VP2-4.1.1.4.16    Juh- és kecsketartó telepek korszerűsítése       

VP2-4.1.1.5-16    Sertéstartó telepek korszerűsítése       

VP5-4.1.1.6-15    Az állattenyésztési ágazat fejlesztése - Trágyatárolók építése       

VP2-4.1.2-16    Kisméretű terménytároló, -szárító és -tisztító építése, korszerűsítése       

VP2-4.1.3.1.-16    Kertészet korszerűsítése- üveg- és fóliaházak létesítése, energiahatékonyságának növelése       

VP2-4.1.3.2.-16    Kertészet korszerűsítése – ültetvénytelepítés támogatása öntözés kialakításának lehetőségével geotermikus energia felhasználásának lehetőségével       

VP2-4.1.3.3-16    Gyógynövény termesztés       

VP5-4.1.3.4-16    Gombaházak – hűtőházak létrehozása, meglévő gombaházak – hűtőházak korszerűsítése       

VP2-4.1.3.5-16    Kertészet korszerűsítése - kertészeti gépbeszerzés támogatása       

VP2-4.1.3.6-17    Borszőlőültetvény telepítés támogatása       

VP2-4.1.4-16    A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése       

VP5-4.1.6-4.2.3-17    Mezőgazdasági- és feldolgozó üzemek energiahatékonyságának javítása       

VP3-4.2.1-15    Mezőgazdasági termékek értéknövelése és erőforrás hatékonyságának elősegítése a feldolgozásban       

VP3-4.2.2-16    Borászat termékfejlesztésének és erőforrás-hatékonyságának támogatása       

VP3-5.1.1.1-16    Éghajlatváltozáshoz kapcsolódó és időjárási kockázatok megelőzését szolgáló beruházások támogatása       

VP3-5.1.1.2-17    Jégesőkár megelőzésére szolgáló beruházás       

VP3-16.1.1-4.1.5-4.2.1-4.2.2-8.1.1-8.2.1-8.3.1-8.5.1-8.5.2- 8.6.1-17    Innovációs operatív csoportok létrehozása és az innovatív projekt megvalósításához szükséges beruházás támogatása       

VP4-4.4.2.1-16    Vízvédelmi célú nem termelő beruházások: létesítmények kialakítása, fejlesztése       

VP4-8.5.2.-17    Az erdei ökoszisztémák térítésmentesen nyújtott közjóléti funkcióinak fejlesztése       

VP4-16.5.1-17    A fenntarthatóságot célzó tájgazdálkodás, terület- és tájhasználat váltás együttműködései       

VP5-8.6.1-17    Erdészeti technológiákra, valamint erdei termékek feldolgozására és piaci értékesítésére irányuló beruházások       

VP6-6.4.1–16    Nem mezőgazdasági tevékenységek beindítására és fejlesztésére irányuló beruházások támogatása       

VP6-7.2.1-7.4.1.3-17    Helyi termékértékesítést szolgáló piacok infrastrukturális fejlesztése, közétkeztetés fejlesztése       

VP6-7.2.1-7.4.1.1-16    Településképet meghatározó épületek külső rekonstrukciója, többfunkciós közösségi tér létrehozása, fejlesztése, energetikai korszerűsítés       

VP6-7.2.1-7.4.1.2-16    Külterületi helyi közutak fejlesztése, önkormányzati utak kezeléséhez, állapotjavításához, karbantartásához szükséges erő- és munkagépek beszerzése       

VP6-7.2.1.2-16    Egyedi szennyvízkezelés       

VP6-7.2.1.4-17    Tanyák háztartási léptékű villamos energia és vízellátás, valamint szennyvízkezelési fejlesztései       

VP3-16.4.1-17    Együttműködések támogatása a REL és a helyi piacok kialakításáért, fejlesztéséért és promóciójáért       

VP6-16.9.1-17    Szolidáris gazdálkodás és közösség által támogatott mezőgazdaság       

VP6-19.2.1.-    LEADER - helyi felhívások       

VP6-19.3.1-17    A LEADER - Helyi Akciócsoportok együttműködési tevékenységeinek előkészítése és megvalósítása
       
Tudásátadásra és tájékoztatásra irányuló támogatások       

VP1-1.1.1-17    Agrárgazdasági képzések és felkészítő tréningek       

VP1-1.3.1.-17    Szakmai tanulmányutak és csereprogramok       

VP1-2.1.1-2.1.2-17    Mezőgazdasági, erdőgazdálkodási és élelmiszer feldolgozáshoz kapcsolódó egyéni és csoportos szaktanácsadás    

(NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám