Mezőgazdasági termelés

A növekvő globális igény és a fogyasztók miatt – akik hajlandóak megfizetni a prémiumminőséget – fényes jövő vár az aszaltgyümölcs- és a héjasgyümölcs-ágazat szereplői számára. A NAK piaci körképe.


Nem is olyan régen a diófélék még egészségtelen élelmiszereknek voltak kikiáltva. Manapság viszont már ösztönzik fogyasztásukat és az egészséges táplálkozás részét képezik. Szerencsére a globális ipar képes lépést tartani a növekvő igényekkel. Ellátási problémák nyilvánvalóan inkább a gyűjtött diókkal adódhatnak, mint azokkal, amiket termelnek. (Bár az idén Brazíliában a túlkínálat okoz gondot, és a politikai viszonyok is közbe szólnak, de az iparnak sikerül növelnie a termelést, hogy lépést tartson a bolygó növekvő dióéhségével.)

Még emlékszünk az első kaliforniai rekord-mandulatermésre, amely meghaladta a 900 ezer tonnát. Akkoriban még azon gondolkodtunk, hogy az USA találni fog-e piacot az összes mandulájának. Most pedig olyan termésre számítunk, ami még azt is fölülmúlja a felével és Kalifornia is biztos a piacában. A makadámdió a másik sikertörténet. Hosszú utat tett meg az „olcsó” dióktól, mint amilyen a földimogyoró. A makadámdió sikeressége az exportpiacokon elsősorban a mögötte zajló marketingtevékenységnek köszönhető.

Az aszalt gyümölcsök is hasonló jó hírnek örvendenek, bár az idei ellátás a politikai és a pénzügyi helyzetnek köszönhetően komplikáltabb lesz. Törökország belpolitikai helyzetének és az USA-val való súrlódásának (mindketten nagy aszaltgyümölcs-ellátók) a következménye a török lírát érintő „jo-jo effektus”, ami az ellátók és a felvásárlók dolgát egyaránt megnehezíti. Senki sem szereti, mikor a szállítmányok költsége 10%-ot változik néhány héten vagy akár napon belül.

Az USA-nak is van problémája az árfolyamváltozásokkal. Az erős dollár megnehezíti a kaliforniai mazsolagyártók életét, miközben a gyenge török líra és a dél-afrikai rand teljesen ellentétes hatással van az iparra azokban az országokban. Kaliforniának túl kellene élnie ezt a vihart, nem utolsó sorban a kiváló márkázása miatt. Mindamellett, ha a vásárlók hajlandóak prémiumárat fizetni a minőségi dióért, akkor az aszalt gyümölcsökért is ugyanezt kellene tenniük.


A Kelet-európai diók az USA-val és Chilével együtt vezetik a piacot


A diótermesztés Ukrajnában, Romániában, Moldovában és Bulgáriában is nagymértékben növekedett az elmúlt években, versenyezve az USA-val az EU piacán. Ezeknek az országoknak a kormányai stratégiai mezőgazdasági árucikknek tekintik a diót és kulcsfontosságú előállítónak pozícionálják magukat a közeli piacokon, főleg az EU, Törökország és a kaukázusi területek felé (Azerbajdzsán, Örményország és Grúzia). Előnyük származik az alacsony szállítási költségek révén az EU és török piac közelsége miatt, bár az északi területeken még mindig a kaliforniai dióbeszállítás a meghatározó.


Ukrajna


Ukrajna meg szeretné erősíteni pozícióját, mint az első számú EU-beszállító, valamint világviszonylatban a 3. helyen áll USA és Chile mögött, miután 18900 hektárra növelték az ültetvényfelületeiket. A 2019-es év várható termése 120-132 ezer tonna között alakulhat mindösszesen az ukrán kormány és az USDA szerint. Eben benne vannak a szórványdiósokban és kis családi gazdaságokban betakarított mennyiségek is. 2018-ban 40984 tonnát exportáltak. Az EU és Törökország a fő importőrök, 33% és 29%-kal a vámadatok alapján.

A termelés emelkedése a modern öntözött ültetvények növekedésének köszönhető, amik elérték a 4800 hektárt 2017-ben. Ez 84%-kal több mint az előző szezonban, ellensúlyozva a kisebb családi gazdaságok kiesését. Ezekben a hagyományos családi gazdaságokban nincs tápanyag-utánpótlás vagy növényvédelem, sok termelő inkább a faanyagot értékesíti a hazai bútoripar számára. Ennek következménye, hogy az átlagos dióültetvények területe 20 ha-ról 50 ha-ra emelkedett 2009-2017 között, ahogy a terméshozam és a minőség is növekedett az Ukrajnai Állami Statisztikai Szolgálat és az USDA adatai szerint.

A legtöbb kis gazdaság nem jelenti be készletét, így megtartva azt akár több mint egy évig is, kivárva, míg az exportárak megfelelően alakulnak számukra. Megközelítőleg 13000 tonna volt készleten a 2016-17-es szezon kezdetén az alacsony exportárak miatt. Ez a készletadat magyarázza az 56%-os exportnövekedést 2017. szeptemberétől 2018 májusáig (az USDA szerint). A magas jövedelme és ára miatt az ukrán kormány népszerűsíti a diótermesztést, mivel az EU és Törökország közelsége könnyebbé teszi az értékesítést.

Ukrajna bioterületei 2017-ben elérték a 289551 ha-t, ami az összes művelt területük 1%-a (az Ökológiai Gazdálkodási Kutató Intézet (FIBL) adatai szerint). A dióültetvények ennek 1%-át jelentik. Az ukrán törvényhozás 2013. szeptemberében fogadta el a szükséges jogszabályt a biogazdálkodásról és annak kereskedelméről, azt azonban még nem alkalmazzák, de nemrégiben elkezdték jelölni hazai biotermékeket.
– Ukrajna közel 300 ezer tonna bioterméket exportált 2017-ben, főleg az EU területeire az átfogó szabadkereskedelmi térséget (DCFTA) kihasználva. A dió még nem a fő bioexport-termék, nem úgy, mint a gabonafélék, az alma és a bogyósok. Nincsenek pontos adatok a biodió-exporttal kapcsolatban, mert még nem számottevő, de már elkezdtük regisztrálni a piacon – nyilatkozta az ukrán kormány bio-exporttámogatási felelőse, Hanna Morozova.


Moldova


Moldova kis ország (területe 33 846 négyzetkilométer), Ukrajna és Románia fogja közre, területének megközelítőleg kétharmada mezőgazdasági művelésű. A dió az egyik fő mezőgazdasági árucikke, 6%-os nemzetközi piaci részesedéssel. 2017-ben 14870 tonna diót exportáltak 98 millió USD-nek megfelelő értékben, főleg az EU tagállamokba és Törökországba. A moldáv dió minősége is javul, bár akadtak problémák a színnel, a nagyarányú sötét diók miatt.
– Ennek eredménye, hogy az árak növekedtek a világosabbakra, míg alacsonyak lettek a sötét színűekre, hogy azokat is értékesítsék – nyilatkozta Micheal Stevens a Freeworld Tradingtől.

A kormány készített egy ambiciózus biostratégiát, az EU és az ENSZ támogatási forrásainak bevonásával. A mezőgazdaságilag művelt területek 1,9 millió hektárt tesznek ki, aminek a bioterületek 3,9%-át adják a Moldovai Mezőgazdasági Minisztérium szerint. Van 29000 hektárnyi dióültetvényük, amik a magas átlagéletkoruk miatt alacsony hozamúak.

2018-ban 5274 tonna héjas diót exportáltak, főleg az USA-ba és az EU tagállamoknak, ami a teljes bioexportuk 10,1%-a.
– Az ipar úgy tekint Moldovára, mint fő kelet-európai biodió-előállítóra, ezért is magasabbak az áraik 15-20%-kal, mint a hagyományos árué – tette hozzá Stevens.


Románia


Románia rekordmennyiségű, 45700 tonnás héjasdió-termést ért el 16 ezer hektáron 2017-ben, ezzel szemben kisebb visszaesés tapasztalható 2018-ban a román kormány adatai szerint. Az ágazat fejlődését az EU-támogatások segítették. 2018-ban 27 millió USD értékben 3790 tonna diót exportáltak, 83%-ban az EU-ba.
A román dióágazat kihasználja az EU-tagságot és a stratégiai elhelyezkedését, mivel héjas diót tudnak importálni Moldáviából és Ukrajnából.
– Bár ez egy nehéz feladat a bürokratikus akadályok miatt, főleg Moldáviában, ahol még mindig létezik az exportengedélyezés rendszere, ami melegágya a korrupciónak – hangzott el román forrásból a Biofach Nuremberg kiállításon.

A teljes romániai biogazdálkodási területek mérete 2017-ben 258471 ha volt, ebből 2%, megközelítőleg 12000 ha az álló kultúrák területe, de nincs hivatalos adat a biodió-területekről. Román források szerint megközelítőleg 10%-a a hazai diótermésnek hivatalosan bio, amit főleg az USA-ba, Németországba és Japánba exportálnak. Az átlag biodió-árak megközelítőleg 20-35%-kal magasabbak, mint a hagyományosak.


Bulgária


Bulgária a legkisebb termelő a régióban. 2018-ban elérték a 4500 tonna héjasdió-termést, közel 5000 ha-on, ami a kormány szerint stagnál, mivel az mezőgazdasági termelés más magas értékű termékekre koncentrál, mint például bogyósok, olajos magvak és illóolajok. Itt is, mint Romániában, az EU-támogatásokból fejlesztették a dióültetvényeket.

2018-ban 1430 tonna diót exportáltak, ami egyharmada a 2017-es mennyiségnek a megugró hazai felhasználásnak köszönhetően. A fő partnereik Albánia és az EU tagállamok, 41,7% és 38% piaci részesedéssel. Egyelőre nincs adat a biodió-termelésükről vagy annak exportjáról.


Magyarország


Köszönhetően a diótermő-terület évről évre történő dinamikus növekedésének, mára elérte a 7242 hektárt, az átlagos héjasdió-termés pedig az utóbbi években megközelítette a tízezer tonnát. A legnagyobb diótermő-terület Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található (a 2017-es adatok alapján összesen 2942 hektár), de jelentős területet tesz ki a borsodi (804 hektár) és a Somogy megyei is (640 hektár).

A héjas dió exportkivitele az elmúlt években 1,5-2,5 ezer tonna között alakult, míg a dióbél-kivitel 1,7-2,2 ezer tonnát tett ki. Ezek együttes értéke 4,5-6,5 milliárd Ft között volt. Ebből is látszik, hogy a magyar gyümölcstermelés egyik perspektivikus termékéről van szó.

A termesztett diófajtáink koraisága miatt a magyar dió igazi réspiaci termék, megelőzi az olyan nagy európai termelőket, mint Franciaország és az olcsó import kaliforniai dió megjelenését. Jó évjáratokban a minősége is kiemelkedik a kínálatból, ezért keresett exportcikkünk. Ahhoz azonban hogy a nemzetközi piacon komoly tényezővé váljunk, további termelésbővítésre lenne szükség. A termésátlagok növelésében a fajtainnovációnak és az intenzív technológiák bevezetésének is óriási szerepe van.


(NAK/Csép Adrienn és Fodor Zoltán - Forrás: IegVu és saját adatok)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám