REL együttműködés

2025. február 4-én folytatódott a tavaly elkezdett közös munka az agroturisztikai fejlesztések előkészítéseként a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.-ben működő Vidék- és Térségfejlesztési Támogató Egység kezdeményezésére a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Kislépték Egyesület és további 17 térségi szervezet együttműködésében.

A Dunaharasztiban, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) oktatóközpontjában megrendezett műhelymunka célja a Nyitott Porták Napja rendezvény koncepciójának közös összeállítása és előkészítése volt. LEADER Helyi Akciócsoportok, natúrparkok, piacszervezők, országos és térségi szervezetek részvételével az agroturisztika jövőjéről és az őszre tervezett Nyitott Porták Napjáról tanácskoztak a résztvevők.

Matoltsy Zsolt, a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. osztályvezetője arról számolt be, hogy ugyan országszerte 1500-2000 termelő nyújt valamilyen turisztikai szolgáltatást változatos és sokszínű programokat kínálva, mint turisztikai termék nehezen elérhetőek. A termelők többsége kihívásokkal küzd a minőségi szolgáltatások kialakításában és a látogatók megszólításában, miközben az agroturizmus nincs jelen a köztudatban – egy család hétvégi kirándulásának tervezésekor ritkán merül fel a termelői programok lehetősége. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az agroturizmus ott tud igazán sikeressé válni, ahol térségi összefogás segíti a szolgáltatók közös megjelenését és elérését.

A 2025-ös célok között szerepel, hogy a 2024-ben elkészült agroturisztikai stratégiai dokumentum Magyarország Kormánya elé kerüljön. Ezzel párhuzamos elkezdődik a 2025-ös Nyitott Porták Napjának szervezése, amelyet a tervek szerint ősszel rendeznek meg. Az esemény megszervezése nemcsak azért fontos, mert alkalmas felhívni a figyelmet az agroturisztikai élményprogramokra, hanem nagyon hasznos tapasztalatokkal szolgál a 2026-ra tervezett térségi agroturisztikai fejlesztésekre.

A Nyitott Porták Napja arra hivatott, hogy egy meghatározott napon minden, a programhoz csatlakozó porta ingyenesen látogatható legyen, emellett lehetőséget teremtsen a termelőknek további kiegészítő programelemek bekapcsolására is. A termelők rendkívül változatos és sokszínű programokkal várják a látogatókat, a teljesség igénye nélkül: tematikus kóstolók, állatsimogatók, közös sajtkészítő workshop, kovászos kenyér készítés, szarvasgomba bemutató, ráadásul a manufaktúrák is megnyithatják kapuikat, így sör és pálinkafőzdék, csokimanufaktúrák is részesei lehetnek a programnak. A cél a helyben készült, jó minőségű, helyi termék élményalapú bemutatása.

Szabó Tibor, a Zala Termálvölgye Egyesület munkaszervezet vezetője előadásában rendkívül hasznos, gyakorlatias betekintést nyújtott a Nyitott Porták Napján is tervezett, egységes idősávos programkínálatról. Részletesen beszélt arról is, hogy a Nyitott Porták Napja országos megszervezésekor milyen feladatokkal és kihívásokkal szembesül a térségi szervező.

Páliné Keller Csilla, az Alpokalja-Fertő-táj Vidékfejlesztési Egyesület munkaszervezet vezetője a 2021 és 2023 között megrendezett Nyitott Porták Napja kommunikációs tapasztalatait osztotta meg a jelen lévő térségi szervezetek képviselőivel. Az alpokaljai nyitott porta napot megelőzően kisfilmekben mutatták be a résztvevő termelőket, megyei lapokban hirdettek. Képek készültek a termelőkről, szórólap és pecsételő füzet is segítette a program népszerűsítését. Kiemelte, hogy egy országos nyitott porta nap kampány rendkívül sok terhet vehet le a térségi szervezet válláról.

Ezt követően A Stílusos Vidéki Éttermiség Egyesület elnöke, Ruprecht László beszélt a porták és a kulinária összekapcsolásának előnyeiről. Előadásában kiemelte, hogy nemcsak a porták, de az éttermek érdeke is az együttműködés. Javaslata szerint a vidéki éttermek séfjei a programban szereplő nyitott porták termékeiből készítenék el a tájegységre jellemző ételeket, további megjelenést biztosítva a termelőknek.

Az előadásokat követő műhelymunka során a résztvevők közösen kerestek választ egyes, a rendezvény sikerességét elősegítő témákban.

 

Matoltsy Zsolt / HOI, Tószegi-Faggyas Katalin / NAK

Fotó: NAK

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám