REL együttműködés

A rövid ellátási láncok kiemelt jelentőséggel bírnak a helyi gazdaság élénkítésében, a fenntartható élelmiszer-ellátás biztosításában és a termelők közvetlen piacra jutásának elősegítésében. A Rövid Ellátási Láncok fejlesztése című rendezvény célja az volt, hogy átfogó tájékoztatást nyújtson az érintettek számára és támogassa a rövid ellátási láncok sikeres fejlesztését.

Az eseményt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szervezte, együttműködésben a Nemzeti KAP-hálózat Vidék- és Térségfejlesztési Támogató Egységgel, valamint a Kisléptékű Termékelőállítók Országos Érdekképviseletével, 2025. március 26-án Dunaharasztiban, a NAK Oktatóközpontjában. A téma iránti fokozott érdeklődést jól mutatta, hogy a szakmai rendezvényen számos érdeklődő, köztük termelők, piacszervezők, LEADER szervezetek képviselői vettek részt, ahol az előadók teltház előtt ismertették a legújabb pályázati lehetőségeket, valamint részletesen elemezték a gyakorlati megvalósítás szempontjait.

A találkozó résztvevőit Derdák Gábor a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Kistermelői, együttműködés és helyi kezdeményezések országos osztályának elnöke köszöntötte, megköszönve nekik azt az elkötelezettséget és kitartást, amellyel minden nap hozzájárulnak ahhoz, hogy biztonságos és hazai élelmiszer kerüljön az asztalunkra és ezáltal pedig a hazai mezőgazdaság és élelmiszer-előállítás jövőjéhez is. A rövid ellátási lánc nem csak a termelők számára jelent gazdasági előnyt, hanem a helyi közösségeket is erősíti azáltal, hogy együttműködések jönnek létre, így fenntarthatóbbá és ellenállóbbá válnak a vidéki térségek.  Fieszl Csaba a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft.-ben működő Vidék- és Térségfejlesztési Támogató Egység szerepéről, az induló hálózatról és vidékfejlesztési feladatairól tájékoztatta a résztvevőket.

Az Agrárminisztérium képviseletében Fülepi János EMVA Agrárfejlesztési Osztály osztályvezető és Tószegi Orsolya agrárfejlesztési referens, valamint a Magyar Államkincstártól Juhász Zsolt osztályvezető ismertették a Rövid Ellátási Láncok fejlesztése felhívást és a pályázat beadásának technikai részleteit. A felhívásról összefoglalva el lehet mondani, hogy a célja olyan együttműködések kialakításának támogatása, amelyek a termelők közös piacrajutását segíti. Kizárólag olyan konzorcium pályázhat, amely legalább 50 %-ban mezőgazdasági termelőkből áll, de tagja lehet még többek között önkormányzati tulajdonú vállalkozás, non-profit szervezet, HORECA szektorban tevékenykedő vállalkozás, közétkeztetésben résztvevő vállalkozás, illetve egy piacszervező is. A REL program keretében olyan fejlesztések megvalósítása lesz támogatható, mint például az értékesítést, tárolást, hűtést szolgáló épület bérlése vagy átalakítása, hűtéshez és tároláshoz szükséges eszközök (pl. élelmiszer-automata) beszerzése, vagy egyéb értékesítéshez szükséges eszközök és az értékesítést segítő szoftverek beszerzése. A szállításhoz szükséges eszközöket is be lehet szerezni a pályázat keretében pl. kerékpár, gépjármű vagy meglévő gépjármű is átalakítható pl. hűtős felépítmény kialakítással vagy mozgó bolt berendezéssel. A konzorcium tagjai szakmai tanulmányutakat, hálózatosodást segítő workshopokat és szakmai tanácsadást is szervezhetnek, valamint része a pályázatnak a marketing és promóciós tevékenységek megvalósítása is.

A pályázati felhívás ismertetése után a résztvevőknek lehetőségük nyílt arra, hogy kérdezzenek és további hasznos információkat kapjanak a pályázat feltételeiről. A rendezvény során számos fontos kérdés merült fel, amelyek a pályázat megvalósításának részleteit érintették. Többek között szó esett arról, hogy ki lehet piacszervező, elszámolható-e a food-truck vagy egy hűtőfelépítmény, kik jogosultak tanulmányutakon részt venni és milyen esetekben szükséges három árajánlat benyújtása. Az esemény előadói igyekeztek a lehető legtöbb kérdésre választ adni, a még nyitott kérdésekre pedig a szervezők írásban küldik meg a pontos információkat a regisztrált résztvevők számára.

A Kisléptékű Termékelőállítók Országos Érdekképviselete képviseletében Szabadkai Andrea bemutatta a REL tanácsadói és mentori hálózat projektjét. A kezdeményezés célja, hogy szakmai támogatást nyújtson a rövid ellátási láncok szereplőinek, elősegítve a helyi termékek piacra jutását és a fenntartható gazdálkodást. A Kislépték REL szervező képzésen szerzett oklevél érvényesíthető lesz a pályázatban előírt, kötelező végzettségként.

A rendezvényen két sikeres hazai REL projekt esettanulmányát is megismerhették a résztvevők. Elsőként a Börzsöny-Duna-Ipoly Vidékfejlesztési Egyesülettől Csikós Balázs mutatta be REL projektjüket, amely 12 termelő részvételével magánszemélyeknek és vendéglátóhelyek részére történő értékesítésében, marketing tevékenységgel, csomagoló-, és egyéb eszközök beszerzésével, valamint a szobi járásban történő kiszállításban valósult meg.  Majd ez követően a Pannon Helyi Termék Nonprofit Kft. képviseletében Kovács István ismertette korábbi nyertes rövid ellátási lánc pályázatukat, amely a termelői piac, termelői bolt és bevásárló közösség létrehozását és működtetését célozta meg, emellett marketing tevékenységet, gazdaságlátogatásokat és termelői fotósorozat készítését is tartalmazta többek között. De legfőbb eredménye, hogy elindulhatott a Helyben Vagyunk védjegy program, egy komplex, minőségi helyi termékekre épülő élményszolgáltatás fejlesztése.

Ezek az esettanulmányok jól példázták a REL fejlesztések gyakorlati hatásait és sikereit, ami inspiráló lehet a most induló pályázók számára is.

A pályázati fórum kezdeményezés iránti érdeklődés jól mutatta, hogy nagy igény van a szakmai tájékoztatásra és a gyakorlati példák bemutatására a pályázati lehetőségek minél hatékonyabb kihasználása érdekében. A szervezők elkötelezettek abban, hogy a jövőben hasonló rendezvényekkel segítik a pályázók felkészülését és a rövid ellátási láncok sikeres megvalósítását.

A rendezvényen elhangzott előadások az alábbi linkeken megtekinthetőek:

 

NAK / Tószegi-Faggyas Katalin

Kisléptékű Termékelőállítók Országos Érdekképviselete

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám