Vízgazdálkodás

„Lenni vagy nem lenni… – a zöldség-gyümölcs ágazat fejlődési lehetőségei és korlátai az öntözés tükrében” címmel szakmai konferenciát tartott a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, illetve a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Kertészettudományi Intézete.

Prof. Dr. Tamás János a Debreceni Egyetem MÉK Víz- és Környezetgazdálkodási Intézet vezetője Magyarország hidrológiai adottságairól, illetve a felszíni és felszín alatti vízkészletek állapotáról számolt be. Hangsúlyozta, hogy egyre nagyobb a nyomás a felszín alatti vizeken, ebből adódóan egyre nagyobb a szerepe a víztározásnak, illetve a meglévő csatornák fenntartásának. 

Prof. Dr. Ligetvári Ferenc, az Országos Vízgazdálkodási Tanács elnökhelyettese az öntözés szerepéről és erejéről beszélt. Kiemelte, hogy „a kertészet tulajdonképpen egyenlő az öntözéssel”. A jövőben a klímaváltozás következtében nem lesz lehetséges mindenhol az öntözés, így meg kell különböztetni a csapadékra alapozott termesztést az öntözött területektől. A szántóföldi növények öntözése a jövőben feltehetően nem lesz kivitelezhető és kifizetődő, ezért a kertészeti kultúrák vízellátására kell majd fókuszálni. A víztározókban összegyűjtött vízmennyiség felhasználhatósága esetleges, hiszen nem mindig ott és akkor áll rendelkezésre, ahol és amikor szükséges. Mindezek alapján egyre inkább előtérbe kerül a szürke vizek hasznosítása. Magyarországon kb. 0,6 km3 szürke víz képződik évente, ennek kb. 10%-a szennyvíz. Emellett azonban műtrágya értéken kb. 140 milliárd forintnak megfelelő szürke víz keletkezik, amely felhasználható lenne a nem élelmiszercélú növények öntözésére. Az öntözött területek növelése érdekében elengedhetetlen a fejlesztések egybehangolása, a területi adottságokra alapozott fejlesztés, illetve a kiemelt zöldség-gyümölcs termelő körzetek öntözésének biztosítása.

Becsákné Tornay Enikő, az AKI Agrár-közgazdasági Intézet Nonprofit Kft. Környezetkutatási Osztály osztályvezetője egy gazdálkodói felmérésre alapozott kutatás eredményeit ismertette, két kiemelt zöldség-gyümölcs termesztő körzet öntözésének helyzetét mutatta be.  Az első vizsgált körzet Szabolcs-Szamár-Bereg megye, ahol a gyümölcsültetvények 90%-a található. Az ültetvények többnyire nem öntözhetők. Kb. 8000 hektáron lenne lehetséges öntözésre, ebből ténylegesen kb. 5000 hektáron öntöznek. Elsősorban felszín alatti vizeket hasznosítanak, ezen felül rétegvizet, amely azonban egyben az ivóvízbázisunk is. A másik vizsgált régió a Makói járás, ahol a felszín alatti vizek magas sótartalma miatt elsősorban felszíni vizekből öntöznek. Számottevően hátráltatja az öntözött területek bővülését, hogy a régióban nem alakultak öntözési közösségek. Országosan a haszonbérleten alapuló földhasználat és az elaprózott birtokszerkezet hátráltatja a legnagyobb mértékben az öntözésfejlesztést. A jövőben elengedhetetlen lesz a vízigények meghatározása és a vízkészletek újra osztása, illetve az esővíz megtartása és a szürkevizek hasznosítása.

Gyüre Anita az Elements’ Solutions Kft. vízgazdálkodási divíziójának igazgatója az öntözés szabályozás folyamatát és alakulását ismertette. A kormány öntözésfejlesztési célkitűzései egyrészt az öntözést akadályozó tényezők csökkentése, másrészt az öntözött területek megduplázása. Ennek érdekében végeztek 2014-ben egy első körös, majd 2018-ban egy második körös igényfelmérést. Ezek eredményeit felhasználva dolgozták ki az öntözésfejlesztési koncepciót, amelyből kiindulva létrejött az öntözéses gazdálkodásról szóló törvény, majd ennek végrehajtási rendelete (2020.06.28). Következő lépésként elkészültek a kerületi öntözésfejlesztési tervek, amelyek az alábbi elemeket tartalmazzák:

  • Öntözési kerületek meghatározása
  • Öntözési tervek készítése: alkalmas és érdemes területek meghatározása
  • Öntözési közösségek létesítése: min. 100 ha szántóföld, min. 10 ha zöldség-gyümölcs esetén
  • Öntözési szolgalom bevezetése
  • Öntözési közösségek elismerésének feltételei

Az öntözésfejlesztési tervből a jövőben Kormányhatározat kézül, amely tartalmazni fogja a terv tartalmát, így többek között területi bontásban meghatározza, hogy hol lesz majd lehetséges és érdemes öntözni.  Szintén a kormányhatározat fontos eleme lesz a legalább 3-5 éve nem használt engedélyek felszabadítása.

Utolsó előadóként Cifka Gábor a Plantor Kft. senior project managere beszélt az öntözés és az öntözhetőség racionalizálásának a lehetőségeiről. A jövőben valószínűsíthető, hogy nem fog minden termelő és kultúra vízhez jutni, feltehetően az öntözést igénylő területek kb. 25%-a lesz öntözhető. Ebből adódóan megnő a passzív klímaadaptáció (pl. az agrár-erdészetei rendszerek, vízvisszatartás), a talajművelés (takarónövények, mulcshagyás, évelő kultúrák használata vetésforgóban), illetve az alternatív vízforrások (tározókban tárolt vizek, ipari vizek, csapadékvizek) szerepe. Az alternatív vízforrások közül a kommunális szennyvizek, azaz szürkevizek esetében felmerül a kérdés, hogy gazdaságosan meg elehet -e olyan mértékben tisztítani ezeket, hogy mezőgazdasági kultúrákat öntözésére is alkalmasak legyenek. Ellenkező esetben energia- és egyéb nem élelmezési célt szolgáló növények öntözésére mindenképpen alkalmasak és felhasználhatók. Az öntözést hátráltató tényezők közül kiemelte a dinamikus vízkészlet gazdálkodás hiányát, illetve az öntözési közösségek terület (tulajdon vagy földhasználat) alapon történő szerveződését, amely helyett célravezetőbb lenne, ha egy adott vízbázis, illetve csatorna lenne a szerveződés alapja.

A konferencián elhangzott előadások rávilágítottak a vízgazdálkodás és a mezőgazdasági kultúrák öntözésének az összetettségére. Erőforrásaink korlátozottak, ezért számba kell vennünk és át kell gondolnunk vízkészleteink felhasználását. A jövőben elengedhetetlen lesz a tisztított és a szürkevizek nagyobb arányú hasznosítása, a termőhelyek és a vetésszerkezet optimalizálása, illetve egy, a vízkészletekre alapozott gazdálkodási struktúra kialakítása.  

NAK/ Dr. Kozak Anita Andrea

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám