A termálvíz felszínre hozatalát, kezelését és a hasznosítás helyére történő eljuttatását szolgáló vízilétesítmények összességét termálvízműnek nevezzük, melynek telepítése vízjogi engedélyköteles tevékenység.
A termálvíznek pedig minden olyan felszín alatti vízadó rétegből származó vizet nevezünk, melynek felszínen mért kifolyó hőmérséklete 30 °C, vagy annál magasabb. A termálvíz-hasznosítás tervezésénél a többcélú ismételt és víztakarékos felhasználásra és a termálvíz hőtartalmának minél nagyobb mértékű kinyerésére kell törekedni, továbbá vizsgálni kell az esetleges kísérő gázok hasznosításának lehetőségét is. Korábbi cikkünkben olvashattak arról, hogy változás történik a geotermikus energiahasznosítás engedélyezésében, miszerint ezen vízilétesítmények engedélyezési hatásköre átkerült a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához (a továbbiakban: SZTFH).
A SZTFH 2023. I. negyedévére egy többállomásos országos rendezvénysorozatot szervez, melynek
- célja, hogy bemutassa a geotermikus energiahasznosításban rejlő potenciálokat, valamint a minél szélesebb körű alkalmazásának előnyeit és az új szabályozási keretrendszerét;
- célcsoportja pedig elsősorban az érintett önkormányzatok, illetve a releváns ipari és mezőgazdasági vállalatok.
Az SZTFH kiemelt célja, hogy egyszerűbb és felesleges bürokráciától mentes jogi kereteket és eljárásrendet alkosson a beruházások gyorsabb és szakmailag megalapozott előkészítése érdekében.
Ugyanis: „A geotermikus energia minél szélesebb körű alkalmazásával az évtized végére akár évi 1-1,5 milliárd köbméter földgáz kiváltásával csökkenthető az ország energiaimportból fakadó kitettsége. Emellett környezetbarátabb alternatív energiát képes biztosítani a hagyományos tüzelőanyagok elégetése helyett, és az egyéb megújuló energiaforrásokkal (például nap- és szélenergiával) szemben az év teljes időszakában, éjjel-nappal hasznosítható”
A regisztráció felület és további részletek elérhetőek az SZTFH portálján: ITT
NAK/ Tasnádi Gabriella