Koronavírus

A kialakult krízis helyzet fokozottan felhívja az élelmiszerlánc-szereplők figyelmét közös célok érdekében történő együttműködés fontosságára.


Neves élelmiszerbiztonsági szervezetek, mint az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (European Food Safety Authority, EFSA) továbbra is hangsúlyozzák, hogy nincs bizonyíték arra, hogy a COVID-19 élelmiszerekkel terjedne, azonban a termékek biztonságosságát ennek ellenére is biztosítani kell. A rokon koronavírusok −mint például a közel-keleti légúti koronavírus (MERS-CoV) − korábbi esetei nem igazolták az élelmiszerekkel történő terjedést, így erősen valószínűsíthető, hogy a COVID-19 is hasonlósan viselkedik. Ennek ellenére természetesen nyilvánvaló a gyártó létesítmények, illetve minden élelmiszerrel érintkező láncszereplő elővigyázatossági higiéniai gyakorlata a kockázat minimalizálása érdekében.

A világ minden tájáról találkozhatunk fotókkal, amelyek az üzletek üres polcait örökítik meg. Ennek egyik oka, hogy a kereskedők nem tartanak akkora raktárkészletet, hogy a gigantikusan megnövekedett keresletre rögtön reagálni tudjanak, illetve kialakult rutinjuk alapján a napi szállítás segít garantálni a friss élelmiszerek folyamatos ellátottságát. A kereskedelem és az ipar közös gyors reakcióját sürgeti az a tény is, hogy a fogyasztók az eddigi trendinek számító friss és minimálisan feldolgozott élelmiszerek helyett a hosszan eltartható, előrecsomagolt élelmiszereket keresik. Mindemellett a szállításban tapasztalható problémákat a határátlépések, illetve a sofőrök rendelkezésre állása is nehezíti. Kínában, ahol 2019 decemberében azonosították a vírust a jelenlegi nullához közelítő új esetek megjelenése mellett az elmúlt hetekben újra beindult a termelés, azonban a sofőrök hiánya miatt egyelőre csupán 50-75%-os kapacitással dolgoznak.

Az átláthatóság, az integritás és a bizalom elengedhetetlen ahhoz, hogy a jelenlegi helyzetben a fogyasztók megfelelő minőségű és mennyiségű élelmiszerhez jussanak. Ezek megvalósulásához azonban kulcsfontosságú a közös érdekeket szem előtt tartó konszenzus és együttműködések előtérbe helyezése.


Dr. Szűcs Viktória/NAK

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám