Mezőgazdasági termelés

Készüljünk a felső levelek védelmére!

Időjárás

Április első felében a csapadék mennyisége hazánk nagy részén nem érte el az ilyenkor szokásosat (25-30 mm). Mindemellett az északi vármegyék és a Dunántúl volt a csapadékosabb, az Alföldön csak szórványos esők fordultak elő. A hőmérséklet ugyanakkor szokatlanul magasra (5-7°C-kal a sokéves átlag fölé) szökött.

A meteorológiai szolgáltatók előrejelzése szerint az április 15-ével kezdődő héten az ország legnagyobb részére megérkezik az eső, a hőmérséklet pedig jelentősen visszaesik.

1. kép: csapadékösszeg (forrás: met.hu)

 

Fenológia

Az őszi árpa az északi térségekben általában 2-3 szárcsomós állapotban van, a korábban vetett állományokban és a déli vármegyékben a kalászolás már elkezdődött. Az őszibúza fejlettsége – fajtától, vetésidőtől, termőhelytől függően – az 1-3 nóduszos állapot és a zászlóslevél kiterülése között változik. Zömében az állományok szépek, egységesek, de a szárazabb területeken, könnyebb talajokon egyre erősebben mutatkoznak az aszály jelei. A tavaszi árpák a gyomirtás időszakába (bokrosodás vége–egy szárcsomós állapot) kerültek.

Gombabetegségek

Az ország egy részén az őszi gabonák a reggeli órákban még harmatosak, bár a nedvességborítás időtartama itt is egyre rövidebb. A gombás betegségek változó mértékben és összetételben az alsó és itt-ott már a középső leveleken is megtalálhatók.

Lisztharmat

A fogékony árpafajtákon jelentős a lisztharmat-fertőzöttség, egyébként inkább alacsony mértékű. Őszi búzában ez a betegség elsősorban az alsó levélszinten és az alsó szárrész körüli levélhüvelyen fordul elő, mérsékelten terjed.

Levélfoltosságok

Az ősziárpán a hálózatos levélfoltosság terjedése megállt, a zöldtömeg növekedésével a fertőzöttség mértéke relatíve csökken.

Az őszi búza szeptóriás levélfoltossága a meleg időnek köszönhetően visszahúzódott vagy a szárazabb térségekben el is tűnt.

Rozsdafélék

A rozsdák terjedéséhez kell az újabb csapadék. A hőmérséklet eddig a vörösrozsda számára rendkívül kedvezett, a sárgarozsdának kevésbé. Április második felében ez valószínűleg megcserélődik. A vörösrozsda a növény alsó levelein szinte mindenütt fellelhető, fokozatosan halad felfelé. Az új növedék azonnal fertőződhet, s rajta a kórokozó pusztulái a lappangási idő (8-10 nap) lejártával menetrendszerűen megjelennek. Fogékony fajtákban már a középső levélszinten is egyre több a tünet, a fertőzöttség mértéke közelít a védekezési küszöbhöz (1%-os borítottság). Újabb és újabb helyekről kapunk jelzéseket a sárgarozsdáról is, néhol már a második generációja is megjelent búzában és tritikáléban.

2. kép: Vörösrozsda egyre szaporodó tünetei a középső leveleken (Tab, 2024. április 9.)

 

3. kép: Kisebb sárgarozsdás góc fogékony fajtájú tritikáléban (Mike, 2024. április 4.)

 

Az árpa törperozsdája főleg a déli országrészeken fordul elő, a fertőzöttség mértéke néhány helyen már elérte az 1%-os védekezési küszöböt.

4. kép: Törperozsda őszi árpa levelén (Csárdaszállás, 2024. április 4.)

 

Védekezés

Őszi árpában már javában tart, őszi búzában pedig kezdődik a felső levelek védelme, ami kiemelkedően fontos a termés mennyisége és minősége szempontjából is. Ennek optimális időpontja árpában a zászlóslevél kiterülésekor, búzában – a veszélyhelyzettől függően – a zászlóslevél kiterülése és a kalászolás kezdete között van. A kikalászolást követően a lombvédelem hatékonysága már jelentősen romolhat. Egyrészt azért, mert a zászlóslevél megfertőződhet, másrészről pedig a kalász (főleg árpában) veszi föl a permetszer jó részét, a levelekre kevés jut. Elsősorban a komplex, több hatóanyagot tartalmazó készítményeket használjuk. Őszi árpában a fluxapiroxad+piraklostrobin kombináció 0,8 l/ha-os adagban, őszi búzában pedig elsősorban a mefentriflukonazol+piraklostrobin hatóanyagú termék 1,0 l/ha-os vagy a fluxapiroxad+piraklostrobin kombináció 0,8-1,0 l/ha-os dózisban javasolt.

 

Egyéb

Az őszi kalászosok gyomirtása már befejeződött, aki már tavaly ősszel vagy idén kora tavasszal elvégezte, ott a T4-es gyomok előjöhettek, elsősorban a napraforgó (árvakelés). Ezeken a területeken szükséges lehet a felülkezelés.

Az ország egész területén rajzik a vetésfehérítő imágója, a déli tájakon már a fiatal lárvák is kikeltek. A gombaölő szeres permetezést ezért mindenképpen ajánlatos rovarölő szerrel is kiegészíteni.

Forrás: BASF Hungária Kft.

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám