Élelmiszeripar

Befejeződött a helyben termelt élelmiszerek értékesítését és fogyasztását elősegítő Helyi Termék Éve-sorozat. A kedvező eredményekre és fogadtatásra tekintettel 2016 őszén folytatódik a program.


Egy évvel ezelőtt, 2015 áprilisában Szegeden indult és 2016 márciusában Kaposváron ért véget a Helyi Termék Éve 2015 elnevezésű, a termelőkhöz és a vásárlókhoz szóló programsorozat, amelynek több célja volt: a helyi termékek előállításának, fogyasztásának és vásárlásának ösztönzése, az együttműködés elősegítése a lánc szereplői között, a helyi adottságokhoz és hagyományokhoz köthető kézművesség és turizmus népszerűsítése.
A kormány és a Földművelésügyi Minisztérium által kezdeményezett húszállomásos eseménysorozatban – amelynek során az adózásra, a piacnyitásra, a védjegyekre, az élelmiszerjelölésre, a termelésre és az értékesítésre vonatkozó aktuális szabályokat, tudnivalókat is ismertették az őstermelőkkel és a vállalkozókkal – közreműködött a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), a Nemzeti Művelődési Intézet, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Herman Ottó Intézet is.


Az érintettek az egy év alatt összegyűlt tapasztalatokat egy szakmai zárókonferencián összegezték április 15-én. A legfontosabbakat Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős FM-államtitkár egy aznapi sajtótájékoztató keretében ki is emelte. Így kitért arra, hogy már egy év alatt is nőtt a helyi termelői piacok száma (214-ről 271-re), négy esztendőt tekintve pedig még jelentősebb a bővülés (2012-ben 117 piac volt). A Nébih adatai szerint pedig nem csak az utóbbi tizenkét hónapban, hanem 2010 óta nőtt a regisztrált kistermelők száma: 2010 és 2015 között megháromszorozódott, már 15 ezren gondolják úgy, hogy nem csak kellemes időtöltés saját termékkel piacra lépni, hanem gazdaságilag is megéri. Mivel a termelők és a vásárlók egymásra vannak utalva, így mindkét fél tájékozódását nagy mértékben segítette a Nébih által létrehozott helyboljobb.hu weboldal.


A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szervezte illetve biztosította az említett húsz fórumon a kerekasztal-beszélgetésekhez a termelőket, termelői „jó gyakorlatokat”. Emellett a programsorozat apropója adta a Helyi Termék Kézikönyv elkészítésének ötletét, amelynek 2016-os kiadása a kamarai portálról letölthető, vagy nyomtatott változata elérhető a NAK megyei szervezeteinél. A kiadvány összefoglalja a helyi termékek előállításának feltételrendszerét, az értékesítés lehetséges változatait (helyi piacoktól a közétkeztetésig), az élelmiszerjelöléssel és a védjegyekkel kapcsolatos tudnivalókat, az élelmiszer-előállítás biztonsági és higiéniai előírásokat, a vonatkozó adózási szabályokat és a legkedvezőbb vállalkozási formákat is. A NAK emellett honlapján közzétette a termelőipiac-kereső modulját, amely egy könnyen lekérdezhető országos adatbázis a fogyasztók és a termelők számára egyaránt. Ennek segítségével többféle keresési lehetőséget is választhat az érdeklődő, így „piac”, „termelő” vagy „termék” szerint, a kívánt megyét vagy termék esetén a kívánt termékcsoportot kiválasztva.
Továbbá a kamara közreműködött a helyi termékekre, termelőkre vonatkozó jogszabályi környezet átalakításában is. A kereskedelmi törvény, a kistermelői rendelet és sok más kapcsolódó jogszabály azt tette lehetővé, hogy kis- és közepes méretű gazdaságok önállóan, a kereskedőket kihagyva közvetlenül vigyék a piacra termékeiket, találkozzanak a fogyasztókkal, illetve hogy beinduljon a kézműves, hagyományos úton előállított feldolgozott termékek előállítása. A jogszabályi változások pozitív hozadéka, hogy egyre inkább szaporodnak a termelői piacok is – amire az államtitkár is utalt.

Kelendő volt még a kolbász is


A NAK szerint a jól működő piacok hozzájárulhatnak a fenntartható vidékfejlesztés céljainak megvalósulásához, még több termelőt generálhatnak, termelésre ösztönözve a vidéki lakosságot. A „helyi termékes év” során is kiderült a kamara számára, hogy egyre nagyobb fogyasztói igény mutatkozik a termelői minőségű élelmiszerek iránt. (A vásárláshoz ideális hely az a termelői piac, ahol az áruk többnyire 40 kilométer sugarú körből érkeznek őstermelők, kistermelők földjéről. Ettől válik helyi termékké és piaccá.) A nagy sikerre való tekintettel – mint arra Zsigó Róbert is utalt – felmerült a folytatás iránti igény, így a szaktárca 2016 szeptemberétől frissített programmal tervezi megrendezni a szakmai fórumsorozatot.

 

(fotó: NAK/Gyulai Tóth Zoltán)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám