Minden nemzet, amelyik meg kívánja őrizni hagyományait, ezt legkönnyebben és leggyakrabban gasztronómiájában tudja megtenni. 25 éves évfordulóját ünnepelte a Szolnoki Gulyásfesztivál, amely hagyományőrző céllal indult, de mára a gasztrofesztiválok között is kiemelkedővé vált.
A fesztivál alkalmából a "Szolnoki Gulyásfesztivál 25 éve - gasztrofesztiválok a vidéki örökség megőrzésében a jövő generációi számára" címmel tartott szakmai konferenciát a helyi önkormányzat a HÍR program közreműködésével, amelyen a kamara is képviseltette magát. A konferencia részvevői a gasztrokultúrát több szempontból is körbejárták, kiemelték többek közt a nemzeti kincseink megőrzésében betöltött szerepét, közművelődési vonatkozását, valamint a helyi termékek számára a turizmusban és a gasztroturizmusban kínálkozó lehetőségeit is.
A rendezvény fővédnöke, Dr. habil. Simicskó István PhD, a KDNP frakcióvezetője és a Hungarikum Bizottság tagja, előadásában hangsúlyozta, hogy a gasztrokultúra a kultúra szerves része. Nagy kihívás a nemzetek számára saját értékeik megtartása, megőrzése. Fontos feladatnak tartja, hogy megvédjük és gyarapítsuk az értékeket, amik kialakítják a szülőföldhöz kötődést, illetve azok ismerete erősíti a nemzeti identitástudatot. Beszélt Magyarország nemzeti kincseiről, a Hungarikumok Gyűjteményének, a Magyar Értéktárnak és az azokba tartozó, a magyarságra jellemző egyedi, különleges és minőségi termékeknek a jelentőségéről is. A Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Értéktár legfontosabb elemei közül meg is említett néhányat, mint a szolnoki csipkét, a görögkatolikus templom ikonosztázát és harangját vagy éppen Verseghy Ferenc szellemi örökségét.
A fiatalok szempontjából a nemzeti kincseink megőrzése mellet a mai kor szellemének gyarapítása is fontos. A megnyitón dr. Kállai Mária országgyűlési képviselő arra tért ki, hogy a fesztivál legnagyobb értéke, hogy mindig keresi az utat a megújulásra, így törekednek rá, hogy egyre jobban be tudják vonni a fiatalokat is. Jó példája ennek, hogy a diákoknak szóló főzőversenyen a szolnoki tankerületi központ minden általános iskolája képviseltette magát, így 9 iskola 20 csapatának mintegy 600 diákja vett részt a programom. Csányi Sándor a rendezvény alapítója és főszervezője is azt emelte ki, hogy a közösségteremtés az egyik legnagyobb erénye a rendezvénysorozatnak. Szalay Ferenc polgármester arról is beszélt, hogy nem titkolt céljuk, hogy a gulyásfesztivál is hungarikum legyen, hiszen a Szolnoki Gulyásfesztivál nemcsak a helyi identitástudatot erősíti, hanem a rendezvénynek kulturális üzenete is van.
A fesztiválon több helyi termelő mellett a HÍR védjegyesek is bemutatkoztak.
Az elhangzott előadások az Agrárminisztérium HÍR program aloldalán lesznek majd elérhetőek.
NAK / Tószegi-Faggyas Katalin
Forrás: SZOLJON
Képek: Agrárminisztérium, Sajtóiroda