Vidékfejlesztés

2024. november 13-án Dunaharasztiban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Oktatótermében „Fókuszban a helyi” címmel tartottak szakmai workshopot. A rendezvény fókuszában az állt, hogy a LEADER-megközelítés hogyan képes elősegíteni a helyi szerepvállalást.

Az esemény az Alpokalja-Fertő táj Vidékfejlesztési Egyesület, A BAKONYÉRT Vidékfejlesztési Akciócsoport Egyesület és az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület által alapított Magyar Vidék Minősége Egyesület, továbbá a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Kislépték Egyesület szervezésében valósult meg. A szervezetek közös célja a társadalmi összefogás és a közösségi gondolkodás ösztönzése a termelés, a feldolgozás, az értékesítés fejlődése érdekében; a vásárlói tudatosság erősítése a helyi termékek vásárlásával kapcsolatban.

A rendezvény fókuszában a helyi termelők, kézművesek és a vidék minőségét szem előtt tartó turisztikai szolgáltatók álltak. A találkozón előadások, műhelymunkák során, a résztvevők aktív bevonásával nyerhettek betekintést az egyes hazai térségek jó gyakorlataiba, jövőre vonatkozó terveibe. A fórumon szakmai tapasztalatcsere és párbeszéd alakult ki azon LEADER helyi akciócsoportok között, akik fontosnak tartják a vidéki térségekben a helyi termelőket, kézműveseket és a vidék minőségét szem előtt tartó turisztikai szolgáltatókat.

A megjelent 17 LEADER csoport Márta Attila elnök köszöntőjét és Páliné Keller Csilla indító előadásának gondolatait követően bemutatta, milyen tevékenységeket folytatnak a helyi termelők segítéséért, hálózatba szervezéséért, illetve milyen innovatív ötletek, kezdeményezések indultak el térségeikben a helyi termékek témakörben. Egy-egy LEADER egyesület átlagosan 20-40 települést és akár több száz kistermelőt, kézműves elállítót fog össze, több csoport védjegyprogrammal is rendelkezik.

Szó volt többek között a(z):

  • 3 akciócsoport közös védjegyprogramjáról a Vidék Minősége Védjegyről (https://videkminosege.hu/), a jól működő és nemrég indult Kosárközösségekről (https://kosarkozosseg.hu/) és termelői piacokról,
  • a Nyitott porta kezdeményezésekről (https://nyitottportak.hu/ https://www.alpokalja-fertotaj.hu/nyitott-portak),
  • az aktív- és ökoturizmus térségi kiteljesedésének elősegítése érdekében megvalósított Zrínyi Zöldút programról (https://zrinyi-zoldut.hu/) továbbá még számos jógyakorlatról és tervről, amelyek alapvető célja, hogy a termelőket és helyi szolgáltatókat segítsék, a fiatalok és ott lakók identitás tudatát erősítsék, a hagyományok ápolásával, a helyi termékek szerepének erősítésével vagy a helyi gazdaságok bemutatásával.

A jelenlévők 5 fő témakört határoztak meg, amely mentén szeretnének a jövőben együttműködni:

  1. Védjegyek, hálózatosodás
  2. Nyitott Porták
  3. Tudásátadás, képzés
  4. Marketing
  5. Helyi termék boltok, online piacterek.

Az 5 témával műhelymunka során elmélyülten foglalkoztak a résztvevők, meghatározták a bennük lévő közös pontokat, célokat, lehetséges tartalmakat és azon következő lépéseket is, amelyek megtételére a megvalósítás során szükség lesz, majd a moderátorok segítségével az összegzések bemutatásra is kerültek.

A LEADER Helyi Akciócsoportok elehetőségéről és a későbbiekben megjelenő LEADER pályázati kiírásokról a https://kap.gov.hu/leader oldalon tájékozódhat.

A rendezvényen elhangzott előadás IDE KATTINTVA, a Leader Helyi Akciócsoportok bemutatkozó poszterei IDE KATTINTVA tekinthetők meg.

Fotó: NAK

 

Alpokalja-Fertő Táj Egyesület / Páliné Keller Csilla

NAK / Tószegi-Faggyas Katalin

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám