Az Agrár-EDIH tevékenységei révén elősegíti a mezőgazdasági vállalkozások digitális átalakulását és fejlődését.
Az Európai Digitális Innovációs Központok (European Digital Innovation Hub - EDIH) ötlete az Európai Bizottság Digitális Európa Programjának keretében született meg, melynek célja az Európai Unióban az innováció előmozdítása. Az Európa-szerte több, mint 150 taggal rendelkező EDIH-hálózat tagjai között szerepel az Agrár-EDIH is, amely a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) részvételével működik Magyarországon. Az Agriculture, Artificial Intelligence, Data, DigitalTech, High Performance Computing témakörökben specializálódott öt EDIH most mutatta be magát a nagyközönség előtt, a European Institute of Innovation & Technology budapesti irodájában. Az említett sajtótájékoztatón számos előadó vett részt, akik között kormányzati szereplők, partnerek és szakemberek is szerepeltek.
Az Európai Unió számára nagyon fontos az ambiciózus célkitűzések megfogalmazása a digitális fejlesztés terén 2030-ig. Ezen célok közé tartozik, hogy a kis- és középvállalkozások (kkv-k) 75 százaléka használja a felhőszolgáltatásokat, mesterséges intelligenciát, és tudjon kezelni nagy adathalmazokat. Továbbá a kkv-k legalább 90 százaléka használja alapszinten a digitális eszközöket. Az Európai Digitális Innovációs Központok (European Digital Innovation Hub - EDIH) hálózata az Európai Unió 2021 és 2027 közötti időszakában támogatja a tagországok gazdaságait és társadalmait a digitális fejlődésben.
Az EDIH hálózatának létrehozása nagyon fontos, mivel az Európai Unióban a digitális integráció szempontjából hazánk csak a 25. helyen áll a Digitális Gazdaság és Társadalom Index 2022-es adatai alapján. A magyar kis- és középvállalkozások és a közszféra szervezetei az öt hazai EDIH-hez fordulhatnak a versenyképességük, hatékonyságuk és működésük digitális megoldások alkalmazásával való fejlesztése érdekében. Az EDIH-k a mesterséges intelligenciától az adatgazdaságon, az agrárdigitalizáción, a nagy teljesítményű számítógépen keresztül egészen a kiberbiztonságig segítenek a kis- és középvállalkozásoknak a digitális technológiák használatában, és a megfelelő üzleti alkalmazások kialakításában. Ez jelentős előrelépést jelenthet a hazai gazdaság fejlődésében.
NAK / Töltősi Milán