Az AEDIH, az agrárdigitalizáció gyorsabb térnyerését támogató projekt az ősz folyamán három helyszínen, Gödöllőn, Mosonmagyaróváron és Mezőhegyesen tartott képzést, kifejezetten a KKV szektorban tevékenykedő agrárszaktanácsadók számára. Az eseményt nagy érdeklődés övezte: több, mint száz szaktanácsadó vett részt a két jelenléti és egy online napból álló képzésen.
A Szaktanácsadói névjegyzékben szereplő szaktanácsadók számára akkreditált, 10 kreditpontot érő szakmai oktatásnak két fő célja volt:
- Alapot nyújtani az agrárdigitalizációs technológiák használatához.
- Bemutatni azt a módszertant, ami lehetővé teszi a szaktanácsadóknak, hogy felmérjék a saját ügyfeleik agrárdigitalizációs képességeit és technológiai javaslat formájában ajánlásokat fogalmazzanak meg nekik a fejlesztésekre.
A képzések során az AEDIH projekt szakemberei, egyetemi előadók, szaktanácsadók és gazdálkodók mutatták be előadásokon és gyakorlati feladatokon keresztül az agrárdigitalizációs szaktanácsadási ismereteket. Szó esett többek között a szaktanácsadói gyakorlatban használható digitalizációs tanácsadási módszertan és eszközök előnyeiről, a tőszámszabályozás, az öntözés, a differenciált inputanyag kijuttatás és a betakarítás tapasztalatairól, szaktanácsadói rendszerekről, szaktanácsadási pályázatokról és az európai kontinensen szervezett együttműködésekről is. Téma volt továbbá az interaktív innováció, a precíziós szarvasmarhatartás szakmai összefüggései, talajadatok gyűjtése és kiértékelése, valamint az AEDIH projekt felhasználói felületeit, szolgáltatástárát és a ’de minimis’ ügyintézést is megismerhették a résztvevők. A gyakorlati rész keretében drónfelvételek elemzésére, az AgOpenGPS program megismerésére, gazdálkodói adatok kezelésére és térképi adatok feldolgozására is sor került.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, mint AEDIH konzorciumi tag részéről Kornéli Benjámin környezetgazdálkodási szakértő beszélt a FAIRSHARE esettanulmányról és rendszeréről. A FAIRSHARE projekt célja a független mezőgazdasági tanácsadók bevonása és támogatása az európai régióban, valamint a digitális eszközök, tanácsadó eszközeikbe történő beépítésének felgyorsítása.
Gáborné Jakab Ágnes vezető tudásátadási szakértő pedig az i2connect programon keresztül mutatta be a szaktanácsadást támogató lehetőségek kínálatát: ”A szaktanácsadók számos hasznos programból és szolgáltatásból válogathatnak, ha fejleszteni szeretnék a tevékenységüket. Erre a digitalizáció megfelelő megoldás, segít kézben tartani az adatokat és pontosan emlékezni mindenre, adatok alapján. Az összefüggések elemzése továbbra is a szaktanácsadó feladata, ezt könnyíti meg jelentősen a modern technológia” - mondta.
A képzések részletes tematikája, illetve a jövőben várható további események és képzési lehetőségek elérhetőek az AEDIH projekt weboldalán.
NAK / Pók Zóra, Jakab Ágnes