A EUFRAS kétnapos éves közgyűlését 2025. február 19-20. között a Mezőgazdasági Tanácsadók Szövetsége (ACA) rendezte meg az írországi Galway városában. A EUFRAS vidéki és mezőgazdasági tanácsadó szervezetek hálózata, 30 európai országban, 54 tagszervezettel működik együtt Európában. A rendezvény témája „A tanácsadók és helyük az AKIS-ben” (Mezőgazdasági Tudás és Innovációs Rendszer) volt.
A kétnapos konferencia első napján előadásokat és műhelymunkákat, a második napon bemutatóüzemi látogatást szervesztek a résztvevőknek. Az EUFRAS delegáltak részére 19-én az ír Mezőgazdasági Tanácsadók Szövetsége (Agricultural Consultants Association/ACA), és a Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Fejlesztési Hatóság (Agriculture and Food Development Authority/Teagasc) tartott előadást. A rendezvény második napján a tagok az athenry-i bemutatóüzemben tettek látogatást. A Teagasc gyakorlatorientáltan mutatta be birkakutatási programját, amely a genetikai állomány kombinációjával nyereség elérésére, és a termelés hatékonyságának javítására, továbbá a fenntarthatóság növelésére összpontosít.
A konferenciát Rui Almeida az EUFRAS elnöke nyitotta meg, majd Michael Ryan, az ACA elnöke köszöntötte a tagokat. Hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás, a technológiai újdonságok és a változó piaci igények miatt fontos, hogy az agrárszektor összes szereplője együttműködjön. Elmondta, hogy a EUFRAS egyik fő célja a tudáscsere: minden tanácsadót az a közös cél vezérel, hogy együtt nézzen szembe az innováció és fenntarthatóság kihívásaival, ami csak együttműködésben érhető el.
Forrás: EUFRAS (Galway, Írország)
Az 1979-ben alapított ACA az írországi magán mezőgazdasági tanácsadók és szaktanácsadók kizárólagos képviseleti szerve. Írországban több, mint 135 ezer gazdálkodó van, akik átlagosan 33,4 hektáron gazdálkodnak. Az ACA 165 irodát működtet országosan, 280 tanácsadója és 55.000 ügyfele van, míg az állami Teagasc 44.000 ügyféllel és 295 tanácsadóval, illetve 52 irodával rendelkezik. .
Breian Carroll, az ACA főtitkára tartott előadásában, amelyet az „AKIS: az együttműködés és innováció fokozása” címmel tartott kitért arra, hogy az ír AKIS hálózata alapvetően egy jól bejáratott rendszer, ahol a magán- és állami mezőgazdasági tanácsadók jelentik a gazdálkodók számára az új tudásbeli és innovációs ismeretek fő forrását. Ugyanakkor a gyakorlatban is alkalmazott kutatás szintje nem megfelelő és néhány AKIS-szereplő között gyenge a kapcsolat, ezért fontos, hogy ők a jövőben együttműködőbbek legyenek és jobban reagáljanak a gazdálkodók igényeire.
Hozzátette, hogy megfelelő képzést kell biztosítani a tanácsadók részére. Ajánlásokat fogalmaztak meg, melyek közül az egyik az, hogy a tanácsadók agrár-élelmiszeriparban betöltött központi szerepük miatt részt kell, hogy vegyenek a KAP stratégia kivitelezésében, illetve hangsúlyozták a tanácsadó szervezetek együttműködésének fontosságát és hogy hozzáférjenek a legújabb kutatási, innovációs, kísérleti és demonstrációs intézkedésekhez.
Bemutatóüzemi látogatás Athenryban
A rendezvény második napján a delegáltak a Teagasc Athenryban található BIA Innovációs Központjába látogatott el, ahol az Állat- és Legelő Kutatási és Innovációs Központ is található. A program első felében a szervezők ismertették a Teagasc történetét, majd a tanácsadók és specialisták szerepéről osztottak meg részleteket. A Teagasc nagy hangsúlyt fektet a tudástranszferre: a kutatások eredményeit folyamatosan megosztják a gazdálkodókkal és különböző oktatásokat is szerveznek (pl. levelező tagozaton). Nemcsak szaktanácsadással, de egyéb módokon is segítik a gazdákat, pl. személyre szóló e-profitmonitort raknak össze, amit a gazdával együtt elemeznek. Írországban nagy hangsúlyt fektetnek a biodiverzitásra, amit az állami különböző támogatásokkal ösztönöz, így a tanácsadók a pályázatok pontrendszerében is segítenek eligazodni.
Forrás: Jakab Ágnes (NAK)
A látogatáson elmondták, hogy Írországban összesen 135 ezren élnek gazdálkodásból. A 4,5 millió hektár termőföld nagy része legelő (4,15 millió hektár), a fennmaradó részen gabonát termesztenek, illetve otthont adnak a szántóföldi növényeknek, gyümölcsösöknek és kertészeteknek. A gazdák túlnyomó része, azaz 86,6%-a férfi. A gazdaságok tulajdonosainak harmada már elmúlt 65 éves, míg a fiatal (35 év alatti) gazdák száma 6.9% körül alakul, azaz nem éri el a 10 ezer főt sem. Főként baromfit (16,5 millió), szarvasmarhát (7,3 millió), birkát (5,5 millió) és sertést (1,6 millió) tenyésztenek.
A Teagasc teljes létszáma 1200 fő, közülük 295-en dolgoznak tanácsadóként. Őket a specialisták kötik össze a kutatókkal. A specialisták az adminisztrátoroknak is segítenek és kapcsolatot tartanak a gazdákkal is, pl. felhívják a figyelmüket a határidőkre és megosztják velük a bevált, jó gyakorlatokat is. A lakossággal is kapcsolatot tartanak: bemutatják a pozitív eredményeket, de pl. Youtube-csatornát is üzemeltetnek, ahol kétperces videókban tájékoztatnak az agrárium témáiról. .
A Teagasc tehát egy olyan állami intézmény, amely integrált kutatási, tanácsadási és képzési szolgáltatásokat nyújt a mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazat, valamint a vidéki közösségek számára. .
Jakab Ágnes vezető tudásátadási szakértő (NAK) és Pardavi Laura innovációs tanácsadó (Gazdakontroll)