Nemzetközi hírek

A SEASN (Délkelet-európai Szaktanácsadói Hálózat) SEASNFair rendezvénysorozatának első alkalma 2025. március 20-án, csütörtökön került megrendezésre online formában, angol nyelven. Az esemény a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kezdeményezésére indult el, a résztvevők átfogó képet kaphattak a mezőgazdasági digitalizáció aktuális kihívásairól és lehetőségeiről. Az rendezvényt nagy érdeklődés kísérte, közel száz résztvevő regisztrált a platformon.

A SEASN nemzetközi hálózat célja, hogy elősegítse a mezőgazdasági szaktanácsadók közötti együttműködést és a bevált gyakorlatok megosztását. A hálózat 2015-ben alakult, amelyhez a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara 2019-ben csatlakozott. A szervezet tagjai mezőgazdasági tanácsadói szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások és magánszemélyek, kamarák, kutatóintézetek, egyetemek és nem kormányzati szervezetek. A SEASN célkitűzései között szerepel a mezőgazdasági tanácsadás hatékonyságának növelése, a tudás- és tapasztalatcsere elősegítése, valamint a regionális projektekben való együttműködés ösztönzése. Előbbiek jegyében jött létre a SEASNFair rendezvénysorozat is, mint a tudásátadás és az innovációs megoldások, eszközök és szolgáltatások megosztásának új platformja, ahol előre meghatározott tematika alapján a szaktanácsadók figyelmére érdemes projektek, kezdeményezések kerülnek bemutatásra és megvitatásra, ezzel erősítve a délkelet-európai innovációs erőteret és elősegítve az agrárium digitális transzformációját. A rendszeres kapcsolattartás és a bevált jó gyakorlatok megosztása hozzájárul a szaktanácsadói szolgáltatások fejlesztéséhez is és a régió agrárszakmai teljesítményének növeléséhez.


A SEASNFair első rendezvényének alcíme „A digitalizáció útja a mezőgazdaságban”, amely keretében két projekt került bemutatásra. Az első a magyar AEDIH projekt, amelynek célja a mezőgazdasági termelők digitális transzformációjának támogatása, valamint az agrár szaktanácsadók módszertani és szakmai felkészítése az adat-alapú szaktanácsadásra. Az Agrár EDIH (Európai Digitális Innovációs Központ) programot Pók Zóra és Jakab Ágnes, a NAK szakértői, valamint Csótó Mihály, a MATE Tangazdaság Nonprofit Zrt. szakértője mutatta be.

 

Az Európai Bizottság Digitális Európa Programja keretében a digitalizáció támogatásán dolgozó Európai Digitális Innovációs Központok elsősorban a kis- és középvállalkozásokat célozzák meg tevékenységükkel. A mezőgazdaság területen a kisebb cégek, családi gazdaságok sok esetben nehezen találják meg és építik be mindennapjaikba azokat az újabb technológiákat, amelyek a saját vállalkozásuk tekintetében megoldást jelentenek valamilyen fejlesztési igényükre, pedig a digitalizáció, az adatgyűjtés és az információk felhasználása nekik is sok lehetőséget nyújthat. Az Agrár-EDIH projekt éppen ebben segíti a termelőket, különféle szolgáltatásokkal és saját szaktanácsadói hálózata segítségével.

A projekt elsődleges célcsoportja a mezőgazdasági gazdálkodók, másodlagos célcsoportja az agrár szaktanácsadók és az innovációval foglalkozó vállalkozások. Az AEDIH program a mezőgazdasági termelők digitális transzformációjának elősegítése érdekében több lépésből álló, egymásra épülő szolgáltatás nyújt az ügyfeleinek, az „ügyfél életciklus” mentén. Az életút az előzetes igény- és digitális érettség-felméréssel kezdődik, melyet követően a rendelkezésre álló adatok, szükségletek, feltételek és lehetőségek alapján, szaktanácsadók bevonásával kerül kidolgozásra az adott gazdaság digitalizációs fejlesztési terve, amelynek megvalósítását a program a gazdálkodók saját, de minimis (csekély összegű támogatás) keretének terhére nyújtott szolgáltatásaival támogatja.

Az AEDIH főbb szolgáltatásai között megtaláljuk:

  • a konkrét eljárásokról, technológiákról szóló képzéseket (például termőzónák kialakítása, automatizáció lehetőségei, meglévő eszközök felokosítása)
  • adott technológiák gyakorlati, akár saját gazdaságban történő kipróbálásának lehetőségét (például meteorológiai állomások tesztelése), vagy bemutatóüzemi látogatásokon való megismerését (hozammérés, precíziós permetezés)
  • a kiválasztott, a gazdaság fejlesztési tervébe illeszkedő eszközök és szolgáltatások beszerzését támogató forrástervezést (befektetési lehetőségek, releváns pályázatok)

Az Agrár-EDIH program két éve működik, ezen időszak alatt már számos gazdálkodó vette igénybe szolgáltatásait.

 

A második előadást a Szlovén Mezőgazdasági Kamara tartotta, amely az ISM módszer alkalmazási lehetőségeit ismertette.

Az ISM módszertan (Interactive Strategic Management) a stratégiai farmtervezés hatékony eszköze, célja, hogy támogassa a gazdákat hosszú távú stratégiai terveik kialakításában, figyelembe véve a gazdaság lehetőségeit, erőforrásait és az aktuális környezeti tényezőket. A módszertan alapja a háromnapos, kis létszámú műhelymunka, melynek során a gazdálkodók elemzik saját gazdaságuk erősségeit és gyengeségeit, felmérik a környezeti tényezőket, és meghatározzák a SMART stratégiai célokat (konkrét, mérhető, elérhető, reális és időhöz kötött). A stratégiai tervezés támogatására a digitális SMT (Strategic Management Tool) eszközt használják, amely lehetővé teszi a stratégiai terv kidolgozását és az eredmények nyomon követését. A műhelymunka végére a gazdák egy részletes fejlesztési tervvel térnek haza, amely iránymutatást nyújt a gazdaság működtetéséhez és fejlesztéséhez. Az ISM módszertan különösen hasznos a fiatal gazdák, a fejlesztési potenciállal rendelkező gazdaságok, valamint a kedvezőtlenebb adottságú területeken működő farmok számára.

A 20 perces előadások után a résztvevők kérdéseket tehettek fel, amelyekre az előadók válaszoltak kötetlen beszélgetés keretében.

A SEASNFair rendezvénysorozatának második eseménye várhatóan a következő negyedévben kerül megrendezésre az innováció és a tudásátadás jegyében, ahol újabb jó gyakorlatokat ismerhetnek meg a délkelet-európai térségből.

 

MATE Tangazdaság Nonprofit Zrt. / Csótó Mihály

NAK / Jakab Ágnes, Pók Zóra

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám