Országos hírek

A lovakkal való ősrégi interakcióink értékes leckéket adhatnak az életünket javító robotok építéséről – vélik a kutatók.

Az emberek és a lovak közel 10 000 éve szoros munkakapcsolatban éltek – ez a partnerség megváltoztatta az élelmiszertermelést, az emberek szállítását, sőt a háborúk megvívását és megnyerését is. Manapság a lovakra inkább társállatként, kikapcsolódásként vagy versenytársként gondolunk, de az elvitathatatlan, hogy patásaink sok mindenre megtanítanak minket. Ki gondolta volna, hogy a mai modern időkben is vannak, akik újra felfedezik ezeket a kapcsolódási pontokat és új tudományokban hasznosítják? A kutatók bemutatták az ember-ló interakció korai szakaszának első vizsgálatát az ember-robot interakció lencséjén keresztül, így összekapcsolva ezt a két területet. Az információkat a Floridai Egyetemen végzett terepmunka alkalmával gyűjtötték.

Az újdelhi származású Eakta Jain professzor és Christina Gardner-McCune kutatók megjegyezték, hogy a robotikusok régóta keresik az olyan, állatokra jellemző viselkedési prototípusokat, amelyek ismerősek az emberek számára, és hatékonyak az emberek és nem emberek közötti kommunikációban.

"Nincsenek alapvető vezérelvek a robotok és az emberek közötti hatékony munkakapcsolat kialakításához" - mondta Jain, a floridai Egyetem Herbert Wertheim Műszaki Főiskolájának számítástechnikai, információtudományi és mérnöki karának docense.

„Miközben azon dolgozunk, hogy javítsuk az emberek interakcióját az autonóm járművekkel és a mesterséges intelligencia más formáival, eszembe jutott, hogy ezt már megtettük lovakkal. Ez a kapcsolat évezredek óta létezik, de soha nem használták fel arra, hogy betekintést nyújtson az ember-robot interakcióba.”

A megfigyeléshez az ötletet az adta, hogy a robotok is egyre inkább beépülnek a mindennapjainkba, az otthonainkba és munkahelyeinkre, ahogyan tették ezt azelőtt a lovak is. Az egyetem Közlekedési Intézetének tagjaként Jain vezeti azt az emberi tényező alcsoportot, amely azt vizsgálja, hogy az emberek hogyan kommunikáljanak az autonóm járművekkel (AV-k), melyek megfigyelik és tartják a többi járműtől a megfelelő távolságot, de közben figyelik a sofőrök reakcióit is: mennyire fáradt, mennyire figyelmes. A lovak azonban már régóta rendelkeznek ezekkel a képességekkel, így az emberek és az AV-k közötti természetes interakció problémáját e régi szövetség mintái alapján próbálják feloldani. Az emberek és állatok közös történelmének vizsgálata és a levont következtetések használata ahhoz, hogy robotokkal segítsük jövőnket nem új ötlet, bár a legtöbb tanulmányt eddig az emberek és a kutyák kapcsolata ihlette.

Jain és kollégái a Műszaki Főiskolán és az egyetem Lótudományi Tanszékén az elsők, akik mérnöki és robotikai kutatókat hoznak össze lószakértőkkel és oktatókkal, hogy helyszíni vizsgálatokat végezzenek az állatokkal. A megfigyelésekkel és tematikus elemzésekkel gyűjtött adatok olyan eredményeket hoztak, amelyeket az ember-robot interakciót kutatók és robottervezők is alkalmazni tudnak. Voltak konkrét és könnyen vizualizálható megállapítások, mint például az, hogy a ló füle arra mutat, amerre figyelemfelkeltő zajt hall. Ez a lovasok számára teljesen egyértelmű, az ember-robot interakciót kutatók számára viszont elgondolkodtató információ. Ennek mintájára akár be lehetne építeni valamilyen nonverbális kifejezést vagy látványelemet a járművekbe, ami jelzi, ha például gyalogos van az út szélén.

A kutatás elvontabb megállapításai között szerepelt a trénerek megfigyelése után a tisztelet fogalma. Feltették a kérdést, hogy ha a robot ki tudná mutatni az ember iránti tiszteletét, akkor az ember hajlandóbb lenne-e a robottal dolgozni? Illetve azt is tervezik vizsgálni, hogy milyen attitűdváltásokat és oktatási célokat kell beépíteni a dolgozók képzésébe a legkorábbi szakaszban, hogy kellemes és produktív legyen a robottal végzett munka. A kutatásról rövid videó is készült.

NAK / Pető Krisztina

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám