BEKAPCSOLÁSI ADATOK
2023. augusztus 14. és 27. közötti időszak zivataros napjainak bemutatása a generátorok bekapcsolása és a meteorológia helyzet szempontjából
Az időszak első felében szinte minden nap kisebb-nagyobb számban záporok, zivatarok alakultak ki hazánkban. Az adott időszak második felében forró, száraz időben volt részünk, záporok, zivatarok csak a Dunántúl északi felén péntek hajnalban alakultak ki, de a hőséget továbbra sem mérsékelték.
Az időszak időjárására jellemzően több napon is kialakultak jégveszélyes zivatarok az országban, melynek következtében a talajgenerátorok 6 napon kerültek bekapcsolásra.
A jégveszélyes zivatarok érkezésének, kialakulásának megfelelően kerültek bekapcsolásra az érintett talajgenerátorok.
A következő térképeken látható, hogy a generátorokat vármegyénként mennyit kellett átlagosan üzemeltetni a vizsgált időszakban (1. kép), illetve a kialakult zivatarok milyen mértékben voltak veszélyesek, és mely területeket érintették (2. kép).
1. kép: A generátorok átlagos bekapcsolási időtartama vármegyei bontásban augusztus 14. és 27. között
2. kép: Jégkár veszélyességi térkép augusztus 14. és 27. között
METEOROLÓGIAI ADATOK
Augusztus második felében néhány helyen jégveszélyes zivatarok is kialakultak az országban, melyeket néhol felhőszakadás, kisebb méretű jég kísért.
Augusztus 16-án és 18-án a Kárpát medence időjárását egy hidegcsepp (https://www.met.hu/ismeret-tar/meteorologiai_alapismeretek/meteorologiai_szotar/) alakította, melynek hatására elszórtan alakultak ki záporok, zivatarok, egy-egy intenzív zivatart viharos széllökés és felhőszakadás is kísért.
Augusztus 16-án, szerdán felhőszakadással, viharos széllel kísért zivatarok alakultak ki szerda délután a középső tájakon is. A láncba rendeződő zivatarcellák peremfelhővel érték el Nagykőrös környékét (3. kép).
3. kép: Augusztus 16-án a zivatarokat felhőszakadás kísérte Nagykőrös környékén
Szerdán a kora esti órákban délkelet felől elérte Budapestet és térségét egy erősebb zivatarlánc, rövid idő alatt nagyobb mennyiségű csapadék hullott, a XI. kerületben 41 mm eső zúdult le. Helyenként a 70 km/h-t is meghaladták a legerősebb széllökések.
Augusztus 18-án továbbra is a hidegcsepp hatására alakultak ki heves zivatarok az ország középső, valamint a Dunántúl keleti területein. A zivatarokat felhőszakadás, erős, viharos szél, kisebb méretű jég kísérte, Pécsen 40 mm csapadék zúdult a város egy részére, ahol kisebb villámárvíz alakult ki emiatt.
Az adott időszak alatt több helyen szélsőséges időjárás volt jellemző Európában, a zivatarokat több helyen nagyméretű jégdarabok kísérték.
Nagyobb mennyiségű és méretű jégdarabok hullottak Lengyelországban augusztus 15-én (4. kép) és augusztus 17-én Olaszországban (5. kép). Augusztus 22-én Csehországban (6. kép), augusztus 25-én Svájcban (7. kép) és Ausztriában (8. kép) a heves zivatarokat nagyobb jégdarabok kísérték és okoztak nagyobb károkat.
4. kép Lengyelországban nagy károkat okoztak a zivatarokat kísérő nagyobb jégdarabok augusztus 15-én
5. kép: Augusztus 17-én a zivatarokat nagyobb mennyiségű jég kísérte Olaszországban
6. kép: Csehországban hatalmas jégdarabok hullottak augusztus 22-én
7. kép: Augusztus 25-én Svájcban a heves zivatarokat nagyobb jégdarabok kísérték
8. kép: Ausztriában is nagyobb jég kísérte a heves zivatarokat augusztus 25-én
Forrás: