Országos hírek

A Virágos Magyarország Projekt célja a kulturált és vonzó országkép kialakítása, a fenntartható fejlődés szempontjainak következetes alkalmazása, a településen élők összefogásának ösztönzése, az életminőség javítása, a környezettudatos gondolkodás és szemlélet erősítése, a természeti és az építészeti örökség megőrzése és gyarapítása, a turisztikai fejlesztési szempontok érvényesítése.

Új zöldfelületek, parkok, fasorok létesítése, fenntartása, kulturált, egészséges környezet kialakítása, közterek, utcák, épületek, intézmények virágosítása, növénykiültetések a lakosság bevonásával továbbá a település műemlékeinek, épületeinek, turisztikai és kulturális értékeinek megőrzése, fejlesztése és a gyomnövények irtása.

A résztvevők – települések önkormányzata, lakossága, civil szervezetei, intézményei, vállalkozásai – szépítő munkájukkal javítják településük, országunk jó hírét, az ott élők életminőségét, elősegítik a kultúra, a turizmus, az EU kapcsolatok fejlődését, a közízlés, az igényes lakókörnyezet kialakítását, a közös értékek védelmét, növelését.

Hercegkút a 37-es sz. főútról elérhető, Sárospataktól alig 5 km-re, a Hotyka-patak völgyében fekvő falu. Eredetileg Rákóczi-birtok volt, a kuruc harcok során elnéptelenedett és a mai lakosok ősei csak 1750-ben települtek be Németországból, a Fekete-erdő környékéről a Trautson hercegi család birtokára. Trautsondorf község – magyarul Trauczonfalva – ezért választotta magának később a Hercegkút nevet: az új otthont adó herceg iránti tiszteletből és a közeli kirándulóhelyre, a Pogány-kútra utalva, aminek régészeti leletei azt bizonyítják, hogy a terület az őskortól kezdve lakott volt.

Az új lakók elhódították a szántóföldeket az erdőtől és itt tanulták meg a szőlőművelésről azt, amit Tokaj-Hegyalján tudni kell. Alig 160 év múlva, 1908-ban része lett a zárt borvidéknek a Kőporos, a Gombos-hegy és Pogánykút dűlőinek szőlője. Nem telt el újabb 100 év, és már a Világörökségnek is kiemelt, egyedi értékei a Kőporosi és a Gombos-hegyi pincesorok.

Hercegkút zárt sváb település volt egészen a 20. század utolsó évtizedéig. Lakossága ma is büszke származására, őrzi hagyományait. A faluban hagyományőrző együttesek is működnek, fellépéseik kellemes színfoltjai a vendéglátásnak. A 2006-os leégése után újjáépült és ismét berendezett Sváb Tájház kiállítása tárja a látogatók elé a falu múltját, a hercegkúti népművészet emlékeit.
A falu legmagasabb pontján áll az 1788-ban emelt, Kisboldogasszony tiszteletére szentelt, barokk stílusú római katolikus templom. A helyiek összefogásának köszönhetően épült fel 2004-ben a Gombos-hegyen a Jézus szenvedéseit bemutató 14 stációval és a dombtetőn álló három fakereszttel különleges látványt nyújtó Kálvária, majd 2008-ban ugyanott került felszentelésre a Feltámadás Kápolna. Hercegkút határában, a Rákóczi turistaút mentén található Pogány-kút ma hangulatos pihenőhely esőházzal, szalonnasütő- és bográcshellyel, pihenőpadokkal – valamint egy gémeskúttal. De a település is berendezkedett a vendéglátásra, többek között a Pogánykút Kulcsos Turistaházzal. Hiszen helyszíne a Zempléni Fesztiválnak, illetve a júliusi Gombafesztiválra és az augusztusi Pincefesztiválra is messze földről jönnek a látogatók.

Az összetartó sváb lakosság közös munkájának köszönhetően a település igen tiszta és rendezett. Szakszerű és irányított zöldfelület gazdálkodásról nem beszélhetünk, de ennek ellenére a település lehetőségeihez mérten nagyon igényes zöldfelületeket tart fent.

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara díjazottja - Hercegkút

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara nagyra értékeli azon kis települések törekvéseit, ahol a zöldfelület gazdálkodás is példaértékű. Az idei évben a november végén megtartott ünnepélyes díjátadón Hercegkút lett a Kamara díjazottja, aki a világszínvonalú szőlőtermesztésével és a világörökség részét képező pincesoraival, tájba illő gondozott zöldfelületeivel kiemelt agroturisztikai desztináció.

 

NAK / Komma László

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám